Bursa haber: Memur-Sen'den vergi tepkisi

Bursa haber: Memur-Sen Konfederasyonu Bursa İl Temsilciliği, gelir vergisinde oranların değil, matrahların artırılmasını istedi.

Memur-Sen'den vergi tepkisi

15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda bir araya gelen Memur -Sen Bursa İl Temsilciliği, gelir vergisinde oranların arttırılmasını protesto etti. Memur - Sen Bursa İl Temsilcisi Numan Şeker'in yaptığı basın açıklamasında, 'Gelir vergisine ilişkin tarifeler 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 103. maddesinde yer almaktadır. Söz konusu maddede gelirin vergilendirilmesi iki temel parametreye yer verilmiştir. Bunlardan ilki oran, ikincisi ise oranın uygulanacağı matrahtır. İçinde bulunduğumuz süreçte her iki parametre açısından ücretli çalışanlar aleyhine sonuçlar doğuracak gelişmeler söz konusudur. Teknik ayrıntıdan uzak durmaya özen göstermekle birlikte bir husus ifade etmeden gelir vergisinde matrah üzerinde oynanan oyunu anlatamaz, anlayamayız' dedi.
Şeker, açıklamasına şöyle devam etti:
'Bunlardan birincisi oranla ilgilidir ki yüzde 27 oranın uygulandığı üçüncü dilimde oran yüzde 11 atırılmak istenmektedir. İkinci sorun geçmişten bugüne gittikçe derinleşen matrah meselesidir. Bu sorun oran artışına denk gelecek mağduriyetler üretmiştir. Eğer gereken müdahale yapılmazsa üretmeye de devam edecektir. Daha keskin bir ifadeyle, gelir vergisinde oranların uygulanmasına esas alınan matrahları artırırken, cimri davranılmakta ve böylece kamu görevlilerinin gelir vergisi ödemelerinde cömert davranma dayatması yapılmaktadır. Matrahtaki bu oyunun üzerine de şimdi yüzde 27'lik oran yüzde 30'a çıkarılmak suretiyle emek kesiminin vergi kaynaklı gelir kaybı artırılmak istenmektendir' diye konuştu.
Açıklamanın ardından slogan atılarak basın açıklaması sona erdi.

Memur-Sen’den vergi tepkisiEN ÇOK OKUNANLAR

Silahlı saldırı düzenlemek isteyen şahısların planını devriye gezen polisler boz

1 Silahlı saldırı düzenlemek isteyen şahısların planını devriye gezen polisler boz

İki otomobilin çarpıştığı kazada 1 kişi yaralandı

2 İki otomobilin çarpıştığı kazada 1 kişi yaralandı

Gelin kına gecesini hastanede geçirdi

3 Gelin kına gecesini hastanede geçirdi


SIRADAKİ HABER