HaberlerBursa Haberleriİshakpaşa Külliyesi çevresinde tarihi dokuya uygun olmayan çalışmalardan vazgeçi

İshakpaşa Külliyesi çevresinde tarihi dokuya uygun olmayan çalışmalardan vazgeçi - Bursa Haberleri

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından İnegöl'ün tarihi mekanlarından İshakpaşa Külliyesi çevresinde tarihi dokunun gün yüzüne çıkarılması maksadıyla yapılmakta olan 'kentsel tasarım projesi'nde bazı değişikliğe gidildi. Tarihi caminin hemen yanına tuvalet yapılması, çınar ağaçlarının diplerine beton dökülmesi tepkilere sebep olurken, bu konulard

İshakpaşa Külliyesi çevresinde tarihi dokuya uygun olmayan çalışmalardan vazgeçi

İshakpaşa Camii çevresindeki restorasyon çalışmalarında caminin hemen yanına tuvalet yapılması, bunun yanında tarihi çınar ağaçlarının dibine beton dökülmesi tepki çekmişti. Siyasi partiler, cemaat ve çevredeki esnafların tepkilerinin artmasıyla Vakıflar Genel Müdürlüğü duruma el koyarak, projede değişikliğe gidilmesine karar verdi. Helal iptal edilerek çay bahçesine dahil edilirken, çınarların betonları söküldü. Yapılan bu değişiklik cami cemaatini ve çevre esnafını sevindirdi. Yapılan çalışmalara MHP, CHP ve SP İnegöl ilçe yönetimleri de tepki göstermişlerdi. Yapılan değişiklik sonrası ilçe başkanlarından da teşekkür açıklamaları geldi.
MHP İlçe Başkanı Hayati Bedir, 'İnegöl'ün en nadide değerlerinden biri olan İshakpaşa Camii ve çevresinde kentsel tasarım adı altında bir betonlaşma çalışması başlatılmıştı. Bu tepkilerin ardından projede değişikliğe gidildi. Değişiklik yapılacak olan projenin de sonuna kadar takipçisi olacağız' dedi.
Saadet Partisi İnegöl İlçe Başkanı Ertan Sütçü de, 'Projeye Anıtlar Kurulu müdahale etti. Mevcut helalar varken, ikinci bir tuvaletin ihtiyaç olmadığını belirterek, projeden tuvalet müştemilatını çıkartırmış ve ayrıca çınar ağaçları diplerine dökülen betonları da söktürmüştür' diye konuştu.

İshakpaşa Külliyesi çevresinde tarihi dokuya uygun olmayan çalışmalardan vazgeçi

SIRADAKİ HABER
}