Adıyaman haber: 341 iş yeri denetiminde eleman ihtiyacı tespit edildi

Adıyaman haber: İşkur Adıyaman İl Müdürlüğü tarafından 341 iş yerinde yapılan denetimlerde eleman ihtiyaçlarının olduğu tespit edildi.

341 iş yeri denetiminde eleman ihtiyacı tespit edildi

İşkur görevlileri tarafından yapılan denetimlerde piyasanın önde gelen faaliyetleri imalat, idari ve destek hizmetleri ile inşaat sektörlerinde yer aldığı tespit edildi.
Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan İşkur Adıyaman İl Müdürü Emin Yücekaya, 'Adıyaman genelinde istihdamlı iş yerlerinin yüzde 8,5'inde 6 bin 238 kişilik açık iş olduğu tespit edilmiştir. Adıyaman genelinde açık iş oranı yüzde 1,9 olarak hesaplanmış ve en yüksek açık iş oranına sahip sektör yüzde 4,4 ile İmalat olmuştur. Açık işi en çok olan işyerleri yüzde 21,3 oranı ile imalat sektörü ve yüzde 11,1 ile madencilik ve taş ocakçılığı sektörüdür. İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler tesis ve makine operatörleri ve montajcılar, nitelik gerektirmeyen meslekler, sanatkarlar ve ilgili işlerde çalışanlardır. Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri yeterli mesleki, teknik bilgi ve tecrübe, fiziki ve bedensel yeterlilik ile takım çalışmasıdır. İşverenler talep ettikleri açık işleri en çok İşkur ve akraba-eş dost aracılığı ile aramaktadır. Araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin yüzde 17'sinde 452 kişinin temininde güçlük çekilmektedir. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler tesis ve makine operatörleri ve montajcılar sanatkarlar ve ilgili işlerde çalışanlar, profesyonel meslek mensupları, nitelik gerektirmeyen meslekler, hizmet ve satış elemanları, meslekleridir. Adıyaman genelinde 20+istihdamlı işyerlerinde bin 515 kişilik istihdam artışı beklenmektedir. İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının yüzde 7,9 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler imalat, inşaat, toptan ve perakende ticaret, motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımıdır. Akrilik iplik üretim işçisi, makineci (dikiş) ve çağrı merkezi müşteri temsilcisi mesleklerinde istihdam artışı beklenirken minibüs şoförü, güvenlik görevlisi (silahsız) ve reyon görevlisi mesleklerinde istihdam azalışı beklenmektedir' dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu

1 Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu

İşte Beşir'in Samsunspor'da oynamama nedeni?

2 İşte Beşir'in Samsunspor'da oynamama nedeni?

Samsun'da kurs için gitti hayatı değişti

3 Samsun'da kurs için gitti hayatı değişti

Samsun'da minik Eymen derede boğuldu

4 Samsun'da minik Eymen derede boğuldu

 Samsun'da Fatih Temiz'e görkemli açılış

5 Samsun'da Fatih Temiz'e görkemli açılış

Hizmet yoksa oy da yok

6 Hizmet yoksa oy da yok

Samsunspor başkanı Tutu, kafa karıştırıyor

7 Samsunspor başkanı Tutu, kafa karıştırıyor

Kadroda önemli eksikler

8 Kadroda önemli eksikler

 Samsun'da 'o kaza'dan acı haber

9 Samsun'da 'o kaza'dan acı haber

Gözaltına alınan terörist emniyet binasından atlayıp intihar etti!

10 Gözaltına alınan terörist emniyet binasından atlayıp intihar etti!


SIRADAKİ HABER