HaberlerÇorum HaberleriÇorum Belediyesi'nden gençler, engelliler ve ailelere 66 milyon liralık yatırım

Çorum Belediyesi'nden gençler, engelliler ve ailelere 66 milyon liralık yatırım - Çorum Haberleri

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, belediye olarak göreve geldikleri günden bugün kadar gençler, engelliler ve ailelere yönelik 66 milyon liralık yatırım yaptıklarını açıkladı.

Çorum Belediyesi'nden gençler, engelliler ve ailelere 66 milyon liralık yatırım

Buhara Kültür Merkezi'nde Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Tesisler Müdürü Mahmut Yabacıoğlu ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Tesisler Müdürlüğü'nün yatırımları hakkında bilgi verdi.
Tesisler Müdürlüğü'nün 2015 yılına kurulduğunu hatırlatan Başkan Külcü, bu birimin belediyenin değişim, dönüşüm ve hizmetlerindeki yenilenme ile tazelenmenin en güzel örneklerinden birisi olduğunu söyledi.
Hizmet süreleri içerisinde sadece kendilerinden talep edilenleri, istenilenleri yerine getiren stabil bir belediyecilik anlayışı yerine üretken, toplumun önünü açan, istenmeden tespitini yapan ve hizmeti yerine getiren bir belediyecilik anlayışını benimsediklerinin altını çizen Başkan Külcü, 'Yani millete yük olan değil, milletin peşinden giden değil; milletin yükünü alan, önde yürüyen hatta koşan bir belediyecilik anlayışı pusulamız, rehberimiz oldu. 9 yıla yakın zamandır bir bütün olarak bu şehrin kadınları, çocukları, erkekleri, yaşlıları vs. toplumun tüm sosyal katmanları ne yaparsak daha mutlu, daha huzurlu, yarınlara daha umutla bakan insanlar olurlar, bunun arayışı ve bunun aşkıyla çalıştık. Hamdolsun geriye dönüp baktığımızda da yaptığımız işlerin, attığımız yeni adımların ne kadar doğru adımlar olduğunu görüyoruz' dedi.
Dünyanın hızla değiştiğini, bunun bir parçası olarak Türkiye'nin de hızla değiştiğini, bu değişime ve Türkiye'nin yeni vizyonuna ayak uydurmak zorunda olduğunu kaydeden Külcü, bir yandan millet olarak son yıllarda sahip olduğumuz yeni imkânlardan Çorumluları azami derecede istifade ettirirken öbür yandan Çorum olarak kendilerin de yeni değerler, yeni fırsatlar oluşturarak öne geçmek zorunda olduklarına dikkat çekti.
Bu yarışta Türkiye'nin yeni vizyonuna ayak uyduranlar daha başarılı ve kalıcı olacaklarını vurgulayan Külcü, 'Şehir, zaman ve insan arasında en güçlü bağı kuranlar gelecek açısından da daha şanslı olacaklardır. Bunu başaran belediyelerden biri olduğumuza inanıyoruz. Bunun bir kurumsal vizyon haline gelmesi için de tüm dikkatimizle çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. İster belediye olsun, ister kamuya ait başka bir kurum olsun yaptığı tüm işlerdeki yegâne gayesi 'insan memnuniyeti'dir'. Yaptığınız işlerde duygudan uzaklaşırsanız, insandan koparsanız, toplum mühendisliğine, mekanik hesaplara, PR amaçlı faaliyetlere kayarsanız o işin ruhu da bozulur, bereketi de kaçar. Bunu böyle bilmek ve buna inanmak durumundayız. Samimiyetinizi kaybederseniz, her şeyi kaybedersiniz. Bu, bir şehre yollar, köprüler, parklar, inşaatlar yapmaktan daha zordur. Bunlar parayla, zamanla ve emekle herkes tarafından yapılabilir. Gönüller ise aşkla, samimiyetle, fedakârlıkla, işinizin içine yüreğinizi koyarak yapılır. Felsefemiz 'insanı yaşat ki devlet yaşasın'. Bizim hizmet felsefemiz bu. Derdimiz insanımız. Tüm kadromuzun iş yapma biçimine baktığınızda her işimizde, her tutumumuzda bu rahatlıkla görülür. AK Partimizin, Cumhurbaşkanımızın yola çıkarken ortaya koyduğu ve Osmanlıyı çağlar boyu ayakta tutan ruh'insanı yaşat ki devlet yaşasın'anlayışı bizim de temel felsefemiz oldu' ifadelerini kullandı.
Tesisler Müdürlüğü'nün misyonu hakkında da bilgi veren Başkan Külcü, 'Misyonumuz çocuklarımızı ve gençlerimizi geleceğe en güzel şekilde hazırlamak. Kadınlarımızı sosyal ve ekonomik hayatın içinde daha etkin, daha güçlü kılmak. Ailelerimize destek olarak, daha güçlü ailelerin varlığını ve buradan daha güçlü toplumun inşasını sağlamak. Engellilerimize ve onların ailelerine yol arkadaşlığı yaparak; onların önünü aydınlatmak, umutlarının, hayallerinin ortağı olmak. Genel olarak ise, bireyi ve ailelerimizi güçlendirip korumak, geleceğe hazırlamak ve bu insanların bir yönüyle de eğitim, kültür-sanat faaliyetleriyle kendilerindeki cevheri keşfederek, kişisel kabiliyetlerini ortaya çıkarmaktır. Verilen hizmetlere baktığımızda ne kadar kuşatıcı olduğunu, herkese söyleyecek bir sözümüzün, herkese uzatacak bir elimizin, herkes için verilecek bir hizmetimizin olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. 'Biz bu milletin hizmetkarıyız' sözümüzün içinin ne kadar dolu olduğunun, bir slogandan ibaret kalmadığının en güzel ifadesidir. Sıfırdan başladığımız bir alanda muhteşem bir başarı hikâyesi yazdık. Kadınlarda, gençlerde, engellilerde, öğrencilerde vs. kursiyer sayılarına bakınca nasıl devasa rakamlara ulaştığımızı görüyoruz. Tabi bir yandan bunun mutluluğunu yaşıyoruz, öbür yandan artan sorumluluğumuzun gereğini yerine getirmek için daha çok çalışıyoruz'şeklinde konuştu.
Tesisler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösterine Kadın Kültür ve Sanat Merkezleri'nin amacının kadınları kendilerini özgürce ve kendi dilleriyle anlatmak olduğunu dile getiren Başkan Külcü, bugüne kadar bu merkezlerde 2 bin 177 kurs programı düzenlediklerini, kurslara 47 bin 703 bayanın katıldığını hatırlatarak, kurslar vesilesi ile kadın nüfusunun yüzde 40'ına doğrudan ulaştıklarını belirtti.
Çorum Belediyesinin değişimi, dönüşümü en gerçekçi, en başarılı şekilde yaşayan belediyelerden birisi olduğunu anlatan Başkan Külcü, 'Gençlik Merkezlerimiz de bu bağlamda attığımız adımlardan birinin ürünü olmuştur. Misyonu ile gençlerimizi yaşayacakları ve yönetecekleri çağın donanımıyla geleceğe hazırlarken bir yanıyla da milletin, devletin, bayrağın ve vatanın sevdalısı gençler olarak yetişmelerine, büyümelerine zemin hazırlamaktadır. Biz buralarda salt bir öğretmen ya da okul tavrıyla bir eğitim-öğretim anlayışını benimsemiyoruz. Her iki ayağı da dengede tutmaya, birlikte yürütmeye, yönetmeye gayret ediyoruz. Gençlik merkezlerimizin önemli bir misyonu da çocuklarımızın, gençlerimizin sanatsal yeteneklerini keşfetmek ve geliştirmektir. Bizim toplum olarak en uzak kaldığımız alanlardan birisi ne yazık ki, sanattır. Bir şekilde o dünyanın içine girenler de bizim dünyamızın insanı olmaktan kopuyorlar. Kopmayanların ise nasıl mahalle baskısına maruz kaldıklarını hep beraber görüyoruz. Dışlandıklarına, horlandıklarına, ötekileştirildiklerine şahit oluyoruz. Gezi olayları bunun en tipik örneğidir. İstemeden, inanmadıkları halde sanat çevrelerinden birçok kişi destekliyor görünmek zorunda kaldı. Bunun için evlatlarımızın milli ve manevi köklerinden kopmadan yeteneklerini geliştirmelerini ve duygu dünyalarını güçlendirmelerini arzuluyoruz. Elbette hepsi profesyonel sanatçı oyuncu olacak değiller ama içlerindeki cevheri keşfeden gençlerimizin bu topluma çok büyük katkılarının olacağına inanıyoruz. İçlerinden sanatı ideolojiye mahkum etmemiş birkaç kişi çıkabileceği inancıyla da bu kursları devam ettiriyoruz. Şu güne kadar bu kurslara katılan kursiyer sayımız ise 6 bin 685 olmuştur. 'dedi.
Tesisler Müdürlüğü'nün çatısı altında yürüttükleri hizmetlerden birisinin de Aile Eğitim Merkezi'nin yaptığı çalışmalar olduğunu anlatan Külcü, 'Kendine ait özel bir yeri olmayan Aile Eğitim Merkezimiz, Mahalle Kültür Merkezlerimizin içinde kullanımlarına tahsis edilen alanlarda hizmetlerini yürütüyor. Aile Eğitim Merkezini kurmamızdaki temel faktör; şüphesiz ailenin güçlendirilmesi ve korunmasıdır. Aile; bizim dinimiz, örfümüz, tarihimiz bakımından en kutsal kurumlarımızdan birisidir. Güçlü toplum yapımızın kurulması ve korunabilmesindeki ana unsur da millet olarak ailemizin sağlam yapısıdır. Gelecekte de güçlü toplum yapımızı koruyabilmemiz için öncelikle ailenin korunması gerekmektedir. Aile Eğitim Merkezimizin faaliyet alanıyla ilgili bazı STK'lar ile de ortak projeler yürüttük ve yenilerine devam ediyoruz. Toplamda da aile eğitim merkezimiz tarafından yapılan çalışmalara 35 binden fazla kardeşimiz katılım sağladı. Çorum'da Belediyemizin yüz akı hizmetlerinden birisi de engelli kardeşlerimize yönelik yürüttüğümüz çalışmalardır. Bu çalışmaları 2014 yılı başında hizmete açtığımız Engelli Eğitim Merkezimizde ve 2015 yılında hizmete açtığımız Buhara Rehabilitasyon Merkezimizde yürütüyoruz. Açıldığı günden bugüne kadar her iki merkezimizde toplam farklı 400 engelli kardeşimize eğitim verdik. Şu anda Engelli Eğitim Merkezi ve Buhara'daki Rehabilitasyon Merkezimizde toplam 196 engelli kardeşimiz eğitime devam ediyor. 196 engelli kardeşimizin 138'i Engelli Eğitim Merkezimizde, diğer 58'i de Buhara Rehabilitasyon Merkezimizde eğitim faaliyetlerine katılıyor. Bütün bu çalışmalar neticesinde engellilerimiz, sosyal hayata çok daha fazla katılım sağlıyor, kazanımlarını kalıcı hale getiriyor.
Bu çalışmalarımızı artırarak devam ettiriyoruz. Tesisler Müdürlüğümüzün yürüttüğü faaliyetler için daha önce Kültür Sosyal İşler Müdürlüğünün sadece bu işlere tahsis edilen bütçesi ve 2015'ten sonra ise kendi bütçesi içinden kullandığı ödenek toplamı 36 Milyon TL'dir. Buhara Kültür Merkezi, Velipaşa Kadın Kültür ve Sanat Merkezi, NFK, 4 Mahalle Kültür Merkezi ve Engelli Eğitim Merkezlerimize harcadığımız toplam bütçe ise 30 milyon TL. Tesisler Müdürlüğümüzün tüm hizmetleri için tahsis ettiğimiz rakam 66 Milyon TL oldu. Kadınlara, aileye, gençliğe, engellilerimize yönelik çalışmalarımız tüm hemşehrilerimizi ve Çorum'umuzu gururlandıracak iki ödülle takdirle karşılandı. Sosyal Belediyecilik alanında 2012 yılında 'Mutlu Aileler Mutlu Şehirler' temasıyla düzenlenen yarışmada Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden ödül aldık. 2016 yılında da 'Gençlik ve Belediye' konulu yarışmada başarılarımızı taçlandıran bir ödül aldık. Kaliteli ve sürdürülebilir hizmetlerle hemşehrilerimize İyi bir gelecek hazırlamak için çalışıyoruz. Eğitimle sanatla ve kültürle güçlü şehir Çorum için çalışmaya devam edeceğiz.' ifadelerini kullandı.

Çorum Belediyesi’nden gençler, engelliler ve ailelere 66 milyon liralık yatırım

SIRADAKİ HABER
}