HaberlerSamsun Haberleri İşbaşı eğitime 37.7 milyon TL bütçe

İşbaşı eğitime 37.7 milyon TL bütçe - Samsun Haberleri

Samsun'da 2017 yılı ekim ayı itibariyle İşbaşı Eğitim Programı'ndan faydalanan kişi sayısının 7 bine ulaştığı ve programa 37.7 milyon TL'lik bütçe bağlandığı öğrenildi.

 İşbaşı eğitime 37.7 milyon TL bütçe

İŞKUR tarafından tüm Türkiye'de işsizliğin azaltılmasına yönelik olarak yürütülen aktif işgücü piyasası programlarından birisi olan İşbaşı Eğitim Programı'ndan Samsun'da 2017 ekim ayı itibariyle faydalananların sayısı 7 bin 568'e ulaştı. İŞKUR Samsun yetkililerinden alınan bilgiye göre, program için sözleşmeye bağlanan bütçe ise 37 milyon 727 bin 543 TL olurken, Samsun'da programın 2017 yılı içerisindeki kontenjanı 10 bin kişi olduğu öğrenildi.

SAMSUN İLK 10'DA

2016 yılı boyunca bu programdan 6 binden fazla kişinin faydalandığını kaydeden yetkililer, 2017 yılında eğitim programından Türkiye'de 500 bin, Samsun'da ise 10 bin kişinin faydalanacağını ve önemli bir kısmının da istihdama katılacağını söyledi. Samsun'un bu yılki kontenjanlarının Karadeniz Bölgesi'nde birinci, Türkiye'de ilk 10'da olduğu öğrenildi.

İŞ TECRÜBESİ KAZANDIRIYOR

Temel amacı mesleki deneyimi, iş tecrübesi olmayan kişilere mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazandırmanın yanı sıra istihdama ve işverenin tecrübeli personele ulaşmasını sağlayan programda, işbaşı eğitimden faydalanan kişilere devlet tarafından asgari ücret verilirken, özellikle gençlerin yoğun talebi dikkat çekiyor.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}