Samsun Haber: Evlilik yaşı yükseltilmeli

Samsun Haber: Samsun Barosu Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Kübra Tüfek, 'Çocuk Koruma, Türk Ceza ve Türk Medeni kanunları arasındaki çocuk tanımlama farklılıklarının giderilmesi ve evlilik yaşının koşulsuz yükseltilmesi gerekiyor' dedi.

Evlilik yaşı yükseltilmeli

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla açıklama yapan Samsun Barosu Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Kübra Tüfek, Çocuk Koruma, Türk Ceza ve Türk Medeni kanunları arasında çocuk tanımları noktasında farklılıkların olduğunu belirtti. Bu farklılıkların giderilmesi gerektiğini vurgulayan Tüfek, çocukların ülkenin geleceği olduğunu ifade etti.

ŞİDDET SONUCU HAYATINI KAYBEDİYOR

BM verilerine göre her beş dakikada bir, dünyada bir kız çocuğunun şiddet sonucu hayatını kaybettiğini ifade eden Tüfek, her dört kız çocuğundan birinin de zorla evlendirildiğini dile getirdi. Tüfek, "Çocuk Koruma, Türk Ceza ve Türk Medeni kanunları arasındaki çocuk tanımlama farklılıklarının giderilmesi ve evlilik yaşının koşulsuz bir şekilde yükseltilmesi gerekiyor. Çocuk Koruma Kanunu'na göre 18 yaşın altı çocuk olarak tanımlanırken, Türk Medeni Kanunu olağan durumda 17 yaşında, olağanüstü durumda ise 16 yaşında çocuğun evlendirilmesine izin veriyor. Türk Ceza Kanunu, istimara uğrayan 16 yaşındaki çocuğun rızası ve şikayet olmaması halinde fail hakkında ceza verilmesine izin vermiyor. Sorunun çözümü için yasal düzenlemeler önemli olmakla birlikte, tek başına yeterli değil. Yasal düzenlemeler neticesinde, çocuk istismarı için getirilen cezalar ne kadar artırılmış olsa da, çocuk istismarının önünde geçilemedi. Çocuklarımız ülkelerin geleceğidir. Kız çocuklarının güçlü bireyler olarak yetiştirilmesi, fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı bir hayat sürdürülmesi, sağlıklı bir toplumu da beraberinde getirecek” diye konuştu.

Zeynep Irmak ÖCALEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da genç kız önce dolandırıldı, sonra tacize uğradı

1 Samsun'da genç kız önce dolandırıldı, sonra tacize uğradı

Çarşamba Havalimanı'nda 'ahlaksız denetim' iddiası

2 Çarşamba Havalimanı'nda 'ahlaksız denetim' iddiası

Samsun'da Jandarmaya ateş açan 3 kişi tutuklandı

3 Samsun'da Jandarmaya ateş açan 3 kişi tutuklandı

Tramvay ücretsiz

4 Tramvay ücretsiz

Samsun'da köpek barınaklarını kundakladılar

5 Samsun'da köpek barınaklarını kundakladılar

 Taraftar işbaşında

6 Taraftar işbaşında

Gözler Samaras'ta olacak

7 Gözler Samaras'ta olacak

Antalya'da gürültü kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

8 Antalya'da gürültü kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

 Kale Furkan'ın

9 Kale Furkan'ın

Herkes hakkının peşine düşmeli

10 Herkes hakkının peşine düşmeli


SIRADAKİ HABER