Samsun Haber: Evlilik yaşı yükseltilmeli

Samsun Haber: Samsun Barosu Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Kübra Tüfek, 'Çocuk Koruma, Türk Ceza ve Türk Medeni kanunları arasındaki çocuk tanımlama farklılıklarının giderilmesi ve evlilik yaşının koşulsuz yükseltilmesi gerekiyor' dedi.

Evlilik yaşı yükseltilmeli

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla açıklama yapan Samsun Barosu Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Kübra Tüfek, Çocuk Koruma, Türk Ceza ve Türk Medeni kanunları arasında çocuk tanımları noktasında farklılıkların olduğunu belirtti. Bu farklılıkların giderilmesi gerektiğini vurgulayan Tüfek, çocukların ülkenin geleceği olduğunu ifade etti.

ŞİDDET SONUCU HAYATINI KAYBEDİYOR

BM verilerine göre her beş dakikada bir, dünyada bir kız çocuğunun şiddet sonucu hayatını kaybettiğini ifade eden Tüfek, her dört kız çocuğundan birinin de zorla evlendirildiğini dile getirdi. Tüfek, "Çocuk Koruma, Türk Ceza ve Türk Medeni kanunları arasındaki çocuk tanımlama farklılıklarının giderilmesi ve evlilik yaşının koşulsuz bir şekilde yükseltilmesi gerekiyor. Çocuk Koruma Kanunu'na göre 18 yaşın altı çocuk olarak tanımlanırken, Türk Medeni Kanunu olağan durumda 17 yaşında, olağanüstü durumda ise 16 yaşında çocuğun evlendirilmesine izin veriyor. Türk Ceza Kanunu, istimara uğrayan 16 yaşındaki çocuğun rızası ve şikayet olmaması halinde fail hakkında ceza verilmesine izin vermiyor. Sorunun çözümü için yasal düzenlemeler önemli olmakla birlikte, tek başına yeterli değil. Yasal düzenlemeler neticesinde, çocuk istismarı için getirilen cezalar ne kadar artırılmış olsa da, çocuk istismarının önünde geçilemedi. Çocuklarımız ülkelerin geleceğidir. Kız çocuklarının güçlü bireyler olarak yetiştirilmesi, fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı bir hayat sürdürülmesi, sağlıklı bir toplumu da beraberinde getirecek” diye konuştu.

Zeynep Irmak ÖCALEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a kar geliyor! O güne dikkat...

1 Samsun'a kar geliyor! O güne dikkat...

Samsun'da aciller doldu taştı

2 Samsun'da aciller doldu taştı

Samsun'da arkadaş kavgası kanlı bitti

3 Samsun'da arkadaş kavgası kanlı bitti

Akın ailesinin acı günü

4 Akın ailesinin acı günü

Samsun'da OGM aracı devrildi: 1 memur yaralı

5 Samsun'da OGM aracı devrildi: 1 memur yaralı

Samsun'da arkadaşını kursa götüren sürücü kaza yaptı: 1 yaralı

6 Samsun'da arkadaşını kursa götüren sürücü kaza yaptı: 1 yaralı

Acı olay! Kızının erkek arkadaşı zannetti...

7 Acı olay! Kızının erkek arkadaşı zannetti...

12. Adam görevde

8 12. Adam görevde

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Kaderimizi belirleyeceğiz'

9 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Kaderimizi belirleyeceğiz'

Hakem böyle istedi

10 Hakem böyle istedi


SIRADAKİ HABER