İstanbul haber: Sosyal medyada sahte haber kaynaklarını tespit etme yolları

İstanbul haber: Sosyal Medya Ajansı Crovu'nun Genel Müdürü Eray Güngör sosyal medyada sahte haber kaynaklarının nasıl anlaşılabileceğinin yollarını sıraladı. Güngör, 'Haberin içeriğine ve kaynağına dikkat edin' dedi.

Sosyal medyada sahte haber kaynaklarını tespit etme yolları

Sosyal medya ajansı Crovu, sahte ve provokatif haber içeriklerine karşı nasıl önlemler alabileceği konusunda bir derleme yaptı. Derleme hakkında bilgi veren Sosyal Medya Ajansı Crovu Genel Müdürü Eray Güngör bu ölçüleri şu şekilde sıraladı:
Haberin kaynağı güvenilir mi?
'Bir haber sitesinde yer alan içerik, haber ajanslarının muhabirleri tarafından hazırlanmış ve doğrulanmış bir gelişme olmayabilir. Web sitesi açmanın birkaç dakika aldığı günümüzde, içinde haber geçen alan adları ile yayın yapan bazı kaynakların 'haber değeri taşımayan' ve kötü amaçlı, manipülatif yayınlar yapabileceğini unutmamak gerekiyor. O yüzden haberin içeriğine ve kaynağına dikkat etmelisiniz.
Üzerinde oynama yapılmış görseller
Birçok sosyal medya platformunda, özellikle de gündemin hareketli olduğu dönemlerde fotoğraf düzeltme programları kullanılarak bazı haberler üzerinde oynama yapılmakta. İnsanlar ister istemez, bu içerikleri paylaşarak sahte haberlerin yayılmasına bir şekilde alet olmuş oluyorlar ve yayılan sahte haberin doğrulanması, durumun açıklanması uzun bir süreç. Bu esnada istenmeyen olaylar yaşanma riski var. Bu sebepten ötürü özellikle haber olarak bir 'görsel' paylaşılıyorsa kaynağı teyit etmelisiniz.
Resmi mercilerin hesaplarını takip etmek
Özellikle devlet yetkilileri ile ilgili, devlet kurumları ile ilgili bir gelişme söz konusu ise, artık hemen hemen tüm politikacıların ve birimlerin bir resmi Twitter hesabı mevcut. Doğrulanmış hesaplardaki açıklamaları takip ederek, yanlış bilgilendirmelere karşı açıklamaları izleyebilirsiniz.
Tartışmalı haberlerin teyit işlemleri
Sosyal medyada paylaşılan bazı gelişmelerin doğruluğu ile ilgili, bazı platformlar araştırma yapmakta ve bunları takipçileri ile paylaşmaktalar. Özellikle ciddi konularda, bu kaynakları takip etmeniz yararlı olacaktır. Teyitorg ve benzeri platformlar, uzun süren araştırmalar sonucunda sosyal medyada çok paylaşılan ve doğruluğu kesin olmayan içerikleri incelemekteler.
Sahte haberlerin oluşturduğu büyük tehlike
Yukarıdaki noktalara dikkat ederek, aslında hem kendinizi, hem de çevrenizi bilinçlendirmiş oluyorsunuz ve toplumu, itilebilecek büyük tuzaklardan korumuş oluyorsunuz. Milyonlarca sosyal medya kullanıcısının olduğu bir ekosistemde, kasıtlı hazırlanmış sahte içeriklerin toplumsal anlamda ciddi riskleri olabilir. Tüm internet kullanıcıları, bu duruma karşı tetikte olmalı.'EN ÇOK OKUNANLAR

Alkollü sürücü polis aracına çarptı: 2'si polis 5 yaralı

1 Alkollü sürücü polis aracına çarptı: 2'si polis 5 yaralı

Erzincan da 4 itfaiye aracının müdahale ettiği yangın söndürüldü

2 Erzincan da 4 itfaiye aracının müdahale ettiği yangın söndürüldü

Emekli korucu tarlasında ölü bulundu

3 Emekli korucu tarlasında ölü bulundu

Başkent'te ekim mibzernin altında kalan bir kişi hayatını kaybetti

4 Başkent'te ekim mibzernin altında kalan bir kişi hayatını kaybetti

Pompalı tüfekle saldırı gerçekleştiren bir kişi tutuklandı

5 Pompalı tüfekle saldırı gerçekleştiren bir kişi tutuklandı

Mahalle sakinleri silah sesleri ile uyandı

6 Mahalle sakinleri silah sesleri ile uyandı

Başkent'te ekim mibzernin altında kalan bir kişi hayatını kaybetti

7 Başkent'te ekim mibzernin altında kalan bir kişi hayatını kaybetti

Erzincan da çıkan yangına itfaiye araçları yetersiz kaldı

8 Erzincan da çıkan yangına itfaiye araçları yetersiz kaldı

Maltepe'de feci kaza 1 ölü

9 Maltepe'de feci kaza; 1 ölü

Nazilli'de korkunç cinayet, bir karış toprak için ölen de öldüren de 70 yaşında

10 Nazilli'de korkunç cinayet, bir karış toprak için ölen de öldüren de 70 yaşında


SIRADAKİ HABER