HaberlerÇankırı HaberleriÇankırı Belediyesi 'Mardin Masalcılar Buluşması'na Katıldı

Çankırı Belediyesi 'Mardin Masalcılar Buluşması'na Katıldı - Çankırı Haberleri

Çankırı Belediyesi, Mardin Müze Müdürlüğü'nün, 'Hakikat Kapısı' teması ile bu yıl ikincisini düzenlediği 'Mardin Masalcılar Buluşması'na katıldı. Onlarca geleneksel masal anlatıcısını bir araya getiren etkinlik kapsamında okullarda, geleneksel Mardin evlerinde ve kentin sosyal alanlarında masallar anlatıldı.

Çankırı Belediyesi 'Mardin Masalcılar Buluşması'na Katıldı

Çankırı'yı Müzeler Şehrine dönüştürme hazırlıkları yapan Çankırı Belediyesi, somut olmayan kültürel miraslarımız arasında yer alan 'masallar'ın ve 'geleneksel masal anlatıcılığı'nın yaşatılması amacı ile düzenlenen 'Mardin Masalcılar Buluşması'nda ekibi ile yer aldı. Program kapsamında çok sayıda atölye çalışmalarına ve seminerlere katılan ekip, Anadolu ve Mezopotamya'dan masalların anlatıldığı masal çemberlerine eşlik ederek incelemelerde bulundu. Beş gün süren programda; masal anlatımı, masal türleri, masal derlemeleri, masalsı türküler, Dede Korkut Masalları, gölge oyunu üzerinden masal anlatımı gibi konular üzerinden seminerler düzenlendi. Etkinlikte 'Yüreği Heybesinde Gezen Masalcılar' tanımlaması ile masal anlatıcıları da yer aldı.
Anadolu Masallarına Masal Müzesi'nde hayat vermeye hazırlandıklarını belirten Belediye Başkanı İrfan Dinç, masalların tüm sırrını Çankırı'ya taşıyacaklarını vurguladı. Dinç, 'Ekibimiz, Mardin'de düzenlenen buluşmaya katılarak yakın zamanda hizmete açacağımız Masal Müzemiz ile ilgili yeni fikirlerle döndü. Nerede farklı bir çalışma olsa Çankırı Belediyesi orada olmak ve tüm yenilikleri takip etmek zorunda. Bu anlayış, bizleri ve şehrimizi her zaman ileri taşıdı. Ekibimizle yakından ilgilenen ve tecrübelerini onlarla paylaşan Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan ve çalışma ekibi başta olmak üzere emek veren herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca, uzak diyarlarda inceleme yaparak sonuçları bizimle paylaşan ekibimizi de tebrik ediyorum. İnşallah, ilerleyen zamanlarda Çankırı masallarını Türkiye'nin her yerinde anlatır hale geleceğiz' şeklinde konuştu.

Çankırı Belediyesi “Mardin Masalcılar Buluşması”na KatıldıEN ÇOK OKUNANLAR

Muharrem İnce'den Bartın ve Zonguldak mitingi açıklaması

1 Muharrem İnce'den Bartın ve Zonguldak mitingi açıklaması

Anne ve babasını bıçaklayark öldürdü

2 Anne ve babasını bıçaklayark öldürdü

Tarihi Kaleiçi'ndeki eğlence mekanında korkutan yangın

3 Tarihi Kaleiçi'ndeki eğlence mekanında korkutan yangın

Karabük'te minibüsle otomobil çarpıştı: 1'i çocuk 4 yaralı

4 Karabük'te minibüsle otomobil çarpıştı: 1'i çocuk 4 yaralı

Bakırköy'de kanalı uçan araçta bulunan iki kişi yara almadan kurtuldu

5 Bakırköy'de kanalı uçan araçta bulunan iki kişi yara almadan kurtuldu

Mardin'de gençlerin Fenerbahçe coşkusu

6 Mardin'de gençlerin Fenerbahçe coşkusu

Tekkeköy Belediyesi

7 Tekkeköy Belediyesi

Kıcıroğlu Et Restorant

8 Kıcıroğlu Et Restorant


SIRADAKİ HABER
}