HaberlerYeni Türkiye'ye Canik katkısı devam ediyor

Yeni Türkiye'ye Canik katkısı devam ediyor

Canik Belediyesi tarafından Yeni Türkiye Yolunda Kadın ve Siyaset konulu konferansa katılan AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, 'Kadınlara başörtülü, başörtüsüz ayrım yapmadan seçilme ve hizmet etme hakkı 23 Haziran 2015'te verilmiştir' dedi.

Yeni Türkiye'ye Canik katkısı devam ediyor

Canik Belediyesi tarafından Yeni Türkiye Yolunda konferanslar serisinin 7'ncisi Canik Kültür Merkezi'nde yapıldı. Başkan Osman Genç'in yanı sıra eşi Nimet Genç, AK Parti Canik İlçe Başkanı Ercan Eler, OMÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Mahmut Aydın, OMÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bekir Şişman, TKDK İl Müdürü Bülent Turan, Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, Bem Bir-Sen Şube Başkanı Nurettin Sever, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Canik Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Genç, Tekkeköy Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Topçu ve muhtarların yer aldığı konferansta AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, "Yeni Türkiye Yolunda Kadın ve Siyaset" konusunu anlattı.

DEVLET NESNE, MİLLET ÖZNE

Konferans öncesi yaptığı konuşmada neden Yeni Türkiye Yolunda konferanslar serisini düzenlediklerini anlatan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Canik Belediyesi olarak Yeni Türkiye Yolunda konferanslarını düzenleyerek Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın hedeflerine farklı bir şekilde katkıda bulunmak istedik. Çünkü belediye olarak bizim görevimiz sadece yol, kaldırım, bina yapmak değildir. Bu mesele hepimizi, çocuklarımızı, geleceğimizi ilgilendirmektedir. Bundan sonra da Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi gerçekleşene kadar konferanslarımız devam edecektir. Yeni Anayasa demek milletin özne olduğu, devletin nesne olduğu, yani milletin zapturapt altına alındığı değil, devletin zapturapt altına alındığı bir sistem olacaktır" dedi.

28 ŞUBAT SÜRECİ

AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan da, "28 Şubat sürecinde terör devamlı mücadele ettiğimiz bir unsurken Milli Güvenlik toplantılarında bir numaralı tehdit irtica idi. İrtica kimdi? Hepimiz irticaydık. Bazımızınki tescilliydi, bazımızınki tescilsiz. Sisteme karşı duran herkes irticacı diye etiketlenirdi. Sermaye de etiketlenirdi. Yeşil sermaye-yeşil olmayan sermaye. Sizin kimliğinize göre yaptığınız işte etiketleniyordu ve önü kesiliyordu. Bu dönemde ne oldu? Bir parti kapatıldı. Demokratik oylarla seçilmiş bir hükümet görevine devam edemedi" diye konuştu.

MERVE KAVAKÇI OLAYI

28 Şubat’ın hemen akabinde bir hadisenin de Meclis'te yaşandığını söyleyen Ravza Kavakçı Kan, "Bu yasaklarla önü kapatılmaya çalışılan başörtülü kadınlardan biri, hatta ikisi nasıl olmuştu da o seçimlerde seçilivermişti. İkisi de Yüksek Seçim Kurulu'na başörtülü başvurdular. İkisi de seçim çalışması yaptılar. İkisi de seçildiler. Biri Nesrin Ünal hanımdı, diğeri Merve Kavakçı. Haftalar süren tartışmaların akabinde 2 Mayıs 1999 yemin günü geldi çattı. Meclis tüzüğünde başörtüsünü engelleyen hiçbir şey yok. İlk gelen milletvekili Nesrin Ünal hanım başı örtülü olmayan bir şekilde yemin etti ve milletvekilliğine devam etti. Ama diğer isim Merve Kavakçı yemin etmek için Meclis'e geldiğinde birçoğumuzun hatırladığı bir sahne yaşandı" ifadelerini kullandı.

SEÇİLME HAKKI 2015'DE VERİLDİ

AK Parti iktidarı ile başörtülü- başörtüsüz ayrımının tamamen ortadan kalktığını belirten Kan, "AK Parti iktidarında 23 Haziran 2015’te benim gibi 7 Haziran seçimlerinde seçilen başörtülü kadın milletvekilleri de, başı örtülü olmayan kıymetli vekillerimiz de, erkek milletvekillerimizle beraber biz de yemin edip Meclis genel kurulunda hizmet etmeye başlayabildik. Türkiye olarak 'biz kadına seçme seçilme hakkını 1934'te verdik' diye çok övnürüz. Aslında Türkiye Cumhuriyeti’nde eşit bir şekilde bütün kadınlara, başörtülü, başörtüsüz ayrım yapmadan seçilme ve hizmet etme hakkı 23 Haziran 2015’te verilmiştir. Türkiye nereden nereye geldi. Ama daha yeni oldu bunlar" şeklinde konuştu.

CANİK, YENİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK

Konuşmasında eski Türkiye’de çöp toplayamayan bir belediyecilikten bugün konferans salonları, kültür merkezleri, eğitim merkezleri yapan bir belediyeciliğe ulaşıldığına da dikkat çeken Milletvekili Kan, Canik Belediyesi’nin Yeni Türkiye’nin belediyeciliğine örnek olduğunu belirtti. Konferansın sonunda Başkan Osman Genç, konferanslar serisine katkısı nedeniyle Milletvekili Ravza Kavakçı Kan’a, adına dikilen fidanın sertifikasını ve Canik Belediyesi kurs merkezlerinde bayan kursiyerler tarafından perspektif sanatıyla yapılan üç boyutlu tablo hediye etti.

SIRADAKİ HABER
}