HaberlerDevletten üvey baba muamelesi

Devletten üvey baba muamelesi

Samsun'da Lojistik Köy gezisinde yaşanılanların çok yanlış olduğunu belirten ZMO Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, 'Toprak anadır, devlet babadır' diyoruz ama bugün devletin o bölgeye yaptığı muamele ve üreticiye gösterdiği tavır resmen üvey babalık' dedi.

Devletten üvey baba muamelesi

TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Adnan Korkmaz ve koordinasyon kurulu üyeleri, Lojistik Köy gezisinde Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO)Samsun Şube BaşkanıHayati Tosun'a yapılan davranışı kınayarak, Başkan Tosun'a destek oldu. Ziraat Mühendisleri Odası’nda düzenlenen basın açıklamasında konuşan Başkan Tosun, üreticiye gösterilen muamelenin çok yanlış olduğunu ifade etti.

LOJİSTİK KÖY PROJESİ HUKUKA AYKIRI

İnşaat çalışmaları devam eden Lojistik Köy Projesi için 9 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen bilgilendirme toplantısına ZMO Başkanı Hayati Tosun’un katılımının görevliler tarafından engellendiğini hatırlatan Korkmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Vali Osman Kaymak’ın mağdur olan köylüleri dinlemekten kaçındığını savundu. Bu davranışı kınadıklarını aktaran Korkmaz, “Lojistik Köy Projesi, ZMO’nun açtığı davada Danıştay 6. Daire Başkanlığı'na sunulan bilirkişi raporunda da dendiği gibi; Aşağıçinik Mahallesi’nin arazilerin tümü, çiftçilerin üretim yaptıkları, mera olarak kullandıkları, 1. sınıf sulu tarım arazisi niteliğine sahip, mutlak sulu tarım arazisidir. Mahkeme bu projenin yürütmesini durdurma kararı vermiştir” ifadelerini kullandı.

YER SEÇİMİ YANLIŞ

Mahkemenin verdiği yürütmenin durdurulması kararına rağmen Lojistik Köy Projesi’nin telaş içerisinde hukuksuz devam ettiğini dile getiren Korkmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, televizyon kanallarında ve her türlü iletişim ortamlarında yayınlanan kamu spotlarında ‘tarım topraklarının korunması’ gerektiğinin anlatıldığını kaydetti. Korkmaz, “Gelemen’de sanayi alanı olarak belirlenen, Samsun-Ordu Karayolu’nun deniz tarafında kalan 3 bin dönümlük tarım dışı kamu arazisi, gerek toprak yapısı, gerek mülkiyeti, gerek karayolu trafiğinin güvenli akışı, gerekse havayolu, denizyolu, demiryolu ulaşımının kolaylığı bakımından en uygun alandır. Bu proje Samsun için önemli ancak yer seçiminiz yanlış, yönetim anlayışınız hukuk ile uyuşmuyor. Yarın biçtiğinizden şikayet etmemek için bugün ektiğinize dikkat edin” diye konuştu.

YATIRIMLARA KİMSE KARŞI DEĞİL

ZMO Başkanı Hayati Tosun ise projenin başladığı günde yani mevcut alana daha bir çivi çakılmamışken, alternatif yerler gösterdiklerini ifade etti. Samsun’a yapılan yatırıma kimsenin karşı olmadığını vurgulayan Başkan Tosun, “Toprak anadır, devlet babadır diyoruz ama bugün devletin o bölgeye yaptığı muamele ve üreticiye gösterdiği tavır resmen üvey babalık. Burada devlet gerekeni yapmalı. Her taraftan ortalık karışmış durumda, enerji, toprak ve su savaşları derken, Karadeniz’in ve tarımın başkenti dediğimiz Samsun’da tarım topraklarımızı çok hızlı kaybediyoruz. Bizim isyanımız ve mücadelemiz devam edecek. Koruma altına alınan 191 ovanın içinde Çarşamba, Bafra ve Vezirköprü de var. Bunların koruma esaslarının belirlenmesi lazım. Bu mantıkla gidersek, sıkıntı yaşamaya devam ederiz. Biz TMMOB, SAMÇEP ve Samsun gönüllüleri olarak bu işin peşini bırakmayacağız” şeklinde konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}