Samsun haber: 100 erkeğin 65'i jinekomasti

Samsun haber: Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, 100 erkeğin 65'inde jinekomastinin (erkeklerde meme büyüklüğü) olduğunu söyledi.

100 erkeğin 65'i jinekomasti

Meme büyüklüğünün erkeklerde en sık karşılaşılan bir estetik problemi olduğunu belirten FBM Tıp Merkezi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, 'Erkeklerde meme büyüklüğü özellikle ergenlikler döneminden itibaren memelerin ağrılı bir şekilde büyümesi çok fizyolojik bir durumdur. Bunların bir kısmı ne yazık ki ergenlik döneminden sonra da göğüslerde memeler kalıcı olarak ortaya çıkıyor. Bazen kadın memesi gibi bir büyüklüğe ulaşabiliyor. Buda erkekleri ciddi şekilde rahatsız ediyor. Biz buna erkekte kadın tipi meme büyümesine jinekomasti diye ifade ediyoruz' dedi.

100 erkeğin 65'i jinekomasti
Meme büyüklüğünden dolayı bazı erkeklerin evlenmekten bile kaçındığını ifade eden Akbaş, 'Jinekomasti erkeklerin en sık karşılaştığı estetik problemlerden bir tanesidir. Tahminen 100 erkeğin 65'inde jinekomasti vardır. Fakat bunların bir kısmı ciddi şekilde rahatsız eder. Hatta bazı erkekler sırf meme büyüklüğünden dolayı aşırı kalın kıyafetler giyme, onu kamufle etmeye çalışma, kamburluk gibi durumlar ortaya çıkabilir. Onun için birçok genç denize girmezler, havuza gitmezler, sportif aktivitelere katılmazlar. Hatta tişört bile giymezler. Çünkü tişört giydiklerinde memeleri ortaya çıkacağı için bunu kalın kıyafetlerle kamufle etmeye çalışırlar' diye konuştu.

Tedavide yaş sınırı yok
Meme büyüklüğü olan erkeklere ailelerin de destek vermesi gerektiğinin altını çizen Akbaş, 'Jinekomasti önemsenmelidir. Eğer çocuğu rahatsız ediyorsa ve bu rahatsızlık aileye yansıyorsa mutlaka bunun tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavide yaş sınırı yoktur. Eğer meme büyüklüğü çocuğu 15 yaşında bile rahatsız ediyorsa mutlaka tedavi edilmelidir. Eğer hormonal bir nedenden kaynaklanmıyorsa ve meme büyüklüğünün altında bir sağlık sorunu yoksa bunu estetik plastik cerrahi yöntemleri ile yüzde 100'e yakın bir tedavi söz konusudur' şeklinde konuştu.

'Jinekomastiden kurtulmanın adresi estetik plastik cerrahlarıdır'
Jinekomastinin sadece estetik plastik cerrahlarda yapılması gerektiğini belirten Akbaş şunları söyledi: 'Tedavi edildiklerinde erkekler kendilerini çok rahat hissederler. Çünkü beden algıları tamamen normale gelir. Kadın tipi beden algısından olması gereken erkek tipi beden algısına dönüştüklerinde günlük yaşantılarını da olumlu etkiler. Hatta bu nedenden dolayı evlenmek istemeyen, okula gitmek istemeyen, işe gitmek istemeyen çok sayıda genç delikanlı var. Bu operasyonlarla çok iyi tedavi edilebilirler ve günlük hayatlarına kısa sürede dönebilirler. Bu konuda aileler ve eşler birbirlerine destek olması gerekiyor. Bunların tedavi edilebilir olduğunu bilmelerinde fayda vardır. Tedavileri çok zor değil ve kısa sürede yapılıyor. Tedavinin adresi estetik plastik cerrahidir. Çünkü bu bir estetik uygulamadır. Estetik plastik cerrahları erkeklerdeki jinekomastiyi düzeltmek için ellerinde çok farklı tedavi yöntemleri vardır. Bunlardan bir tanesini kullanarak o erkeğin beden algısını normale dönüştürebilirler.'EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da beklenen kar geliyor

1 Samsun'da beklenen kar geliyor

Reis ailesinin acı günü

2 Reis ailesinin acı günü

Samsun'da silahlı saldırı: 4 yaralı

3 Samsun'da silahlı saldırı: 4 yaralı

Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Sorumluluk bende'

4 Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Sorumluluk bende'

Samsunspor'da şehitlere büyük ayıp

5 Samsunspor'da şehitlere büyük ayıp

Samsunspor'da personele müjde

6 Samsunspor'da personele müjde

Karadeniz'de feci kaza, kafası koptu!

7 Karadeniz'de feci kaza, kafası koptu!

Samsunspor'da teknik ekip ve futbolcular, anmada yoklar yemekte varlar

8 Samsunspor'da teknik ekip ve futbolcular, anmada yoklar yemekte varlar

Askerlerin üzerine çığ düştü! 5 asker şehit, 12 asker yaralı

9 Askerlerin üzerine çığ düştü! 5 asker şehit, 12 asker yaralı

1 günlük Hasılat Samsunspor'a

10 1 günlük Hasılat Samsunspor'a


SIRADAKİ HABER