Haberlerİzmir HaberleriTorbalı Belediyesi istimlak ve tahsiste rekor kırdı

Torbalı Belediyesi istimlak ve tahsiste rekor kırdı - İzmir Haberleri

Son üç yılda belediyeye 914 bin 190 metrekare alan kazandırdıklarını açıklayan Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, 'İstimlak ve tahsiste tarihi rekor kırdık' dedi.

Torbalı Belediyesi istimlak ve tahsiste rekor kırdı


Vergi ödemelerinde, ihracatta, elektrik tüketiminde, nüfus artışında, konut üretiminde Türkiye geneli rekorlarıyla anılan Torbalı ilçesi buna yeni rakamlar ekledi. Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, istimlak ve tahsis yoluyla ilçeye 914 bin 190 metrekare alan kazandırdıklarını açıkladı.

'24 parça araziyi Torbalımıza kazandırdık'
Meydanlar, yürüyüş yolları, spor sahaları, sosyal eğitim merkezleri, mesire alanları, eğitim kompleksleri, pazar yeri, alt geçit, huzur evi projeleri için belediyenin öz kaynaklarından istimlak edilen arsa ve arazilerle ilgili açıklamalarda bulunan Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez şunları söyledi: 'Son üç yılda gerek satın alma yolu ile gerekse tahsis anlaşmalarıyla ve kamudan kiralama sistemiyle ilçemizin farklı noktalarında 24 parça araziyi Torbalımıza kazandırdık. Kısa ve uzun vade olmak üzere tamamı proje amaçlı ve stratejik büyüme planımızın bir parçası olarak sağlandı. Bu çok büyük bir rekordur'diye konuştu.

Belediyenin öz kaynaklarıyla
Başkan Görmez, 22 bin metrekare araziyi kiralama, 597 bin metrekareyi tahsis yolu ile belediyeye kazandırırken 294 bin metrekarelik alanı da belediyenin kendi öz kaynakları ile satın aldıklarını kaydetti. Yapılan tahsisleri ayrıntılarıyla açıklayan Başkan Görmez, 'Özbey Mahallemizde 70 bin metrekare, Torbalı Mahallemizde 3 bin 248 metrekare tahsis edip meydan yaptık. Kaplancık Mahallemizde 35 bin 320 metrekare, Çaybaşı Mahallemizde 9 bin 441 metrekare, Ahmetli Mahallemizde bulunan 159 bin 796 metrekarelik mesire alanımızı tahsis yolu ile belediyemize kazandırdık. Fetrek' te 200 bin metrekare arazi tahsisi sağladık, yakında ağaçlandırılacağız. İl Özel İdare'den 120 bin metrekarelik asfalt şantiyesini yeri ile beraber belediyemize kazandırdık' bilgisini verdi. Torbalı Belediye Başkan Görmez sözlerini şöyle sürdürdü: 'Göllüce Mahallemizde 222 bin 600 metrekare yer satın aldık. Bin 829 metrekare yer satın alıp huzur evimize bahçe yaptık. Atatürk Mahallemizde 3 bin 450 metrekare yer satın alıp meydan yaptık. Cumhuriyet Mahallemizde 7 bin 400 metrekare yer satın alıp meydan yaptık. Torbalı'nın en değerli arazilerinden olan 19 bin 660 metrekarelik Sağlık Meslek Lisesi alanını satın alıp belediyemize kazandırdık. Subaşı Mahallemizde 800 metrekarelik iki adet, Pancar Mahallemizde 597 metrekarelik bir adet arsa satın aldık. Ayrancılar Suyunbaşı'nda 10 bin metrekare, Çapak Kahvemizin yanında 300 metrekare yer satın aldık. Kemalpaşa yolunda 5 bin metrekarelik zeytinlik alan, Yazıbaşı Mahallemizde 2 bin 500 metrekarelik sanayi park alanı, Yoğurtçular Köy Konağımızı inşa ettiğimiz 569 metrekarelik arsayı, Çapak Mahallemizin alt tarafında 12 bin 400 metrekare, Dağkızılca Mahallemizde köy konağı inşa ettiğimiz 260 metrekare, Atatürk Mahallemizde 2 bin metrekare, Çaybaşı Mahallemizde de 5 bin 500 metrekare olmak üzere 3,5 yılda toplam 294 bin 365 metrekare yeri satın alıp belediyemize kazandırdık.'

SIRADAKİ HABER
}