HaberlerSamsun HaberleriSamsunlu çeltik üreticisinin yüzü gülüyor

Samsunlu çeltik üreticisinin yüzü gülüyor - Samsun Haberleri

Çeltik, bu yıl verim ve 2,5 lira civarındaki fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürüyor. Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, 'Son yılların en bereketli hasadını yaşıyoruz. Çeltikte randıman çok güzel. Gelecek yılın daha da verimli ve güzel olacağını tahmin ediyoruz' dedi

Samsunlu çeltik üreticisinin yüzü gülüyor

Samsun'daki çeltik üreticileri, bu yıl verim ve fiyattan memnun. Bafra, 19 Mayıs, Alaçam, Yakakent, Terme, Çarşamba ve Tekkeköy ilçelerinde çiftçilerin çeltik yetiştirmek için yaptığı zahmetli çalışma, mayıs ayının son haftalarında tarlanın hazırlanmasıyla başlıyor.

VERİMİ BOL

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, gıda sektörünün stratejik ürünü pirinçte bu yıl iyi bir sezon geçirdiklerini ifade ederek, "Geçen yıl kuraklık nedeniyle çeltik tarlalarına istenildiği gibi su salımı yapılamadı. Bu da üründe verim düşüklüğüne neden oldu. Bu yıl ise mevsim şartları çok uygun geçti. Bol verimli ve kaliteli bir üretim gerçekleştirilmiş oldu" dedi.

Tosuner, Bafra ve Çarşamba ovalarının çeltik yetiştiriciliği için çok uygun olduğunu vurgulayarak, "Son yılların en bereketli hasadını yaşıyoruz. Çeltikte randıman çok güzel. Gelecek yılın daha da verimli ve güzel olacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}