Haberler14 TL'ye fındık alımı yapılacak

14 TL'ye fındık alımı yapılacak

Trabzon Milletvekili Salih Cora'nın Tarım Kredi Kooperatifi'nin 14 TL'ye fındık alımı yapacak açıklamasına Giresun Ziraat Odası Başkanı sevindirici haber dedi.

14 TL'ye fındık alımı yapılacak

Uzun süredir özellikle Karadenizli üreticileri mağdur eden ve 7-8 liralara kadar düşenfındık fiyatları halen daha yükselmezken, bu senenin fındık rekoltesinin düşük olacak olması fındık fiyatlarında yükselmenin habercisi olarak gösterildi. Birçok üretici elindeki fındığı bekletirken, gelecek fındık sezonunda bekletilen fındıkların piyasaya sürülmesi ile fiyatların yine de istenilen düzeye gelmeyeceği ifade ediliyor. 

14 TL'YE FINDIK ALIMI YAPILACAK

Bugün Trabzon Milletvekili Salih Cora tarafından yapılan fındık açıklamasında, üreticilerin fındığını satmaması gerektiği ifade edildi. Salih Cora, 'Üreticiler gönlünü ferah tutsun. Elindeki ürünleri ucuza satmasın, biraz daha sabretsin.' dedi. Aynı zamanda Cora,Tarım Kredi Kooperatifi'nin 14 TL'ye fındık alımı yapacağını dile getirdi.

Bugün Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde: 

'Devletin dolaylı yoldan fındık müdahil alımı yapacak olması üretici açısından memnuniyet verici. AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora'nın 'Tarım Kredi Kooperatifleri 14 liraya yakın bir fiyattan fındık alacak' yönündeki açıklamasının bu memnuniyeti daha da artırdı. Fındık fiyatındaki inişli-çıkışlı duruma son verilmesi ve bir istikrar sağlanması için müdahil alım ve taban fiyatın şart olduğunun bu yıl net bir şekilde görüldü' dedi.

'Fındık fiyatındaki dalgalı seyir hem üretici hem de alıcı açısından bir yarar sağlamıyor' diyen Karan, 'Geçen yıl 20 liraya kadar alıcı bulan fındık fiyatı bu yıl 9 liraya kadar düştü. Şuanda ise 9.5-10 lira seviyelerinden işlem görüyor. Bu durum aynı zamanda Türk fındığının pazardaki imajını da olumsuz yönde etkiliyor. Fındık fiyatındaki olumsuzluğa son verilmesi için müdahil alım ve taban fiyat uygulamasına geçilmelidir. Devlet destekli bir müdahil alımı piyasayı sübvanse edecek ve fiyatındaki spekülatif eylemlerin önüne geçecektir. Ziraat Odaları olarak üreticinin lehine yaptığımız girişim ve çalışmalar hükümetimiz tarafından göz ardı edilmeyerek kabul görmüştür. Tarım Kredi Kooperatifleri'ne fındık alım yetkisi verilmesi bunun bir meyvesidir. Bu yetkinin verilmesinin ardından acilen Tarım Kredi Kooperatifleri'nin biran önce hangi yöntemle fındık alımı yapacağını kamuoyuyla paylaşmasını bekliyoruz. Tarım Kredi Kooperatifi'nin pazara girmesiyle birlikte spekülatif eylemlerin önüne geçileceğini düşünüyoruz' ifadelerini kullandı.

Bu yılın dünya genelinde fındık üreten ülkeler için yok yılı olduğunu vurgulayan Karan, 'İlk belirlemelere göre bu yıl Türkiye'de olduğu gibi dünyada da fındık rekoltesinin düşük gerçekleşmesinin bekleniyor. Yıllık 120 bin ton fındık üretimi yapan İtalya'da bu yıl 60 bin ton, 60 bin ton üretim yapan Gürcistan da ise 10 bin ton civarında rekolte bekleniyor' şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER
}