Fındık Fiyatları: Fındıkta üreticinin tercihi TMO

Fındık Fiyatları: Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) yılbaşına kadar 150 bin ton fındık almasının beklendiğini belirtti.

Fındıkta üreticinin tercihi TMO

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) yılbaşına kadar 150 bin ton fındık almasının beklendiğini belirtti.

Karan, yaptığı yazılı açıklamada, TMO tarafından halihazırda 60 bin ton alım gerçekleştirildiğini anımsattı.

Üreticinin fındık satışında TMO'yu tercih ettiğine dikkati çeken Karan, 90 bin ton fındığın da alıma hazır olduğunu, üreticilerin randevularını beklediğini vurguladı. 

Karan, bu sezon devlet adına alım yapan TMO'nun alımlardan karlı çıkacağını savunarak, "TMO'nun yılbaşına kadar 150 bin ton fındık alması bekleniyor. Serbest piyasayı hesap etmiyoruz. Şu anda 10,50 liradan alım yapan TMO, üreticinin elinde ürün kalmayınca aldığı fındığı satışa çıkarırsa kaç liradan satar, hesabını varın siz yapın." değerlendirmesinde bulundu. 

Sezonun ilk iki ayında ise TMO ve serbest piyasada rekoltenin 3'te 1'inin alınıp satıldığını aktaran Karan, şunları kaydetti:

"TMO 60 bin ton alım gerçekleştirdi. Serbest piyasada işlem gören fındık miktarı ise borsa verilerine göre ağustos ayında yaklaşık 47 bin ton. En fazla fındık arzının yaşandığı eylül ayı rakamları açıklanmamakla birlikte ortalama 70-80 bin ton olsa 200 bin ton fındık eder. Yani sezonun ilk 2-2,5 ayında rekoltenin 3'te biri alınıp satılmış durumda. Geride daha 7-8 ay gibi bir süre var. 400 bin ton fındık, Türkiye'ye yetecek mi, göreceğiz."EN ÇOK OKUNANLAR

Ceza geliyor

1 Ceza geliyor

Samsun'da engelli vatandaşlar mutlu

2 Samsun'da engelli vatandaşlar mutlu

Samsun'da yanlışlıkla çamaşır suyu içen çocuk zehirlendi

3 Samsun'da yanlışlıkla çamaşır suyu içen çocuk zehirlendi

MHP'den Büyükşehir'e 'Hovarda' benzetmesi

4 MHP'den Büyükşehir'e 'Hovarda' benzetmesi

Kabus bitmiyor

5 Kabus bitmiyor

Samsun'da tarihi eserler kan ağlıyor

6 Samsun'da tarihi eserler kan ağlıyor

Canımızı yakıyor

7 Canımızı yakıyor

 Sadece ROK mu suçlu?..

8 Sadece ROK mu suçlu?..

Bu okulda her öğrenciye bir ağaç

9 Bu okulda her öğrenciye bir ağaç

Dağda karşısına çıkan yılkı atlarıyla yarıştı

10 Dağda karşısına çıkan yılkı atlarıyla yarıştı


SIRADAKİ HABER