HaberlerGiresun HaberleriGiresun Adası'ndan bir tarih çıktı

Giresun Adası'ndan bir tarih çıktı - Giresun Haberleri

Herkül'ün altın postu aramak için geldiği, Yunanlıların Hz. Yusuf heykelini aramak için seferler düzenlediği ve Amazon Savaşçı Kadınlarının erkeklerden uzak bir dünya kurarak yaşadığı rivayet edilen Giresun Adası'nda Türkiye'nin ilk mitolojik 'zamanda yolculuk' turizmi gerçekleştiriliyor. İşte Giresun Adası'nın ilginç hikâyesi...

Giresun Adası'ndan bir tarih çıktı

Kıyıdan bir mil açıkta bulunan ada, Doğu Karadeniz’in yaşanabilir tek adasıdır. Ada, Aretias, Areos Nesos ve Arionesos adlarıyla da anılmaktadır. Adanın kapladığı alan yaklaşık olarak 40.000 m2’dir.

Efsaneye göre Argonautların Altın Post seferine katılan Herkül, Giresun Adası’na da uğramış, burada insan yiyen kuşlarla savaşmıştır. Ayrıca, kadın savaşçılar olarak bilinen Amazonlar, Giresun Adası’nı üs olarak kullanmıştır.

Kent ve yöre halkı tarafından kutsal sayılan adanın etrafı surlarla kaplı olup, saray ve manastır kalıntıları yer almaktadır. Adanın yazın hizmet veren bir çay bahçesi ile büfe,çadır sahaları, piknik alanı bulunmaktadır.  Her yıl 20 Mayıs'ta yapılan Aksu Şenliği'nde kayıklarla ada çevresinde dolaşılır.

KAYNAK:TÜRİZİM BAKANLIĞI

SIRADAKİ HABER
}