HaberlerFındık HaberleriFındık üreticisi yeniliklerden memnun

Fındık üreticisi yeniliklerden memnun - Fındık Haberleri

Ferrero Fındık, Değerli Tarım Uygulamaları kapsamında fındık üretiminde verimi ve kaliteyi artırmak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalar fındık üreticisini memnun ediyor.

Fındık üreticisi yeniliklerden memnun

FerreroFındık, 700 bin hektarı aşkın fındık bahçesine sahip Türkiye'de dönümde ortalama verimin 80-90 kiloya, randımanın da 50'nin altına düşmesi nedenile fındıkta verim ve kalite çeşitli projelerle artırılmaya çalışılıyor. Türk fındığının önemli alıcıları arasında yer alan Ferrero Fındık tarafından yaklaşık 5 yıldır sürdürülen Değerli Tarım Uygulamaları kapsamında yeni tarım teknikleri ile yapılan çalışmalar üreticiler tarafından da ilgi görüyor.

YANLIŞ KULLANIYORDUK

Sakarya, Düzce,Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon illerinde örnek olarak seçilen 57 model bahçenin yanısıra, köy ve mahallelerde üreticilere yönelik düzenlenen eğitim çalışmaları, fındık tarımındaki birçok yanlışı ortadan kaldırırken, verim ve kalitenin artmasını da sağlıyor. Trabzon'un Yomra İlçesi'ne bağlı Sancak Mahallesi'ndeki 2 ayrı model bahçede yapılan uygulamalarla ilgili üreticilerden Halil İbrahim Bayrak, "Şimdiye kadar babamızdan ne gördüysek onu yapıyorduk. Hayvan gübrelerini yanlış kullanıyorduk. Gübre yanmadığı için fındığa yarar yerine zarar veriyordu. Şimdi bunu öğrendik. Artık gübreler fındığa zarar değil, yarar veriyor" dedi.

VERİMİMİZ ARTTI

Uygulama sayesinde tekniğe uygun budamayı ve fındığa zarar vermeden ilaçlamayı öğrendiklerini söyleyen bir diğer üretici Kazım Bayrak ise, "Toprağın yapısıyla ilgilenmemiz gerektiğini, damla sulama sistemiyle de fındığa su vermemizin üretimi arttıracağını öğrendik. Öğrendiklerimizin semeresini de verim ve kalitenin artması ile almaya başladık" diye konuştu.

SAHADA AKTİF FINDIK ÇALIŞMASI

Ferrero Fındık bünyesinde çalışan Ziraat Mühendisi Yücel Selimoğlu ise, "Fındıkta üretici bilincini arttırmak için Ferrero Fındık 22 sosyal çalışma uzmanını da bu konuda görevlendirmiş durumda. Sosyal çalışma uzmanları üreticilerle toplantılar yapıyor, ev ziyaretlerinde bulunuyor ve çiftçi bilinci oluşturmaya çalışıyor" dedi.

Sosyal Çalışma Uzmanı Gülcan Çağlayan da, üreticilerin anlatılanı yapmaktan çok, görerek uygulamayı tercih ettiğini belirterek, "Üreticinin her kesimine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Mahalle muhtarları, üreticiler, kadınlar ve çocuklara yönelik projeler uyguluyoruz. Üreticilerin çalışmalarınıza katılım ve katkısının arttığını görmek bizi sevindiriyor" dedi.

SIRADAKİ HABER
}