Diyarbakır haber: (Düzeltme) Askeri helikopter sayesinde 5 çocuk annesi kadının hayatı kurtarıldı

Diyarbakır haber: Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde 30 haftalık hamileyken kanaması başlayan ve kaldırıldığı hastanede 5'inci çocuğunu dünyaya getiren annenin imdadına, Diyarbakır Jandarma Hava Grup Komutanlığı kalkan askeri helikopterle giden doktorlar yetişti. Ameliyat masasında ölümle pençeleşen anne, yapılan müdahale sayesinde kurtuldu.

(Düzeltme) Askeri helikopter sayesinde 5 çocuk annesi kadının hayatı kurtarıldı

Siverek'te 30 haftalık hamileyken bir anda kanaması başlayan 4 çocuk annesi Cemile Öz, çağrılan ambulansla hastaneye kaldırıldı. 7,5 aylık çocuğu ameliyatla alınan annenin kanaması durdurulamayınca doktorlar müdahale edemedi. Ameliyat masasında kalan anne için Dicle Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yalınkaya'dan destek talep edildi. Sevk durumunda olmayan hasta anneye müdahale etmek için İl Sağlık Müdürlüğünden ambulans helikopter talep edildi. Ancak ambulans helikopter gece uçuşuna uygun olmadığı için Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç'tan yardım talep edildi. Tümgeneral Koç'un talimatıyla Diyarbakır Jandarma Hava Grup Komutanlığından 01.30 sularında kalkan askeri helikopterle 20 dakikada Siverek'e ulaşan Prof. Dr. Yalınkaya ve özel bir hastanede görevli Op. Dr. Yılmaz Özcan, yaklaşık 1,5 süren operasyonla annenin hayata tutunmasını sağladı.

'Gece 01.00'de telefon geldi'
Hastanın durumu ve o gece yaşananlara ilişkin konuşan Prof. Dr. Yalınkaya, 'Hasta için gece saat 01.00'de arandım. Siverek'te bulunan arkadaşlar aradı ve çok aşırı kanaması olduğunu, bunun üzerine ameliyata aldıklarını fakat açınca durumun daha kötü olduğunu, rahmi de alamayacaklarını söylediler. Çünkü rahmin çok yapışık olduğunu belirttiler. 'Kanama durmuyor, gönderemiyoruz, transferi mümkün değil' dediler. Bunun üzerine ben devreye girerek İl Sağlık Müdürü Sait Avar'ı aradım. 'Ambulans helikopterle hastanın buraya alabilir misiniz' dedim ambulans helikopterin gece uçuşuna uygun olmadığını belirtti. Ondan sonra İl Müdürü Avar, Jandarma Bölge Komutanı ile görüştü. Beş dakika sonra beni aradı, 'Hocam sizi bıraksak olur mu hastayı getirmek yerine?' diye sordu. O da olur dedim. 5-6 ünite kan alarak Op. Dr. Yılmaz Özcan ile birlikte helikopterle Siverek'e indirildik' dedi.

'Askeriye ve mürettebata teşekkür ederim'
Siverek'e ulaştıklarında hastanın ameliyat masasında kendilerini beklediğini belirten Yalınkaya, 'Orada gittik hasta hala ameliyatta bizi bekliyordu. Gerekli müdahaleyi yaptık, kanamayı durdurduk. Müdahale 1-1,5 saat kadar sürdü. Sonra arabayla tekrar Diyarbakır'a döndük. Hastayı da bizim ardımızdan buraya transfer ettik. Çocuk şuan Şanlıurfa'da yoğun bakımda, genel durumu iyiymiş. 1 kilo 600 gram civarında bir bebek. Bebek zaten kurtulmuştu ama annenin hayati tehlikesi vardı. Anne ne transfer edilebiliyordu ne de orada arkadaşlar müdahale edebiliyorlardı. Biz de imdatlarına koştuk. Herkes duyarlı davrandı hem İl Sağlık Müdürlüğü, hem helikopteri sağlayan askeriye, hem helikopter mürettebatı onlara da teşekkür ediyorum. Çünkü onlar da bu konuda duyarsız kalmadılar. Hava ulaşımıyla ilk defa böyle bir şey yaşadık' diye konuştu.

'Doktorlara gelmeseydi şuanda hayatta olmayabilirdim'
Beşinci çocuğunu doğuran ve Dicle Üniversite Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi olan anne Cemile Öz, doktorları sayesinde yeniden hayata tutunduğunu ve onlara çok teşekkür ettiğini ifade etti. Öz, şöyle devam etti:
'Beş tane çocuğum oldu Allah'ın izniyle. Ahmet hocaya sevgi ve saygılarımı iletir çok çok teşekkür ederim. Onun sayesinde şuanda ben ayaktayım ve bu durumdayım. Her şey bir anda olup bitti. O gün ben yemeğimi, temizliğimi yaptım hiç ağrım, sancım yoktu. Aniden saat on civarında aniden bir ıslaklık hissettim. Lavaboya gittiğimde kanlar içerisinde kaldım. Hemen ablamı aradım durumu söyledim. Ambulans geldi direkt hastaneye gittik. Orada müdahale ettiler tabi doktorum orada olmadığı için 'nasıl ameliyat falan olacak' dedim. Gerekirse doktorunuzu çağırırız dediler. Onlar da 'Diyarbakır'dan doktorlar gelmeseydi şuanda hayatta olmazdınız' dediler. Sağ olsun hocama minnettarım, teşekkürler ediyorum.'

(Düzeltme) Askeri helikopter sayesinde 5 çocuk annesi kadının hayatı kurtarıldıEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da intihar girişimi!

1 Samsun'da intihar girişimi!

Samsunspor'da Chibuike bardağı taşırdı

2 Samsunspor'da Chibuike bardağı taşırdı

Samsun'da camiye giderken kazada hayatını kaybetti

3 Samsun'da camiye giderken kazada hayatını kaybetti

Samsunspor'da sıra yönetim ve tahtada

4 Samsunspor'da sıra yönetim ve tahtada

Meteorolojiden Samsun'a uyarı... Önümüzdeki iki güne dikkat!

5 Meteorolojiden Samsun'a uyarı... Önümüzdeki iki güne dikkat!

Ladik Gölü kurtulacak

6 Ladik Gölü kurtulacak

Samsunspor'a ağır fatura

7 Samsunspor'a ağır fatura

On Numara sonuçları açıklandı! Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

8 On Numara sonuçları açıklandı! Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

Zeytin Dalı Harekatı şehidinin baba ocağına ateş düştü

9 Zeytin Dalı Harekatı şehidinin baba ocağına ateş düştü

Samsunlular dikkat! Fırtına, sağanak, kar...

10 Samsunlular dikkat! Fırtına, sağanak, kar...


SIRADAKİ HABER