HaberlerSamsun Haberleri90 bin sınırı yeterli değil

90 bin sınırı yeterli değil - Samsun Haberleri

Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şube Başkanı Hayriye Hakyemezoğlu, 'Engelliler için ÖTV muafiyeti sınırı 90 bin TL olarak belirlendi. Bu yeterli değil yasanın geri çekilmesini istiyoruz' dedi

90 bin sınırı yeterli değil

Engelliler için ÖTV muafiyetinde yapılan düzenlemeyle alakalı konuşan Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şube Başkanı Hayriye Hakyemezoğlu, ÖTV muafiyetinin vergisiz fiyatının 90 bin TL'yi geçmeyen araçlar için uygulanacak olmasını ‘yetersiz’ olarak yorumladı.

SUİSTİMAL EDENLER OLUYOR

Tasarının ilk halinde sınırın 70 bin TL olduğunu ifade eden Başkan Hakyemezoğlu, bu sınıra tepki gösterdiklerini belirtti. Son düzenlemeyle sınırın 90 bin TL olarak belirlendiğini kaydeden Hakyemezoğlu, “Biz normal arabayı kullanamıyoruz, elden kumandalı arabaları tercih etmek zorunda kalıyoruz. 70 bin liralık arabalara kumanda takılmayabilir, bu yasanın geri çekilmesini istiyoruz. 90 bin TL’ye çıkarıldı ama yeterli değil. Engelli arkadaşları desteklemek adına bu sınır 90 bin TL’de kalmamalı, daha üst sınırda olmalıydı. Ayrıca vatandaşımızın, engelli raporu yüzde 90 ise onun aldığı aracı, yine onun belirlediği yakınları da kullanabiliyor. Aslında bu uygulama da yanlış. Bazı arkadaşlarımız var, arabasını almış ancak bir kez dahi kullanmamış. Suiistimal edenler de oluyor” şeklinde konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}