Samsun Haber: 300 yıllık tarih yeniden canlandı

Samsun Haber: Samsun'un Vezirköprü İlçesi'nde 3 yıl önce çıkan yangında hasar gören 300 yıllık tarihi Taşhan, restore edildi.

300 yıllık tarih yeniden canlandı

Samsun'un Vezirköprü İlçesi'nde Osmanlı döneminde inşa edilen, 3 yıl önce çıkan yangında büyük çapta hasar gören 300 yıllık tarihi Taşhan, restore edildi.
Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, tarihi Taşhan'ın 300 yıl önce Osmanlılar tarafından yapıldığını ifade etti.

YENİDEN TURİZME KAZANDIRILDI

Taşhan'ın insanların konaklaması ve alışverişlerini yapabileceği bir alan olarak tasarlandığını vurgulayan Edis, "Genel imalatı taştan inşa edilmiş, üst yapıları ahşap. Taşhan'da insanlar gündüz alışverişini yapmış, gece konaklamasını gerçekleştirmiş" dedi.
Asırlardır hizmet veren yapının günümüze uyarlandığını ifade eden Edis, "Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak restorasyonu yapıldı. Alt kısmı iş yeri ve restoran, üstü yine otel olarak tasarlandı. Belediye olarak tarihi Taşhan'ın 2009 yılından 2014 yılına kadar işletmesini yaptık. Fakat talihsiz bir yangında burası büyük hasar gördü. Üç yıl içinde yeniden restorasyonu yapıldı. Tekrar burasını ülke turizmine kazandıracağız" diye konuştu.

GÜNÜMÜZE UYARLANDI

Tarihi yapının eski canlı günlerini yeniden yaşayacağını ifade eden Edis, "Yangında ahşap bölüm özellikle büyük hasar görmüştü. Hasar görmeyen veya az hasarlı ahşap yapılar yeniden elden geçirildi. Restorasyon günümüze uygun hizmet vermek için yapıldı. Taşhan'ın alt bölümünü kadınlarımıza yönelik el işlemeleri kursunun düzenleneceği alan olarak kullanacağız. Bir kısmını da el sanatları ustalarımıza tahsis edeceğiz. Üst kısmı yine otel olacak. Vezirköprümüz bu tarihi değeri yüksek olan Taşhan'ın tekrar sahibi olmuştur."EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Valisi Kaymak, görevi devretti

1 Samsun Valisi Kaymak, görevi devretti

Samsunspor'a 720 bin TL daha

2 Samsunspor'a 720 bin TL daha

Samsunspor'da moraller bozuktu

3 Samsunspor'da moraller bozuktu

Samsun'da araştırmacıların işini kolaylaştıracak yazılım

4 Samsun'da araştırmacıların işini kolaylaştıracak yazılım

Samsun AK Parti'de Karaduman dönemi

5 Samsun AK Parti'de Karaduman dönemi

Samsunsporlu Cebe: İşimize bakıyoruz

6 Samsunsporlu Cebe: İşimize bakıyoruz

Almanya'da korkunç ölüm: Sosyete şokta!

7 Almanya'da korkunç ölüm: Sosyete şokta!

Samsunspor'da Gaziantep mesaisi

8 Samsunspor'da Gaziantep mesaisi

Kendileri küçük yürekleri büyük

9 Kendileri küçük yürekleri büyük

YSK seçimlere katılabilecek partileri açıkladı

10 YSK seçimlere katılabilecek partileri açıkladı


SIRADAKİ HABER