HaberlerSamsun HaberleriYusuf Ziya Yılmaz: 'Ümüğünü sıkarız'

Yusuf Ziya Yılmaz: 'Ümüğünü sıkarız' - Samsun Haberleri

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası'nda kaçak avcılığın önüne geçmek için 24 saat boyunca jandarma ekiplerinin nöbet tuttuğunu belirterek, 'Buna rağmen orada hala kaçak avcılık yapan olursa ümüğünü sıkarız' dedi

Yusuf Ziya Yılmaz: 'Ümüğünü sıkarız'

Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediyesince deltanın tanıtımı için 14-15 ekim tarihlerinde Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde düzenlenen fotosafarinin jüri üyeleri, 320 fotoğraf arasından dereceye girenleri belirlemek için toplandı. Toplantıya katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, deltanın UNESCO Dünya Mirası Listesine girebilmesi için geçmişte kaçakla ciddi biçimde mücadele verildiğini söyledi.

KUŞ CENNETİ FOTOĞRAFLARI TÜM TÜRKİYE'DE

Fotosafari hakkında bilgi veren Başkan Yılmaz, deltada yaban hayatını, doğal varlıkları ve peyzaj güzelliklerini fotoğraflarla ölümsüzleştirmek istediklerini ifade ederek, "Kuş cennetinin doğal, estetik ve biyolojik çeşitliliklerinin farklı bir bakış açısı ile ortaya konması için fotosafari düzenledik. Türkiye'nin 15 ilinden 118 fotoğrafçı yarışmaya katıldı ve bunların 78'i 320 fotoğraf gönderdi. Bunların arasından en iyilerini seçerek dereceye girenlere para ödülü vereceğiz. Ayrıca bu fotoğrafları deltanın tanıtımı için Türkiye'nin dört bir yanında açacağımız sergilerde kullanacağız" diye konuştu.

AFFEDEMİYORUM

Kaçak avcılıkla tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar mücadele ettiklerini belirten Başkan Yılmaz, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: "Ama bazen de dozu kaçırıyoruz, tepki alıyoruz. Çünkü deltayı korumaya kalkıyoruz. Şu anda 24 saat boyunca jandarmamız koruyor. Buna rağmen kaçak avcılık oluyorsa da ümüğünü sıkarız. Avcıların orada binaları ve konteynerleri vardı ama artık bitti. Orada verdiğimiz en büyük mücadele gecekondularla oldu. Deltada gelir durumu da çok iyi olan insanların villaları vardı. Hatta 300 konutlu 'Villa kent' yapılmıştı. Nasıl cesaret edebilmişler buna. Aklıma geldikçe hala affedemiyorum. Biz bu 300 villayı kaldırdık. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir şey yoktu. Kuş Cenneti'nin dünya mirası halin gelme süresince, bize elimizdeki değeri bilemediğimiz ve hoyratça kullandığımız gibi bir sıfat yakıştırılır diye bu mücadeleyi verdik. UNESCO'nun dünya mirası içine girmesi için mücadele ettik ve geçici listeye girdik. Şimdi asıl listeye girmesi için çalışıyoruz."

KAZANANLAR 24 EKİMDE AÇIKLANACAK

Yarışma jürisinin gerçekleştireceği değerlenirmelerle fotosafaride başarılı fotoğraflardan birinciye 4 bin TL, ikinciye 2 bin TL, üçüncüye bin TL ve 5 kişiye 500 TL mansiyon ödülü verilecek. 42 fotoğraf da sergileme için seçilecek. Ödül töreni ve fotoğrafların sergilenmesi 2 Şubat 2018’de gerçekleştirilecek. Fotoğraf yarışmasında dereceye girenler 24 Ekim 2017 tarihinde internet ortamından açıklanacak.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}