Fındık: TMO'ya ilgi artıyor

Fındık: TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 'Toprak Mahsulleri Ofisi bugüne kadar 47 bin üreticiden 85 bin ton fındık almış durumda' dedi.

TMO'ya ilgi artıyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık üreticilerinin Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) olan ilgisinin arttığını belirterek, "Toprak Mahsulleri Ofisi bugüne kadar 47 bin üreticiden 85 bin ton fındık almış durumda" dedi.

HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Soydan, yaptığı açıklamada, fındık hasadının ardından yaklaşık iki ayın geride kaldığını söyledi. Şimdiye kadar serbest piyasada şekillenen fiyatların üreticileri memnun etmediğini ifade eden Soydan, "Serbest piyasada fındık fiyatının düşük seyretmesinden dolayı üreticilerimizin TMO'ya olan ilgisi her geçen gün artmaktadır." diye konuştu.

ÜRETİCİYE 780 MİLYON LİRA

TMO'nun kasım ayının ortalarında yaklaşık 150 bin ton fındık almasının öngörüldüğünü kaydeden Soydan, "Toprak Mahsulleri Ofisi bugüne kadar 47 bin üreticiden 85 bin ton fındık almış durumda. Ofis, aldığı 85 bin ton ürün karşılığında ise üreticilere 780 milyon lira ödeme yaptı." dedi.

TEK SORUN YÜKSEK BÖLGEDE

Türkiye genelinde 45 ayrı noktada alımların sürdüğünü aktaran Soydan, günlük alım miktarının ise ortalama 3 bin 500 ton olduğunu söyledi. Soydan, sahil ve orta kesimde TMO'ya ürün veren üreticilerin sorun yaşamadığını, tek sorunun yüksek rakımlı bölgelerde olduğunu dile getirerek, "Yetkililerden beklentimiz yüksek rakımlı yerlerde de alım şartlarını iyileştirmeleri. Bunun için bizim de çalışmalarımız sürüyor." ifadesini kulandı. Arslan Soydan, 50 randımanlı kabuklu fındığın 8-9 lira seviyelerinde işlem gördüğünü sözlerine ekledi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Valisi Kaymak, görevi devretti

1 Samsun Valisi Kaymak, görevi devretti

Samsunspor'a 720 bin TL daha

2 Samsunspor'a 720 bin TL daha

Samsunspor'da moraller bozuktu

3 Samsunspor'da moraller bozuktu

Samsun'da araştırmacıların işini kolaylaştıracak yazılım

4 Samsun'da araştırmacıların işini kolaylaştıracak yazılım

Samsun AK Parti'de Karaduman dönemi

5 Samsun AK Parti'de Karaduman dönemi

Almanya'da korkunç ölüm: Sosyete şokta!

6 Almanya'da korkunç ölüm: Sosyete şokta!

Samsunsporlu Cebe: İşimize bakıyoruz

7 Samsunsporlu Cebe: İşimize bakıyoruz

Samsunspor'da Gaziantep mesaisi

8 Samsunspor'da Gaziantep mesaisi

YSK seçimlere katılabilecek partileri açıkladı

9 YSK seçimlere katılabilecek partileri açıkladı

Samsunspor'daki sıkıntıları herkes biliyor

10 Samsunspor'daki sıkıntıları herkes biliyor


SIRADAKİ HABER