HaberlerFındık HaberleriTMO'ya ilgi artıyor

TMO'ya ilgi artıyor - Fındık Haberleri

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 'Toprak Mahsulleri Ofisi bugüne kadar 47 bin üreticiden 85 bin ton fındık almış durumda' dedi.

TMO'ya ilgi artıyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık üreticilerinin Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) olan ilgisinin arttığını belirterek, "Toprak Mahsulleri Ofisi bugüne kadar 47 bin üreticiden 85 bin ton fındık almış durumda" dedi.

HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Soydan, yaptığı açıklamada, fındık hasadının ardından yaklaşık iki ayın geride kaldığını söyledi. Şimdiye kadar serbest piyasada şekillenen fiyatların üreticileri memnun etmediğini ifade eden Soydan, "Serbest piyasada fındık fiyatının düşük seyretmesinden dolayı üreticilerimizin TMO'ya olan ilgisi her geçen gün artmaktadır." diye konuştu.

ÜRETİCİYE 780 MİLYON LİRA

TMO'nun kasım ayının ortalarında yaklaşık 150 bin ton fındık almasının öngörüldüğünü kaydeden Soydan, "Toprak Mahsulleri Ofisi bugüne kadar 47 bin üreticiden 85 bin ton fındık almış durumda. Ofis, aldığı 85 bin ton ürün karşılığında ise üreticilere 780 milyon lira ödeme yaptı." dedi.

TEK SORUN YÜKSEK BÖLGEDE

Türkiye genelinde 45 ayrı noktada alımların sürdüğünü aktaran Soydan, günlük alım miktarının ise ortalama 3 bin 500 ton olduğunu söyledi. Soydan, sahil ve orta kesimde TMO'ya ürün veren üreticilerin sorun yaşamadığını, tek sorunun yüksek rakımlı bölgelerde olduğunu dile getirerek, "Yetkililerden beklentimiz yüksek rakımlı yerlerde de alım şartlarını iyileştirmeleri. Bunun için bizim de çalışmalarımız sürüyor." ifadesini kulandı. Arslan Soydan, 50 randımanlı kabuklu fındığın 8-9 lira seviyelerinde işlem gördüğünü sözlerine ekledi.

SIRADAKİ HABER
}