HaberlerAcil ödenmesi gereken 230 milyon TL borç var

Acil ödenmesi gereken 230 milyon TL borç var

Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta, katıldığı panelde 'Şuan toplam acil ödenmesi gereken nakit 230 milyon TL var' dedi.

Acil ödenmesi gereken 230 milyon TL borç var

İstanbul Aydın Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir panele katılanMuharrem Usta, organizasyonun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, seçilmiş oldukları günden bu yana zor bir süreç geçirdiklerini belirterek, seçimden önce kulübün herkesin ortak sorunu olan temel konuların olduğunu söyledi.

Usta, “Bunlardan ilki ekonomik sürdürebilirliğin büyük bir kesintiye uğraması. Bir diğeri sportif anlamda yaşanan başarısızlık ve diğeri de hepimizin canını yakan itibar sorunuyla karşı karşıyaydık. Seçimden sonra bu sorunların daha da derin olduğuna şahit olduk. Trabzonspor’a baktığımda neden bu kadar sorunları var ve camia olarak neden bu kadar düşük bir süreç yaşıyoruz. Bunun altında yatan en büyük sorun ekonomik anlamda sürdürebilir bir kulüp olmaktan çıkmasıdır. Bu sorun olduğunda da takımınızda oynayan oyuncuların maaşlarını ödeyemez duruma düştüğünüzde başarılı olabilme ihtimali gerçekten çok zor. Futbolcuların kontratları, menajerlerin ödemeleri ki bu menajer ödemesi gerçekten çok büyük bir probleme ulaşmıştı, bonservislerle ilgili yapılan anlaşmalar ve bir de dev bir kadronun mali sorumluluğu üstünüzde” dedi.

'165 MİLYONU BULAN BİR KULÜPTEN BAHSEDİYORUZ'

Net oyuncu bütçelerinin 140 milyon civarında olduğunu gördüklerini söyleyen Usta, “Türkiye’de futbolcuların vergisi yüzde 16 civarında, yani 140 milyonu konuştuğunuzda yüzde 16 daha koymanız gerekiyor. Bu şekilde de 165 milyonu bulan bir kulüpten bahsediyoruz. Yıllık geliri ise kulübün 90 milyon TL. Yani 90 milyon geliri olan bir kulübün sadece oyuncu bütçesi brüt 160 milyon. Bu sürdürebilir bir durum değil. Buna çözüm olarak çeşitli oyuncuların elden çıkması ya da kiralanması yönünde bu rakamı yaklaşık 105 milyona indirdik. Birçok oyuncuyu kiraya gönderdik bir Kısımını takas yaptık bir kısmıyla da kontratlı fes etmeye ya da başka kulüplere satma yoluyla indirdik. Ama hala toplam yıllık gelirin üstünde bir rakam. UEFA’ya baktığınız zaman sadece yüzde 60’lık bir bölümünüzü futbolcu bütçesi, teknik kadro, alt yapıdaki teknik kadrolar ve kulübün üst düzey yöneticileri olarak ayarlayın denmiştir. İşi zor tarafı elde bir sürü kontratlar var. Bunların da süreleri var. Ve hepsi de maalesef çok uzun süreli kontratlar. Güncel satılabilir durumda olmasıdır önemli olan” diye konuştu.

'MENAJERLERE OLAN BORMUCUMUZ 35 MİLYON'

'Biz geldiğimiz anda hacizler olduğu için bir kısım menajerleri ödemek zorunda kaldık' diyen Muharrem Usta, 'Şu dakika itibariyle Trabzonspor'un menajelere olan borcumuz yaklaşık kalan 35 milyon. Üçüncü kalem bonservisler. Biz ödenmemiş oyuncunun bonservisiyle karşı karşıyayız ama oyuncu satılmış parası alınmış o da kullanılmış. Şu anda da bonservislere olan toplum borç 55 milyon. Şuan toplam acil ödenmesi gereken nakit230 milyon acil ödemesi var' açıklamasında bulundu.

'BÜTÜN BORCUN 430 MİLYON OLDUĞUNU BİLİYORDUK'

'Ben de başa geçtiğim zaman uluslararası bağımsız bir denetleme kuruluna başvurayım da şu borcun ne olduğunu bir görelim dedim' diyen Usta, 'Çünkü baştan Trabzonspor'un bütün şirketlerinin toplam borcu 430 milyon diye biliyorduk ve herkes ona göre hesap yapıyordu ama daha borsaya çıkmadığı ancak borsaya çıktığı zaman konuşabiliriz için bu an burada söylemek olmaz. yakın da inanılmaz başka şeyleri sürpriz bir şekilde hepimiz göreceğiz. Son sekiz yılda yaklaşık 8 tane teknik direktörün değişmesi ki her değişmede biz bu teknik direktörler başarılı olacağız şampiyon olacağız diyerek o teknik yönetmenle birlikte yeni bir oyuncu kadrosunun kulübe katılması ister istemez Trabzonspor kendine ait bir duruşu bir yapısı bir felsefesini ortadan kaldırdı. Kulüp oyuncuya ve teknik direktöre dayalı başarı yaklaşacağına inanan bir mantıkla maalesef hayatına devam etti. Bu da karşımıza şunu çıkardı ekonomik olarak sürdürebilirlikten uzak bir yapı, güvenin ortadan kalkmış olduğu bir yapı doğası gereği sonuca ulaşması mümkün olmadığı kulüp yapısından bahsediyoruz' ifadelerini kullandı.

'HUKUKSAL BÜYÜK, KRİTİK BİR SÜREÇTEN GEÇTİK'

Bordo-mavili kulübün başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:
'Geldiğimiz günden bu yana 3 aydır her sabah gelen hacizleri ödeme, oyuncu sözleşmeleri dolayısıyla UEFA'ya göre bir hafta içinde sözleşmeyi fes etme hakkına sahip oyuncuların işini halletmek, ya da öyle kontratlar var ki kontratlar fes edilmiş fakat ödemesi 3 ay sonrasına çek verilmiş fakat ortada para yok uluslararası kriz haline gelmiş, hukuksal büyük bir kritik süreçten geçtik.'

'ÖNÜMÜZDE ÇOK ZORLU BİR YOLCULUK VAR'

Önlerinde çok zorlu bir yolculuk olduğunu vurgulayan Usta, 'Önümüzde çok zorlu bir yolculuk var. Sabrıra ihtiyacımız var. Çok çektik ve bir şekilde doğru yolu bulup yola girmemiz lazım. Biraz sabredelim sonra bir yıl sonra bende başta kendimi eleştireceğim ve o zaman eleştirilere açık olacağım' dedi.

SIRADAKİ HABER
}