Çorum'un barajları doldu

Çorum'da son haftalarda etkili olan yağışlarla birlikte barajlarda da su bereketi yaşanıyor.

Çorum'un barajları doldu

Kentin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Çomar, Yenihayat, Hatap barajlarında geçtiğimiz yıl 13 milyon metreküp olan su seviyesi eriyen kar suları ve bahar mevsiminde etkili olan yağışlarla birlikte bu yıl 21 milyon metreküpe ulaştı. 2015 yılında yaşanan kuraklıkla birlikte içme suyu konusunda kırmızı alarmın verildiğiÇorum'da bu yıl içme suyu konusunda problem gözükmüyor.

Koçhisar Barajı'ndan su getirilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, içme suyu isale hattı projesinin bitmek üzere olduğunu açıkladı. Koçhisar barajında 90 milyon metreküp su bulunduğunu açıklayan Zahir, proje tamamlandığında buradan Çorum'a yıllık 12 milyon metreküp su geleceğini, bunun da şehrin bir yıllık su ihtiyacını karşılayacağını ifade etti.

Koparan Deresi Derivasyon projesinin bu yıl tamamlanacağını dile getiren Zahir, bölgedeki yapımı devam eden derivasyon kanallarının devreye girmesiyle birlikte Yenihayat barajına yıllık 3 milyon metreküp ekstradan su geleceğini sözlerine ekledi.

Her alanda yaptığı çalışmalar ve hayata geçirilen projelerle büyük bir değişime imza atan Çorum Belediyesi, su kayıp ve kaçaklarının tespiti konusunda ciddi bir çalışma yürüyor. Kaçak ve su kayıplarının önüne geçmek için belediye araç parkuruna 400 bin TL'ye bir adet su kaçak tespit aracı alan belediye, su kayıp ve kaçaklarını artık bilgisayar ortamında tespitini sağlıyor. İçme suyu kaçaklarına karşı yürüttüğü çalışmayı yoğunlaştırarak devam ettiren Su İşleri Müdürlüğü bünyesinde bir ekip, titizlikle yaptıkları çalışmalar sonucu tespit ettikleri kaçak ve kayıp sulara anında müdahale ediyor.

Zaman içerisinde çeşitli etkenler sebebiyle içme su şebekesinde meydana gelen kayıp ve kaçakların, su şebekesinin geçtiği yerlerde kayıp kaçaklara bağlı yüzey bozukluklarının ve su israfının önüne geçmek, su şebekesinin daha sağlıklı işletilmesini sağlamak üzere Belediye tarafından satın alınan tam donanımlı su şebeke kayıp kaçak aracı, bugüne kadar yapılan çalışmalar sonucunda yaklaşık 3 milyon milyon metreküp su tasarrufu sağlanırken, milyonlarca TL kaynağında israf edilmesinin önüne geçti.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

1 Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

2 Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

3 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Lime lime doğrandık

4 Lime lime doğrandık

Sakata geldik

5 Sakata geldik

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

6 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

MHP'li Usta birinci sıradan aday

7 MHP'li Usta birinci sıradan aday

Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

8 Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

9 ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

Samsun'da ramazan pidesine zam

10 Samsun'da ramazan pidesine zam


SIRADAKİ HABER