Tokat'ta engelliler 400 kuş evi boyadı

Türkiye'de geçmişi 16. yüzyıla kadar uzanan Tokat'ta ise tarihi Ulu Cami'deki kuş evlerinden esinlenilerek yaptırılan 400 adet kuş evi düzenlenen etkinlikte engelli öğrenciler tarafından boyandı.

Tokat'ta engelliler 400 kuş evi boyadı

Tokat Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Tokat Kent Konseyi ve Tokat Otizmli Bireyleri Destekleme Derneği'nin birlikte yürüttüğü 'İçimizdeki renkler kuş evleri' etkinliği kapsamında 400 adet kuş evi yaptırıldı. Engelliler Haftası dolayısı ile trafiğe kapatılan tarihi Sulu Sokak Çarşısı'nda düzenlenen program renkli görüntülere sahne oldu. Tokat Valisi Cevdet Can, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz öğrencilerle birlikte önlük giyerek kuş evlerini fırça yardımı ile boyadı. Engelli öğrenciler ise yaşıtları ile birlikte farklı bir zaman geçirmenin heyecanını yaşadı.

Programda konuşma yapan Vali Can, ecdadın camilerde yaptırmış olduğu kuş evi geleneğini yaşatmak amacıyla böyle bir etkinlik yaptıklarını söyledi.

Başkan Eroğlu ise son derece zevkli ve renkli geçen etkinlikte öğrencilerle birlikte kuş evlerini boyadıklarını kaydetti. 400 adet kuş evinin boyandıktan sonra parklara, bahçelere, ağaçlara uygun olan yerlere asacaklarını ifade eden Başkan Eroğlu, 'Kuşların yaz, kış içerisine girip kalabilecekleri mekanlar oluşturuyoruz. Son derece güzel etkinlik oldu. Çocuklarımızla böyle bir farkındalıkla ben inanıyorum ki sadece Tokat'a değil Türkiye'ye bir mesaj verdik' dedi.
Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz ise kuş evi bulunan Ulu Cami ile aynı mekanda özel çocukların kuş evlerinin boyamasını yaparak bir farkındalık oluşturduklarını ifade etti.

Proje Koordinatörü Deniz Paktaş, otizm destekleme derneği olarak çocuklara hayvan sevgisini kazandırmayı amaçladıklarını, boyanan kuş evlerini şehrin muhtelif yerlerine asacaklarını söyledi.EN ÇOK OKUNANLAR

Erbaa'da alacak verecek meselesi yüzünden cinayet

1 Erbaa'da alacak verecek meselesi yüzünden cinayet

Göçük'te hayatını kaybedenler toprağa verildi

2 Göçük'te hayatını kaybedenler toprağa verildi

Salça yüklü kamyon yan yattı, sürücü ağır yaralı

3 Salça yüklü kamyon yan yattı, sürücü ağır yaralı

Silopi'de panzerin eve çarpmasına ilişkin dava

4 Silopi'de panzerin eve çarpmasına ilişkin dava

Karabük'te pompalı tüfekle saldırı: 3 yaralı

5 Karabük'te pompalı tüfekle saldırı: 3 yaralı

Şanlıurfa'da silahlı çatışma

6 Şanlıurfa'da silahlı çatışma

Kocaeli'de kebapçıda silahlı saldırı: 2 yaralı

7 Kocaeli'de kebapçıda silahlı saldırı: 2 yaralı

Kendisinden ayrılmak isteyen arabada infaz etti

8 Kendisinden ayrılmak isteyen arabada infaz etti

Gazi, baba evinde kurban kesilerek karşılandı

9 Gazi, baba evinde kurban kesilerek karşılandı

Ankara'da kahvehaneye silahlı saldırı: 1 yaralı

10 Ankara'da kahvehaneye silahlı saldırı: 1 yaralı


SIRADAKİ HABER