Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Tokat'ta engelliler 400 kuş evi boyadı

Türkiye'de geçmişi 16. yüzyıla kadar uzanan Tokat'ta ise tarihi Ulu Cami'deki kuş evlerinden esinlenilerek yaptırılan 400 adet kuş evi düzenlenen etkinlikte engelli öğrenciler tarafından boyandı.

Tokat'ta engelliler 400 kuş evi boyadı

Tokat Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Tokat Kent Konseyi ve Tokat Otizmli Bireyleri Destekleme Derneği'nin birlikte yürüttüğü 'İçimizdeki renkler kuş evleri' etkinliği kapsamında 400 adet kuş evi yaptırıldı. Engelliler Haftası dolayısı ile trafiğe kapatılan tarihi Sulu Sokak Çarşısı'nda düzenlenen program renkli görüntülere sahne oldu. Tokat Valisi Cevdet Can, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz öğrencilerle birlikte önlük giyerek kuş evlerini fırça yardımı ile boyadı. Engelli öğrenciler ise yaşıtları ile birlikte farklı bir zaman geçirmenin heyecanını yaşadı.

Programda konuşma yapan Vali Can, ecdadın camilerde yaptırmış olduğu kuş evi geleneğini yaşatmak amacıyla böyle bir etkinlik yaptıklarını söyledi.

Başkan Eroğlu ise son derece zevkli ve renkli geçen etkinlikte öğrencilerle birlikte kuş evlerini boyadıklarını kaydetti. 400 adet kuş evinin boyandıktan sonra parklara, bahçelere, ağaçlara uygun olan yerlere asacaklarını ifade eden Başkan Eroğlu, 'Kuşların yaz, kış içerisine girip kalabilecekleri mekanlar oluşturuyoruz. Son derece güzel etkinlik oldu. Çocuklarımızla böyle bir farkındalıkla ben inanıyorum ki sadece Tokat'a değil Türkiye'ye bir mesaj verdik' dedi.
Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz ise kuş evi bulunan Ulu Cami ile aynı mekanda özel çocukların kuş evlerinin boyamasını yaparak bir farkındalık oluşturduklarını ifade etti.

Proje Koordinatörü Deniz Paktaş, otizm destekleme derneği olarak çocuklara hayvan sevgisini kazandırmayı amaçladıklarını, boyanan kuş evlerini şehrin muhtelif yerlerine asacaklarını söyledi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren O bölgeye takviye yapılacak

1 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: O bölgeye takviye yapılacak

 Adiloviç, bugün imzalıyor

2 Adiloviç, bugün imzalıyor

 Taşlar yerine oturuyor

3 Taşlar yerine oturuyor...

Erzurumda iki grup tekme tokat birbirine girdi

4 Erzurum'da iki grup tekme tokat birbirine girdi

Samsunda bir mühendis PKKKCKdan gözaltına alındı

5 Samsun'da bir mühendis PKK/KCK'dan gözaltına alındı

Yaşar Doğuyu andılar

6 Yaşar Doğu'yu andılar

Trabzona şehit ateşi düştü

7 Trabzon'a şehit ateşi düştü

FETÖnün avukatlarına operasyonda 2 tutuklama

8 FETÖ'nün avukatlarına operasyonda 2 tutuklama

4 ton kar kullanarak tank yaptılar

9 4 ton kar kullanarak tank yaptılar

Şahan Gökbakar eleştirilere boks sahnesiyle yanıt verdi

10 Şahan Gökbakar eleştirilere boks sahnesiyle yanıt verdi.


SIRADAKİ HABER