Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Tokat'ta engelliler 400 kuş evi boyadı

Türkiye'de geçmişi 16. yüzyıla kadar uzanan Tokat'ta ise tarihi Ulu Cami'deki kuş evlerinden esinlenilerek yaptırılan 400 adet kuş evi düzenlenen etkinlikte engelli öğrenciler tarafından boyandı.

Tokat'ta engelliler 400 kuş evi boyadı

Tokat Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Tokat Kent Konseyi ve Tokat Otizmli Bireyleri Destekleme Derneği'nin birlikte yürüttüğü 'İçimizdeki renkler kuş evleri' etkinliği kapsamında 400 adet kuş evi yaptırıldı. Engelliler Haftası dolayısı ile trafiğe kapatılan tarihi Sulu Sokak Çarşısı'nda düzenlenen program renkli görüntülere sahne oldu. Tokat Valisi Cevdet Can, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz öğrencilerle birlikte önlük giyerek kuş evlerini fırça yardımı ile boyadı. Engelli öğrenciler ise yaşıtları ile birlikte farklı bir zaman geçirmenin heyecanını yaşadı.

Programda konuşma yapan Vali Can, ecdadın camilerde yaptırmış olduğu kuş evi geleneğini yaşatmak amacıyla böyle bir etkinlik yaptıklarını söyledi.

Başkan Eroğlu ise son derece zevkli ve renkli geçen etkinlikte öğrencilerle birlikte kuş evlerini boyadıklarını kaydetti. 400 adet kuş evinin boyandıktan sonra parklara, bahçelere, ağaçlara uygun olan yerlere asacaklarını ifade eden Başkan Eroğlu, 'Kuşların yaz, kış içerisine girip kalabilecekleri mekanlar oluşturuyoruz. Son derece güzel etkinlik oldu. Çocuklarımızla böyle bir farkındalıkla ben inanıyorum ki sadece Tokat'a değil Türkiye'ye bir mesaj verdik' dedi.
Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz ise kuş evi bulunan Ulu Cami ile aynı mekanda özel çocukların kuş evlerinin boyamasını yaparak bir farkındalık oluşturduklarını ifade etti.

Proje Koordinatörü Deniz Paktaş, otizm destekleme derneği olarak çocuklara hayvan sevgisini kazandırmayı amaçladıklarını, boyanan kuş evlerini şehrin muhtelif yerlerine asacaklarını söyledi.EN ÇOK OKUNANLAR

SORUN PARA DEĞİL

1 SORUN PARA DEĞİL

Samsundaki fırıncı cinayeti katil zanlısından itiraf

2 Samsun'daki fırıncı cinayeti katil zanlısından itiraf...

Veee Samsunspordan resmi açıklama

3 Veee... Samsunspor'dan resmi açıklama

Samsunda raylı sistem yarın 1200-1800 saatleri arası ücretsiz

4 Samsun'da raylı sistem yarın 12.00-18.00 saatleri arası ücretsiz

İyi seyirler

5 İyi seyirler...

Samsunda Marksist Leninist Komünist Partisi operasyonu 6 gözaltı

6 Samsun'da Marksist Leninist Komünist Partisi operasyonu: 6 gözaltı

Karadenizin ciğerleri yandı

7 Karadeniz'in ciğerleri yandı!

Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğana hazırlanıyor

8 Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hazırlanıyor

Samsunspordan gollü prova

9 Samsunspor'dan gollü prova

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok Hesap verecekleri gün yakındır

10 İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok: 'Hesap verecekleri gün yakındır'


SIRADAKİ HABER