Tokat'ta engelliler 400 kuş evi boyadı

Türkiye'de geçmişi 16. yüzyıla kadar uzanan Tokat'ta ise tarihi Ulu Cami'deki kuş evlerinden esinlenilerek yaptırılan 400 adet kuş evi düzenlenen etkinlikte engelli öğrenciler tarafından boyandı.

Tokat'ta engelliler 400 kuş evi boyadı

Tokat Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Tokat Kent Konseyi ve Tokat Otizmli Bireyleri Destekleme Derneği'nin birlikte yürüttüğü 'İçimizdeki renkler kuş evleri' etkinliği kapsamında 400 adet kuş evi yaptırıldı. Engelliler Haftası dolayısı ile trafiğe kapatılan tarihi Sulu Sokak Çarşısı'nda düzenlenen program renkli görüntülere sahne oldu. Tokat Valisi Cevdet Can, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz öğrencilerle birlikte önlük giyerek kuş evlerini fırça yardımı ile boyadı. Engelli öğrenciler ise yaşıtları ile birlikte farklı bir zaman geçirmenin heyecanını yaşadı.

Programda konuşma yapan Vali Can, ecdadın camilerde yaptırmış olduğu kuş evi geleneğini yaşatmak amacıyla böyle bir etkinlik yaptıklarını söyledi.

Başkan Eroğlu ise son derece zevkli ve renkli geçen etkinlikte öğrencilerle birlikte kuş evlerini boyadıklarını kaydetti. 400 adet kuş evinin boyandıktan sonra parklara, bahçelere, ağaçlara uygun olan yerlere asacaklarını ifade eden Başkan Eroğlu, 'Kuşların yaz, kış içerisine girip kalabilecekleri mekanlar oluşturuyoruz. Son derece güzel etkinlik oldu. Çocuklarımızla böyle bir farkındalıkla ben inanıyorum ki sadece Tokat'a değil Türkiye'ye bir mesaj verdik' dedi.
Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz ise kuş evi bulunan Ulu Cami ile aynı mekanda özel çocukların kuş evlerinin boyamasını yaparak bir farkındalık oluşturduklarını ifade etti.

Proje Koordinatörü Deniz Paktaş, otizm destekleme derneği olarak çocuklara hayvan sevgisini kazandırmayı amaçladıklarını, boyanan kuş evlerini şehrin muhtelif yerlerine asacaklarını söyledi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunlu iş adamının haciz isyanı

1 Samsunlu iş adamının haciz isyanı

Samsunsporda program değişti

2 Samsunspor'da program değişti

Samsunspor taraftarından gergin bekleyiş

3 Samsunspor taraftarından gergin bekleyiş

Chibuike bomba gibi

4 Chibuike bomba gibi

Kamp sonuna kadar denenecek

5 Kamp sonuna kadar denenecek

Cenazedeki o fotoğraf

6 Cenazedeki o fotoğraf...

Olimpiyatlarda madalya raporu Türkiye kaçıncı sırada

7 Olimpiyatlarda madalya raporu! Türkiye kaçıncı sırada?

Altın Elbiseli Adam, motosikletiyle kaza yaparak hayatını kaybetti

8 Altın Elbiseli Adam, motosikletiyle kaza yaparak hayatını kaybetti

Deaflympicste 7 gün böyle geçti

9 Deaflympics'te 7. gün böyle geçti

Samsunspordan hayırlı olsun ziyareti

10 Samsunspor'dan 'hayırlı olsun' ziyareti


SIRADAKİ HABER