Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Samsun Milletvekili Karaaslan: Bu ideali hayata geçirdik

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, kentsel dönüşümü beraberinde getirdiği sosyolojik dönüşümle birlikte ele alan, her kente farklı yerel özelliklerin yansıdığı tasarım yaklaşımlarını benimseyip, bu amaçla kimlikli şehirler oluşturma idealini hayata geçirdiklerini söyledi.

Samsun Milletvekili Karaaslan: Bu ideali hayata geçirdik

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Rixos Otel'de Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Ankara Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (ASİAD) işbirliği ile düzenlenen Uluslararası İdeal Kentler Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, “'Kentsel dönüşümü beraberinde getirdiği sosyolojik dönüşümle birlikte ele alan, her kente farklı yerel özelliklerin yansıdığı tasarım yaklaşımlarını benimsiyor, bu amaçla kimlikli şehirler oluşturma idealimizi hayata geçiriyoruz" dedi.

“ŞEHİR İNSANIN YAŞAM ALANIDIR”

Fiziksel yapı üzerinden şehirleri idealize etmenin doğru olmadığını söyleyen Karaaslan, “Şehir insanın yaşam alanıdır. Aslında belki de bu anlamda en ideal şehir, kendi öz kimliğini yansıtan, topoğrafyası ile uyumlu, insana, diğer tüm canlılara ve doğaya saygılı, toplumun her kesimi, özellikle dezavantajlı gruplar için erişilebilir, kapsayıcı, kuşatıcı, kısacası özgün olandır” diye konuştu.

Karaaslan, son 14 yılda Türkiye'de şehircilik anlamında çok önemli mesafeler alındığına dikkat çekerek, 14 yıl önce altyapı problemlerinin insan sağlığını ve hayatını olumsuz etkilediğini, gecekondularla çevrelenmiş şehirlerin olduğunu, öncelikle bu temel sorunları çözerek işe başladıklarını kaydetti.

“İDEAL OLANI, GÜZEL OLANI İSTEMEK, İYİ OLANI İNŞA ETMEK ARZUMUZ”

Kentsel dönüşümü beraberinde getirdiği sosyolojik dönüşümle birlikte ele alan, her kente farklı yerel özelliklerin yansıdığı tasarım yaklaşımlarını benimsediklerini, bu amaçla kimlikli şehirler oluşturma ideallerini hayata geçirdiklerini belirten Karaaslan, “Bir şehre yaklaşırken farklı meslek disiplinlerinin bir aradalığını çok önemsiyoruz. Mimar, şehir plancısı, kentsel tasarımcı, peyzaj mimarı, sanat tarihçisi, sosyolog ve farklı alanlara göre çeşitlenebilecek farklı bakış açılarının, ayrıca yerelin sesi olan kullanıcıların, yani yaşayanların karar alma süreçlerine dahil edilmesinin, alınacak kararların şehre katkısını olumlu yönde etkileyeceğine inanıyoruz. Kısacası ideal olanı, güzel olanı istemek, iyi olanı inşa etmek arzumuz, hayalimiz var" şeklinde konuştu.

Şehirlerin toplumların farklılıklarını eriteceği ya da tek tipliliğe hapsedileceği yerler olmadığının altını çizen Karaaslan, “O nedenle küreselleşen dünyanın dayattığı tek tipliliğe karşı farklılıklarımızdan güç alan, farklı medeniyetlerin katmanları üzerinde kendi medeniyetini oluşturmuş atalarımızın torunları olarak bizlerin bu anlamda sorumluluğu büyük" açıklamasında bulundu.EN ÇOK OKUNANLAR

4 bomba idmanda

1 4 bomba idmanda

Acı tablo açıklandı

2 Acı tablo açıklandı

1-2 isim daha

3 1-2 isim daha

Tarihi mekanda moral yemeği

4 Tarihi mekanda moral yemeği

 54 ilde dev FETÖ operasyonu

5 54 ilde dev FETÖ operasyonu

60 günü dolu dolu geçirmeliyiz

6 60 günü dolu dolu geçirmeliyiz

Tekin Hızlı tren başka bahara kaldı

7 Tekin: 'Hızlı tren başka bahara kaldı'

Taraftarlardan Samsunspora kara gün bestesi

8 Taraftarlardan Samsunspor'a 'kara gün' bestesi

Fındıktaki asıl sorun

9 Fındıktaki asıl sorun!..

TEMADdan 320 tepkisi

10 TEMAD'dan 320 tepkisi


SIRADAKİ HABER