HaberlerKPSS'de kopya kesin! 150 bin memur tehlikede

KPSS'de kopya kesin! 150 bin memur tehlikede

2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının en az 12 gün önce sızdırıldığı kesinleşti.

KPSS'de kopya kesin! 150 bin memur tehlikede

2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının en az 12 gün önce sızdırıldığı kesinleşti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, sızdırılan soruların görüntüleri de mahkemeye gönderildi. Savcılık tarafından Ankara 1. İdare Mahkemesi’ne gönderilen yazıda,  ‘2010 KPSS Genel Kültür, Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sorularının sınavdan en az 12 gün önce ele geçirildiği ikrarlar ve teknik raporlara göre kesindir’ denildi.

Savcılık kesinlik verdiği ve mahkemeye ilettiği görüntüler nedeniyle, 808 bin kişinin girdiği 2010 KPSS’de Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavlarının iptal edilme ihtimali ortaya çıktı. 2010 KPSS iptal edildiği takdirde, kopyacı olarak tabir edilen kişilerin yanı sıra emeğiyle KPSS’de atama kazanmış 150 bin kişinin memuriyeti gidebilir. Fakat yargı kaynakları tarafından verilen bilgilere göre, mağdur olan kişilerin mağduriyetlerinin giderileceği ve memuriyetlerin tehlikede olmadığı konusunda görüş birliği hakim denilebilir.

2010 KPSS SORULARI ÖNCEDEN ELE GEÇİRİLDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından mahkemeye gönderilen yazıda şu tespitler yer aldı;

-2010 KPSS Genel Kültür, Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sorularının sınavdan en az 12 gün önce ele geçirildiği ikrarlar ve teknik raporlara göre kesindir.

-Hakkında iddianame düzenlenecek yaklaşık 2 bin 600 dolayında şüpheliyle ilgili soruşturmamız devam etmektedir.

-230 şüpheli hakkında iddianame düzenlendi. Dava, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. 16’sı tutuklu 51 şüpheli hakkında ikinci iddianame düzenlendi.

 -3 tutuklu ÖSYM çalışanı hakkında hazırlanan iddianame değerlendirme aşamasındadır. Söz konusu şüpheliler aynı zamanda ÖSYM Soru Hazırlama Birimi’nde görev yapıyordu.

Aynı zaman Savcılık, soruların sızdırıldığına dair Jandarma, emniyet ve TÜBİTAK raporunu da mahkemeye gönderdi. Savcılık ayrıca Genel Kültür, Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri alanlarına ait sızan soruların fiziki örneklerini de mahkemeye sundu. Soruların sınavda çıkanlar ile bire bir aynı olduğu ve doğru şıkların koyulaştırıldığı belirtildi.

808 BİN KİŞİNİN SINAVI İPTAL EDİLEBİLİR

Savcılık tarafından gönderilen ve kesinlikle sorular çalındı ifadesi bulunan yazı nedeniyle Ankara 1. İdare Mahkemesi’nin sınavın iptali kararı alabileceği, iptal kararı alındığı takdirde ise 150 bin memurun 2010 KPSS atamasının tehlikeye girebileceği iddia edildi.  

 

SIRADAKİ HABER
}