HaberlerFındık üreticilerine 'Fındık kurdu' uyarısı

Fındık üreticilerine 'Fındık kurdu' uyarısı

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Harun Kabaoğlu, fındık üreticilerini fındık kurdu tehlikesine karşı uyardı.

Fındık üreticilerine 'Fındık kurdu' uyarısı

Fındıkta üreticiler istediği fiyat verimini bir türlü bulamazken, bu sezonun rekoltesinde yaşanacak olan düşüş de üreticileri iyice tedirgin ediyor. Özellikle 700 metre üzerinde yaşanan don olayı nedeniyle birçok fındık bahçesinde rekolte son derece düşük görünürken, yaşanan küllenme tehlikesi ve son olarak dafındık kurdu tehlikesi, üreticileri önlem almaya itiyor. 

Fındıkta fındık kurdu tehlikesi hakkında Düzce Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Harun Kabaoğlu, “Fındıkta beslenme ve yumurta bırakma yoluyla meyvelerde zarar meydana getirmektedir.Fındık Kurduna karşı mücadele yöntemlerinden birisi Kültürel Mücadeledir. Bahçe toprağının çapalanması böcek yoğunluğunun azalması üzerine önemli bir etkendir. Ancak bu işlemi yaparken Fındık bitkisinin köklerine zarar vermeyecek şekilde yapılması gerekir. Fındık Kurdu mücadelesinde Kimyasal Mücadele meyvelerin zararlıdan korunması amacına dayanır.

Bunun için ergin böceklerin ekonomik zarar yapmaya başladıkları dönemde bahçeleri ilaçlı tutmak gerekir. Kimyasal Mücadele yapılacak bahçelerde mutlak bir ön sayım yapılmalıdır. Bu amaçla 1-10 da büyüklüğündeki bahçelerde 10 ocak, 11-30 da büyüklüğündeki bahçelerde 20 ocak, 30 da'dan büyük bahçelerden 30 ocak 3 x 3,5 m büyüklüğündeki beyaz bir bez örtüye sabahın erken saatlerinde silkeleme yapılarak ergin sayımı yapılır. Sayım sonunda 10 ocakta 2'den fazla ergin böcek düşerse kimyasal mücadele gereklidir. İlaçlama bahçedeki hakim çeşitlerin yarıdan fazlasının mercimek iriliğine yaklaşınca (3-4 mm) yapılmadır. Ergin çıkışının tamamlanmak üzere olduğu bu dönem bölgemizde sahil ve orta kuşakta 12 Mayıs, yüksek kesimlerde ise 18 Mayıs 2016 tarihlerinde başlanmalı ve ilaçlama 10 gün içerisinde bitirilmelidir. 2014 ve 2015 yıllarında Fındık Kurdu zararlısının popülasyon yoğunluğunun düşük olması sebebiyle 2016 yılında da popülasyonun düşük olması beklenmektedir.

Üreticilerimizin bahçelerinde sayım yaparak ekonomik zarar eşiğine ulaşan bahçelerde mücadeleye başlamaları, aksi halde gereksiz yere ilaçlı mücadele yapmış olacaklardır. İlaçlamalarda dekara (ortalama 40-50 ocağa) verilen doz, atomizörle 14-17 litre su, pülverizatörle ise 30-40 litre su ile karıştırılarak atılmalıdır” dedi.

Harun Kabaoğlu, 'ilaçlama başlamadan önce, arıcıların arılarını ilaçlama sahasının dışına çıkarabilmelerine imkan sağlamak amacıyla bir hafta önceden uyarılmaları, ilaçlama bitiminden 21 gün sonrasına kadar ilaçlı bahçelerde hayvan otlatılmamalı ve meyve yenmemesi gerektiğini bildirdi.

Kabaoğlu ayrıca, kullanılacak bitki koruma ürünleri, İl veya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile diğer kurum ve kuruluşlarda görevli reçete yazmaya yetkili Ziraat Mühendislerince yazılacak reçete karşılığında bitki koruma ürünleri satış bayisinden alınarak, bitki koruma ürünleri uygulama yetki belgesi sahibi kişiler tarafından atılması gerektiğini söyledi.

SIRADAKİ HABER
}