Fındık fiyatları yerinde durmuyor

Geçtiğimiz günlerde artışa geçen ve bu artış trendini devam ettirmesi beklenen fındık, son birkaç gündür fiyat noktasında gerilemeye başladı. Fındık fiyatları bazı şehirlerde 50 kuruş kadar düşüş yaşadı.

Fındık fiyatları yerinde durmuyor

Geçtiğimiz günlerde artışa geçen ve bu artış trendini devam ettirmesi beklenenfındık, son birkaç gündür fiyat noktasında gerilemeye başladı. Özellikle Samsun ve Ordu’dafındık fiyatları 50 kuruş civarında azalırken, Düzce fındık fiyatlarında da 25 kuruş ile 50 kuruş arasında düşüş yaşandı. Giresun fındık fiyatları ise geçtiğimiz Cuma günündeki fiyatlarını koruyarak, üreticilerin rahat bir nefes almasını sağladı.

Karadenizli üreticinin geçim kaynağı olan ve bu sene bir türlü istenilen fiyat verimi alınamayan fındıkta, bu sezon fiyatların normal düzeye çıkması bekleniyor. Özellikle dış ticaret verileri ve yapılacak fındık ihracatının artması ile birlikte, fındıkta yaşanan fiyat kaosunun önüne geçilmesi planlanıyor. Devletin fındık fiyatlarına şuan için hiçbir müdahalede bulunmaması ve piyasayı serbest bir şekilde bırakması da, fındık piyasasının kendi kendine toparlanması için bir fırsat olarak görülüyor. Karadenizli fındık üreticileri, devletin müdahale etmesini ve özellikle de TMO tarafından fındık alımı yapılmasını beklerken, devlet tarafından fındıkta tekel olan Türk üreticilerin fındık fiyatını belirleyebilmesi için çalışmalar bekliyor.

SAMSUN'DA FINDIK FİYATLARI 50 KURUŞ KADAR DÜŞTÜ

Samsun’da fındık fiyatları, geçtiğimiz Cuma gününe göre 50 kuruş civarında düştü. Çarşamba Ticaret Borsası fındık fiyat verilerine göre, geçtiğimiz Cuma günü 10 TL’ye alıcı bulan fındık fiyatı, 9.50 TL’lere kadar geri çekildi. Bu durumun ortaya çıkmasında çift haneleri gören fındık fiyatları nedeniyle emanetteki fındıkların satılması gösterilse de, emanetteki fındıkların halen daha yoğun bir rekolteye sahip olması nedeniyle satış işleminin yoğunluk kazanmasıyla fındık fiyatlarının düşebileceği ifade ediliyor. Fakat yeni sezonda fındık rekoltesinin düşük olması, fındık fiyatlarının eski düzeylerine geleceğini düşündürüyor.

İŞTE ÇARŞAMBA’DA GÜNCEL FINDIK FİYATLARI

Çarşamba Ticaret Borsası’nın verilerine göre;

TERME’DE DE FINDIK 9.50 TL’DEN FİYATLANDIRILIYOR

Çarşamba’nın yanı sıra, çok yakın olmaları ve fındık piyasasının neredeyse aynı düzeyde bulunması nedeniyle Terme’de de fiyatlar 9.50 TL seviyesinde bulunuyor. Terme Ticaret Borsası’nın verilerine göre %50 randımanlı kabuklu fındık ortalama olarak 9.50 TL’den alıcı bulurken, geçtiğimiz günlerde 10 TL olan fındık fiyatlarında ufak çaplı bir düşüş yaşandığı görülüyor.

İŞTE TERME GÜNCEL FINDIK FİYATLARI

ORDU’DA FINDIK FİYATLARI DÜŞÜŞTE

Karadeniz’de yoğun şekilde fındık tarımının yapıldığı Ordu’da da fındık fiyatları düşüş trendinde bulunuyor. 13.05.2016 tarihinde 9.75 TL’den alıcı bulan %50 randımanlı kabuklu fındık, 16.05.2016 tarihinde 9.50 TL’lere kadar geriledi. Bu gerilemenin de emanetteki fındıkların satılması ve serbest piyasadaki olumsuz havadan kaynaklandığı ifade edilirken, son günlerde sürekli olarak yükseliş trendinde olan fındık fiyatlarının düşüş yaşaması üreticileri endişelendirdi.

İŞTE ORDU’DA GÜNCEL FINDIK FİYATLARI [GRAFİK]

GİRESUN’DA FINDIK FİYATLARI YERİNDE KALDI

Genel olarak fındık fiyatlarında yaşanan düşüş, Giresun’u çok fazla etkilemedi. Serbest piyasada ufak çaplı düşüşler yaşansa da, geçtiğimiz Cuma günü Giresun fındık fiyatları, günümüz fındık fiyatlarıyla aynı görülüyor. Giresun Ticaret Borsası verilerine göre, geçtiğimiz Cuma günü ortalama 9.65 TL’den işlem gören tombul fındık, 16.05.2016 tarihinde de 9.65 TL’den işlem görüyor.

İŞTE GİRESUN GÜNCEL FINDIK FİYATLARI

DÜZCE’DE DE FINDIK FİYATLARI DÜŞTÜ

Geçtiğimiz günlerde 9.50 TL bandına yaklaşan ve çift haneleri görmesi beklenen Düzce fındık fiyatları, tekrar gerilemeye başladı. 9.25 TL bandına gelen ve ortalama olarak 9 TL’den işlem gören Düzce fındığı, üreticileri memnun etmemeye devam ediyor. Düzce Ticaret Borsası’nın verilerine göre, Düzce’de fındık fiyatları net olarak 9 TL, brüt olarak 9.25 TL’den işlem görüyor.

İŞTE DÜZCE GÜNCEL FINDIK FİYATLARI

FINDIKTA EN BÜYÜK SORUN İSTİKRARSIZLIK

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan tarafından yapılan açıklamada da, fındıkta serbest piyasanın üreticiye yaramadığı konusu gündeme getirildi. Arslan; 2009 yılında devletin desteğinin çekilmesi ve fındığı liberal piyasaya bırakılması nedeniyle fındık fiyatının sürekli olarak dalgalı bir seyirde olduğunu dile getirdi. Ayrıca fındıkta istikrarsızlık sorununa da dikkat çeken Arslan şöyle konuştu; ’Fındık yaşlı nüfusa kalınca maliyeti arttı. Çünkü fındık meyilli arazilerde yetişen ve beden işçiliği isteyen bir ürün. Bundan dolayı genç nüfusa ihtiyaç var. Bu genç nüfusu tarımda ve fındıkta tutabilmek için fındığın hak ettiği rakamlarda istikrarlı bir şekilde devam etmesi gerekir”

SERBEST PİYASA FINDIK ÜRETİCİLERİNE ZARAR VERMİŞTİR

Ayrıca TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, serbest piyasanın üreticileri mağdur ettiğini ve zarara uğrattığını belirterek, ‘Üretici önünü görebilmelidir. O bahçelerde genç nüfusu tutmamız için üreticinin bir yıl sonra satacağı ürünü kaça satacak olduğunu bilmesi lazım. Bugün baktığımızda serbest piyasada fındık fiyatı 10 liranın üzerine çıktı. Bu yeterli değildir. Çünkü üreticinin beklediği fiyatlar daha yüksektir. Açıkçası serbest piyasa üreticiye zarar vermiştir ve üreticinin hak ettiği rakamlar oluşmamıştır.’ dedi. fındık fiyatları    güncel fındık fiyatları    16.05.2016 fındık fiyatları    fındık    fındık haberleri  

EN ÇOK OKUNANLAR

Aracını vermek istemeyince bıçaklandı

1 Aracını vermek istemeyince bıçaklandı

Milletvekilleri Genel Kurulu oturumu bittikten sonra fotoğraf çektirdiler

2 Milletvekilleri Genel Kurulu oturumu bittikten sonra fotoğraf çektirdiler

Samsun'da anlamlı proje

3 Samsun'da anlamlı proje

Başkent'te trafik kazası: 2 yaralı

4 Başkent'te trafik kazası: 2 yaralı

İstanbul'da şafak vakti narkotik operasyonu

5 İstanbul'da şafak vakti narkotik operasyonu

57. Alay Kayseri'de dev Türk Bayrağıyla anıldı

6 57. Alay Kayseri'de dev Türk Bayrağıyla anıldı

Polise çarpıp kaçan şüpheli evinde yakalandı

7 Polise çarpıp kaçan şüpheli evinde yakalandı

Yer Harput;Taşı çektiler binlerce madeni para döküldü

8 Yer Harput;Taşı çektiler binlerce madeni para döküldü

Karaer; 'Ebelerin seslerine kulak verilmelidir'

9 Karaer; 'Ebelerin seslerine kulak verilmelidir'


SIRADAKİ HABER