Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Samsun Ladik Gölü'nde turna balığı azalıyor

Ladik Gölü'nde bulunan turna balığı sayısında ciddi azalma olduğunu belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nazmi Polat, Ladik Gölü etrafına turna yetiştiriciliği ünitelerinin kurularak turna balığı popülasyonunun artırılması gerektiğini söyledi.

Samsun Ladik Gölü'nde turna balığı azalıyor

Ladik Gölü'nde bulunan turna balığının çeşitli nedenlerden ötürü zarar gördüğünü söyleyen Prof. Dr. Nazmi Polat, buna karşı çeşitli önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Nazmi Polat, 'Ladik eğer gelecekte bir turizm kenti olacaksa, turist çekecekse, turistleri o bölgeye çekecek doğal güzelliklerin yanında yorulan, acıkan insanlara sunulacak yörede bulunan ve yöreyle özdeşleşmiş lezzetlerin de turistlere ikram edilmesi gerekir. Karadeniz'de bir turizm merkezi olan ve adından sıkça bahsedilen Uzungöl, gelen turistlere doğanın yanında tereyağında pişmiş bir alabalık ya da Hamsiköy sütlacını ikram etmese herhalde bir gelenin bir daha gelmek istemeyeceği bir yer olurdu. Ama oradaki kalıcı bir tat ile hem oranın cazibesi artar hem de bir gelenin bir daha gelmek isteyeceği bir yer olur. Ladik ilçesi de bu gün gerek kar kayağı, çim kayağı, kaplıcaları, havası, suyu ve Ladik Gölü'yle Karadeniz Bölgesi için çok önemli bir turizm merkezidir. Eğer biz bu turizm merkezini Ladik Gölü'yle özdeşleşmiş turna balığıyla zenginleştirip turna balığını her isteyenin bulabileceği bir popülasyona ulaştırabilirsek bu kalıcı tatla birlikte Ladik turizmde cazibe merkezi haline gelecektir. Onun için son yıllarda ciddi bir biçimde azalan turna popülasyonunun zenginleştirilebilmesi için mutlaka tedbirler alınması gerekir. İlk yapılması gereken; Ladik Gölü çevresine turna balığı yetiştiriciliği ünitelerinin kurularak Ladik Gölü'nü turna balığı ile zenginleştirip popülasyonunun eski günlerine dönebileceği hale getirmemiz gerekir. Gerek sulama suyuyla yavrulara verilen zararlar gerek iklim şartlarındaki değişiklikler ve aşırı avcılık turna balığının sayısını ciddi oranda düşürmüştür. Bunlara ek olarak bölge halkının evsel atıklarının arıtımsız Ladik Gölü'ne boşalması, istilacı balıkların gölde olduğunu düşünürsek şu anda yapılması gereken en önemli yatırımın turna yetiştiricilik ünitelerinin oraya konularak turna yavrularıyla habitatın zenginleştirilmesi gerekir. Ladik Kaymakamlığı, Ladik Belediyesi'nin ve ilçe yöneticilerinin çok duyarlı olduklarını biliyorum. Fakat kaynak olarak süreklilik arz edecek konuda yeterli olmadıklarını düşünüyorum. Onun için Samsun'u yönetenlerin özellikle Büyük Şehir Belediyesi'nin yetkilerini kullanarak böyle bir yatırıma öncülük etmesi gerekir' dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsundaki Bank Asya operasyonunda sıcak gelişme

1 Samsun'daki 'Bank Asya' operasyonunda sıcak gelişme

Samsunda feci kaza 1 ölü, 1 yaralı

2 Samsun'da feci kaza: 1 ölü, 1 yaralı

Karadenizde 11 terörist

3 Karadeniz'de 11 terörist

Samsunda 11 Iraklı gözaltına alındı

4 Samsun'da 11 Iraklı gözaltına alındı

Samsunsporun yeni stadında ses sistemleri test edildi

5 Samsunspor'un yeni stadında ses sistemleri test edildi

Samsun dahil 11 ilde FETÖ operasyonu

6 Samsun dahil 11 ilde FETÖ operasyonu!

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acı günü

7 Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin acı günü

Samsunspor Başkanvekili Araboğlu Bu pazar biz güleceğiz

8 Samsunspor Başkanvekili Araboğlu: Bu pazar biz güleceğiz

Sürücüsü kalp krizi geçirdi 1 ölü, 4 yaralı

9 Sürücüsü kalp krizi geçirdi: 1 ölü, 4 yaralı

Samsunda uyuşturucu operasyonu

10 Samsun'da uyuşturucu operasyonu!