Samsun'un gelişimi için ortak akıl şart

Samsun Gümüşhane Dernekler Federasyonu Başkanı Opr. Dr. Mustafa Seven ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Canik Belediye Başkanı Osman Genç'i makamında ziyaret etti. Federasyon yöneticileriyle sohbet eden Başkan Genç, Samsun'un gelişimi için birlik beraberliğe ve ortak akla dikkat çekti.

Samsun'un gelişimi için ortak akıl şart

Şehirlere yön verecek olanın yerel yönetimler olduğuna vurgu yapan Başkan Genç, “Samsun, burada yaşayan herkesin şehri. Dolayısıyla şehrimizi hep birlikte el ele, omuz omuza büyüteceğiz” dedi.

“GELİŞİM İÇİN ÜÇ ANA UNSUR”

Şehirlerin en büyük eksikliğinin Bütüncül Master Planı’nın olmaması olduğunu ifade eden Genç, “Dünya ekonomisi yeniden şekilleniyor. Bu da bölgemize önemli fırsatlar doğuruyor. Dünyadaki gelişmeler ve Türkiye'nin 2023 hedefleri Samsun'a da rol biçiyor. Bunlar Samsun'u, dolayısıyla bu bölgeyi yeniden uluslararası yapacak gelişmelerdir. 2023, 2053, 2071 ve bizim ortaya koyduğumuz 2099 hedefleri doğrultusunda yeni Türkiye'de yeni Samsun'u oluşturmamız gerekiyor. Vizyoner projeler, vizyoner liderlik ve topyekun toplumsal hareket s¸ehirlerin gelis¸imi için üç ana unsurdur. Bunu sağlamamız gerekiyor. Çünkü şehirlere yön verecek olan yerel yönetimlerdir” diye konuştu.

“KALKINMA YERELDEN BAŞLAR”

Dünyada artık şehirlerin yarıştığına işaret eden Başkan Genç, “Kalkınma kesinlikle yerelden geçmektedir. Belediye Bas¸kanlıgˆı yapan kişilerin bilgiyi, finansı, zamanı, insanı iyi yönetmesi gerekmektedir. Yerel yönetici, tıpkı bir CEO, bir is¸ adamı gibi düs¸ünerek kendi kaynaklarını olus¸turabilecek fırsatlar ortaya koyması lazım. Her şeyi merkezden beklemeyen, yerel kaynakları harekete geçirerek sorunları çözen bir yaklaşım göstermeliyiz. Bu manada 21. yüzyılı iyi algılamalıyız. Dünyaya, ülkemize ve s¸ehrimize ait fotogˆrafı iyi okumak lazım. Biz bunun için sürekli gelişim, sürekli değişim diyoruz” ifadelerini kullandı.

“ORTAK AKILLA ÇALIŞMALIYIZ”

Farklı yerlerden gelinse de bu şehirde yaşayanların aynı şehrin havasını soluduğunu ifade eden Başkan Genç, şunları söyledi: “Şehrimizi daha ileriye götürmek için birlikte hareket etmemiz gerektiğine inanıyorum. Milletvekilleri, belediye başkanları, sivil toplum örgütleri, yani şehrin dinamikleri olarak hep birlikte ortak akılla çalışmalıyız. Bu noktada sivil toplum örgütlerimizi önemsiyorum. Samsun, burada yaşayan herkesin şehri. Samsun'un bir parçası olarak bizim bir hedefimiz var. O da yaşadığımız şehri marka olan bir dünya şehri yapmak. Dolayısıyla ülkemizin kalkınmasına, büyümesine katkıda bulunmak. Bu da ancak 'yaşanabilir ve estetik şehir' olmakla mümkün olur. Ancak bu hedefi başarmak için şehrimizi el ele, omuz omuza büyütmeliyiz. Bu şehirde un var, yağ var, şeker var. Ancak helva yapmayı bilmemiz lazım.”

Samsun Gümüşhane Dernekler Federasyonu Başkanı Opr. Dr. Mustafa Seven de, Samsun’un gelişimine yaptığı katkılar ve kendilerine verdiği destekten dolayı Başkan Osman Genç’e teşekkür etti. Ziyaret sonunda Başkan Genç, Federasyon Başkanı Seven’e seramikten Osmanlı kaftanı hediye etti.EN ÇOK OKUNANLAR

Cem Yılmaz'dan kırıp geçiren Tarkan esprisi!

1 Cem Yılmaz'dan kırıp geçiren Tarkan esprisi!

Ayite sosyal medyayı salladı

2 Ayite sosyal medyayı salladı

Samsun'da mezar yeri sorup hastanelik ettiler

3 Samsun'da mezar yeri sorup hastanelik ettiler

Altın Kelebek'te Cansu Taşkın öyle bir elbise giydi ki!

4 Altın Kelebek'te Cansu Taşkın öyle bir elbise giydi ki!

Samsun'da İYİ Parti'de kadrolar doluyor

5 Samsun'da İYİ Parti'de kadrolar doluyor

Babasıyla aynı kaderi paylaştı! Giresun'da 21 Yaşındaki genç hayatını kaybetti

6 Babasıyla aynı kaderi paylaştı! Giresun'da 21 Yaşındaki genç hayatını kaybetti

Samsunlu çiftin 15 yıllık hasreti sona erdi

7 Samsunlu çiftin 15 yıllık hasreti sona erdi

Samsun'da kalbi duran adam hayata döndü

8 Samsun'da kalbi duran adam hayata döndü

Samsun'daki cami inşaatı durduruldu

9 Samsun'daki cami inşaatı durduruldu

Samsun bilirkişilikte başvuru yoğunluğu

10 Samsun bilirkişilikte başvuru yoğunluğu


SIRADAKİ HABER