'Yunus Emre'ye Mektup' yarışması sonuçlandı

Yunus Emre'yi anmak maksadıyla Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü Türk Dili Bölümü tarafından düzenlenen, 'Gençlerden Bizim Yunus'a Mektup Var' konulu mektup yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

'Yunus Emre'ye Mektup' yarışması sonuçlandı

Yunus Emre'yi anmak maksadıyla Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü Türk Dili Bölümü tarafından düzenlenen, 'Gençlerden Bizim Yunus'a Mektup Var' konulu mektup yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

Yarışmada, Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencisi Mine Göçmen'in Yunus Emre'ye yazdığı mektup birinci seçildi. Dereceye giren öğrenciler ödüllerini Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eray Alper, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce ve Keles Belediye Başkanı Mehmet Teke'nin elinden aldı.

Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eray Alper, sevgi ve birliğin insanın kazanabileceği en güzel ve en üstün vasıflar olduğunu, Yunus Emre'nin bu özellikleri kazanabilmek için Tapduk Emre'nin dergâhında kırk senesini verdiğini dile getirerek, 'Yaşadığımız yüzyılda da sosyal, siyasi, felsefi ve ekonomik krizlerle başa çıkmaya çalışan, hâlâ birbirini anlamayan, sevmeyen, ötekileştiren insanların, birbirleriyle savaşan toplumların Yunus'un sevgi çağrısına kulak vermelerini, ülkemizin ve insanlığın O'nun mesajlarını daha iyi anlamasını diliyor, Yunus Emre'yi anma ve anlama gayesi ve gayretiyle düzenlenen bu yarışmanın hepimizin yeni baharına vesile olmasını temenni ediyorum' dedi.

Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü Türk Dili Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hatice Şahin de, 'Üniversitemizin gençleri, bu yarışmaya katılarak, onu nasıl tanıdıklarını, ne kadar iyi anladıklarını gösteren yüzlerce mektup yazdılar. Bu mektuplarda Yûnus gibi ülkenin durumunu ortaya koyup Yûnus'un mısralarından bugüne bakarak aydın olmanın gereğini yerine getirip kaygılarını dile getirdiler. Yûnus'un dili kullanma gücünden etkilendiler, onun içten sesine kulak verip duygu ve düşüncelerini satırlara döktüler' diye konuştu.

YUNUS'A 157 MEKTUP

Yarışmaya, Uludağ Üniversitesi'nin çeşitli fakülte ve meslek yüksekokullarından toplam 157 mektup gönderildi. Mektupların tümü, Türk Dili okutmanlarından oluşan seçici kurul tarafından özenle okunup değerlendirildi. Değerlendirme yapılırken yazının mektup türüne uygun olması, öğrencinin dili doğru ve düzgün bir şekilde kullanması, Yunus'un sade Türkçe anlayışına değinmesi, en önemlisi de özgün olması gibi kıstaslar göz önünde bulunduruldu.

Birinciliği Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı bölümünden Mine Göçmen, ikinciliği Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden Ümmühan Koçer, üçüncülüğü Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümünden Özkan Kurnaz, dördüncülüğü Hukuk Fakültesi'nden Ahmet Gök, beşinciliği Keles Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı'ndan İrem Özdemir, altıncılığı Sağlık Yüksekokulu'ndan Beyzanur Çıkrıkçı kazandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Kayıp kişi arabasında bıçaklanarak öldürüldü

1 Kayıp kişi arabasında bıçaklanarak öldürüldü

Samsunspor Teknik Direktörü Özalan: 'Yolun başındayız'

2 Samsunspor Teknik Direktörü Özalan: 'Yolun başındayız'

Atiker Konyaspor-Gençlerbirliği maçının ardından

3 Atiker Konyaspor-Gençlerbirliği maçının ardından

Suudi prensin milyon dolarlık tatili sona erdi

4 Suudi prensin milyon dolarlık tatili sona erdi

Samsun Valisi Kaymak'tan denetim vurgusu

5 Samsun Valisi Kaymak'tan denetim vurgusu

Canımızı yolda bulmadık

6 Canımızı yolda bulmadık...

İzmir'de alacak verecek meselesi kanlı bitti

7 İzmir'de alacak verecek meselesi kanlı bitti

Konya'da otomobil 20 metrelik uçuruma yuvarlandı: 1 ölü 2 yaralı

8 Konya'da otomobil 20 metrelik uçuruma yuvarlandı: 1 ölü 2 yaralı

Düzce'de Büfeciye yapılan silahlı saldırıda 2 kişi yaralandı

9 Düzce'de Büfeciye yapılan silahlı saldırıda 2 kişi yaralandı.

Bingöl'de korkutan yangın

10 Bingöl'de korkutan yangın


SIRADAKİ HABER