Samsun'un yarısı göçmen

Samsun'da 'Mülteci ve Göç Krizi ile Hukuki Çözüm Yolları Sempozyumu' düzenlendi. Sempozyumda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, Türkiye'nin mülteci ve göç olayına en fazla tanıklık eden coğrafya olduğunun altını çizerek, 'Samsun nüfusunun yüzde 50'ye yakını bu topraklara göçle gelmiştir' dedi.

Samsun'un yarısı göçmen

Samsun Baro Başkanlığı’nın Mülteci ve Göç Krizi ile Hukuki Çözüm Yolları Sempozyumu, Samsun Adliye Sarayı Savcı İsa Fidan Konferans Salonu’nda başladı.

Sempozyuma Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Av. Güneş Gürseler, Uluslararası Avukatlar Birliği Başkanı Jean-Marie Burguburu, İstanbul Barosu Dış ilişkiler Merkezi Başkanı Av. Metin Uracin, Samsun Adalet Komisyonu Başkanı Kemal Alver, Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, baro başkanları, çok sayıda bilim adamı ve hukukçu katıldı.

Sempozyumun hakkında açıklamalarda bulunan Samsun Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz, sempozyumun Samsun Barosu’nun uzun yıllar sonra düzenlediği ilk uluslararası sempozyum olduğunu ifade etti.

“HUKUKİ ÇÖZÜMSÜZLÜK BÜYÜK EKSİKLİK”

Sempozyumda davetlilere hitap eden Başkan Yılmaz, mültecilerin haklarının sürdürülmesi ve devam ettirilmesi için hukuki çözümlerin yeteri kadar alınmamış olmasının büyük eksiklik olduğunu söyledi. Sempozyumun açılışında konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, her göç olayının büyük trajedilerle birlikte gerçekleştiğini belirtti. Uluslararası göç ve mülteci hadisesi ile buna dönük olarak yapılması gereken hukuki çözümlerin çok önemli bir konu olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, “İnsanlık tarihi boyunca devam eden, insanların semavi afetler, savaşlar, ekonomik nedenler dolayısıyla göç etmek zorunda kaldıklarında karşılaştıkları sorunların insanlık suçu haline dönüşmemesi için onların insani haklarının sürdürülmesi ve devam ettirilmesi için alınması gereken hukuki çözümlerin yeteri kadar alınmamış olması büyük eksiklik” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin mülteci ve göç olayına en fazla tanık olan bir coğrafya olduğunun altını çizen Başkan Yılmaz, “Samsun nüfusunun yüzde 50’ye yakını bu topraklara göçle gelmiştir. Bu zorunlu bir göç olmayabilir. Ama her göç bana göre içinde trajediler taşır. İlla savaş, semavi afet olmasa bile insanın doğup büyüdüğü coğrafyadan başka ülkelere göç etmek zorunda kalması, beraberinde bir sürü sosyal ekonomik sorunları beraberinde getirir. Ben de göç etmiş bir ailenin çocuğuyum. Şuanda göç yaşayanların müthiş hikayeleri vardır diye düşünüyorum. Mülteci olayının tüm detayları bu sempozyumda ele alınacak. Böyle bir toplantıyı organize etmekte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

12 yabancı, 10 yerli konuşmacının katıldığı sempozyum 21 Mayıs’ta sona erecek.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Valisi Kaymak, görevi devretti

1 Samsun Valisi Kaymak, görevi devretti

Samsunspor'a 720 bin TL daha

2 Samsunspor'a 720 bin TL daha

Samsunspor'da moraller bozuktu

3 Samsunspor'da moraller bozuktu

Samsun'da araştırmacıların işini kolaylaştıracak yazılım

4 Samsun'da araştırmacıların işini kolaylaştıracak yazılım

Samsunspor'daki sıkıntıları herkes biliyor

5 Samsunspor'daki sıkıntıları herkes biliyor

Almanya'da korkunç ölüm: Sosyete şokta!

6 Almanya'da korkunç ölüm: Sosyete şokta!

Samsun'da TIR devrildi!

7 Samsun'da TIR devrildi!

N'Diaye ile anlaştı

8 N'Diaye ile anlaştı

Samsunsporlu Cebe: İşimize bakıyoruz

9 Samsunsporlu Cebe: İşimize bakıyoruz

Samsun AK Parti'de Karaduman dönemi

10 Samsun AK Parti'de Karaduman dönemi


SIRADAKİ HABER