Canik'te el emekleri görücüye çıktı

Canik Belediyesi tarafından ilçenin değişik noktalarında açılan kurs merkezlerinde kursiyerler tarafından üretilen el emeği göz nuru ürünler açılan yıl sonu sergisinde görücüye çıktı. Sergiyi açan Başkan Osman Genç, yeni neslin inşasında en büyük önemi kadınlara verdiklerini söyledi.

Canik'te el emekleri görücüye çıktı

Canik genelinde belediye tarafından kurulan kurs merkezlerinde kursiyerler tarafından üretilen el emeği göz nuru ürünler, Canik Belediyesi tarafından Kuzey Yıldızı Mahallesi'nde yapılan Hatice Hanım Hanımlar Konağı'nda açılan sergide görücüye çıktı.

Büyük ilgi gören serginin açılışına Başkan Osman Genç, eşi Nimet Genç, İlçe Halk Eğitim Müdürü Şerif Güleroğlu, Başkan Yardımcıları Alican Usta, İrfan Göz, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hamza Aygün, muhtarlar, kurs öğretmenleri ve kursiyerler katıldı.

“KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK”

Serginin açılışında konuşan Başkan Osman Genç, "Yeni neslin inşasında kadınlarımızın eğitimli olması çok önemli. Çocuklarımızı yetiştiren ve geleceğimizi inşa edecek olan kadınları ihmal eden toplumların geleceği de yoktur. Bize göre bir bayanı eğitmek tüm toplumu eğitmektir. Bu nedenle Canik Belediyesi olarak kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Kadınlarımız ne kadar üretici, ne kadar bilgili ve donanımlı olursa ailelerimiz, dolayısıyla toplumumuz o kadar gelişmiş olur. İlçe Halk Eğitim Müdürlüğümüz başta olmak üzere tüm kuruluşlarımızla işbirliği içinde hareket ediyoruz. Bugüne kadar kurs merkezlerimizde binlerce kadınımız sertifika sahibi oldu" dedi.

İlçe genelinde birçok mahallede Hanım Konakları açtıklarını ve bu konaklara tarihte önemli yerlere sahip kadınların adlarını verdiklerini ifade eden Genç, "Kurs merkezlerimizde kadınlarımıza yönelik onlarca çeşit kurs düzenliyoruz. Kadınlarımız bu kurslardan ücretsiz olarak faydalanabiliyor. İlçemizin eğitim ve kültürel yatırımına katkı sağladığımız bu mekanlar, ortaya çıkan bu tür tablolar ile ayrı bir anlam kazanmaktadır. Kadınlarımız artık evlerinde oturan değil, üreten, öğrenen bireyler haline geliyor. Kadınlarımız kendilerini geliştirmeleri, daha sosyal ve aktif olmaları bizlere onur veriyor" diye konuştu.

İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şerif Güleroğlu da kendilerine verdiği destekten dolayı Başkan Osman Genç'e teşekkür ederek, "Başkanımız sağ olsun her zaman bizlerin yanında oldu. Belediyemizle işbirliği içerisinde birçok kurs düzenliyoruz. 2009'dan bugüne kadar 70 bin kadınımız bu kurslardan faydalandı. Başkanımıza verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Başkan Osman Genç, Güleroğlu, kurs öğretmenleri ve kursiyerlerle birlikte serginin açılışını gerçekleştirdi.

EL EMEKLERİ BEĞENİLDİ

Sergide görücüye çıkan el emeği göz nuru eserleri inceleyen Başkan Genç ile eşi Nimet Genç ve Başkan Yardımcısı Alican Usta, kurs öğretmenlerine çiçek verdi. Sergi sonunda ayrıca yapılan çekilişte iki kursiyer dikiş makinesi kazandı.

Kurs öğretmenleri ve kursiyerler sergi sonunda başkan Genç ve eşi Nimet Genç ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Bine yakın el emeği göz nuru ürünün görücüye çıkarıldığı sergi iki gün açık kalacak. Başkan Osman Genç ayrıca, yeni evlenecek ve gelin saçını Hatice Hanım Kadınlar Konağı kuaföründe yaptıran bir gelini ve ailesini tebrik etti.  canik belediyesi el sanatları sergisi  

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

1 Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

2 Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

3 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Lime lime doğrandık

4 Lime lime doğrandık

Sakata geldik

5 Sakata geldik

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

6 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

Samsun'da ramazan pidesine zam

7 Samsun'da ramazan pidesine zam

MHP'li Usta birinci sıradan aday

8 MHP'li Usta birinci sıradan aday

Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

9 Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

10 ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti


SIRADAKİ HABER