HaberlerKuzey Kutbu Bugün Samsun’dan Daha Sıcak!

Kuzey Kutbu Bugün Samsun’dan Daha Sıcak!

Yılın bu zamanlarında Kuzey Kutbu?nda hava donma noktasının altında olması gerekirken, bugün ölçülen sıcaklıklar Samsun?dan daha yüksek çıktı.

Kuzey Kutbu Bugün Samsun’dan Daha Sıcak!

Kuzey Kutup Noktası’nda bugün 2 derece ölçülen hava sıcaklığı, -1,2 derece olduğu Samsun’dan daha sıcak.

 Meteorologlar geçen hafta Britanya adası ve Güney Batı Amerika’yı etkisi altına alan fırtınaların Çarşamba günü İzlanda’ya ulaşarak burada normal dışı bir düşük basınç alanı yaratarak orta enlemlerdeki sıcak havanın kuzeye yönelmesine neden olduğunu açıkladı.

 Uzmanlar, bu hava sisteminin Eylül ayından bu yana Güneş’in doğmadığı Kuzey Kutbu’nda sıcaklıkların normalin 50 derece üstüne çıkmasına ve bugün, kısa süreliğine de olsa 2 dereceye ulaşmasına neden olacağını söyledi.

hhh

 Kuzey Kutbu’nda sıcaklığın Aralık-Nisan ayları arasında donma noktasının üzerine çıkmasının şaşırtıcı bir anomali olduğunu ve şu anda hayatta olan hiç bir uzmanın daha önce böyle bir durumla karşı karşıya kalmadığını söyledi.

 Uzmanlar, benzer bir durumun tarihte sadece bir kez yaşandığını dile getiriyor.

 Birçok uzman bu ve benzeri sıra dışı doğa olaylarının insanların neden olduğu küresel ısınmanın bir sonucu olduğunu belirtiyor. Gerekli önlemler alınmadığı sürece bu tip yıkıcı sonuçları olabilecek iklim değişimlerinin gelecekte sık sık görüleceği belirtiliyor.

SIRADAKİ HABER
}