Türkiye'de sigaraya başlama yaşı şok etti

Prof. Dr. Uğur Yılmaz, kansere yakalanmamak için hem vatandaşların sağlığını hem de doğayı korumak gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye'de sigaraya başlama yaşı şok etti

Kanser son yıllarda Türkiye'de gittikçe artarken, uzmanlardan önemli bir uyarı geldi. Prof. Dr. Uğur Yılmaz, Türkiye'de sigaraya başlama yaşının 10'a kadar düştüğüne dikkat çekti.

Yılmaz, 'Tüm sorumluluğu bireylerin sırtına yüklemek haksızlık olur. Savunmasız, yaşama yeni atılan gençlerin sigara içmeye özendirilmesinin engellenmesi bir toplumsal görevdir. Türkiye'de artık sigaraya başlama yaşı 10'lara düştü ve son 5 yılda 7 milyon genç sigaraya başladı. Zararlı alışkanlıkların önlenmesi amacıyla radikal tedbirler almalıyız. Sağlığımızın yanı sıra doğayı da koruyarak kansere yakalanma riskini azaltabiliriz. Kesilen her bir ağaç, havaya salınan dumanlar, doğaya uygunsuz şekilde atılan her bir kimyasal atık kansere yakalanma ihtimalini önemli ölçüde arttırmakta ve bizleri kansere yaklaştırmaktadır. Toplumsal duyarlılıkta küçük bir artış bile her yıl milyonlarla ifade edilebilecek hayat kurtarabilir' dedi.

Prof. Dr. Uğur Yılmaz, 'Gelişmiş ülkelerin sağlık istatistiklerine göz attığımızda yaklaşık her iki erkek ve her üç kadından da birinin yaşamı boyunca kansere yakalandığı görülüyor. Ülkemizde de buna yakın oranlar bulunmaktadır. Sigara kullanımı tek başına kanser gelişimine neden olan etkendir. Sadece akciğer değil, mesane, gırtlak gibi kanserlerin gelişimine de neden olur. Kanser sıklığındaki artışın önemli bir bölümünün doğaya verdiğimiz zararları, çevre kirliliğinin bir sonucu olduğunu bilimsel veriler ortaya koymaktadır' diye konuştu.

Kanserin önleyici kanıta dayalı stratejiler, erken teşhis ve kanserli hastaların tedavisiyle azaltılabileceği veya kontrol altına alınabileceğini anlatan Prof. Dr. Uğur Yılmaz, şöyle devam etti:

'Kanser için tanımlanan en önemli risk faktörü bireyin yaşıdır. Yani yaş ilerledikçe kansere yakalanma riski de artıyor. Dolayısıyla kanser sıklığındaki artışın en önemli nedenlerinden birisi ortalama insan hayatının uzamasına bağlanabilir. Kanser hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonrası, tümörler ve doku hasarlarının meydana geldiği bir hastalık tipidir. Kanserde bu kontrolsüz çoğalmaya neden olan hücre dönüşümünü, mutasyon denilen genetik değişikliklere yol açan fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkenler yol açar.'EN ÇOK OKUNANLAR

Ankara polisinden 'Kaz' operasyonu

1 Ankara polisinden 'Kaz' operasyonu

Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

2 Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

Bağcılar pompalı tüfekle soygun anı kameraya saniye saniye yansıdı

3 Bağcılar pompalı tüfekle soygun anı kameraya saniye saniye yansıdı

Jandarmadan kaçak göçmenlere sıcak ilgi

4 Jandarmadan kaçak göçmenlere sıcak ilgi

Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

5 Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

Yaşlı adam evinde ölü bulundu

6 Yaşlı adam evinde ölü bulundu


SIRADAKİ HABER