Samsun Canik Belediye Başkanı Genç, zirveye katıldı

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, İstanbul'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da yer aldığı Dünya İnsani Zirvesi'ne katıldı. Yerel yönetim olarak insani yardımlarda öncülük ettiklerini belirten Genç, 'İnsanlığın acısının ortak olduğuna inanıyoruz' dedi

Samsun Canik Belediye Başkanı Genç, zirveye katıldı

Birleşmiş Milletler (BM)'nin 71 yıllık tarihinde ilk kez İstanbul'da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi'ne Canik belediye Başkanı Osman Genç de katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan'’ın, 60'a yakın devlet ve hükümet başkanının katılımıyla, küresel insani yardım sisteminin masaya yatırıldığı zirveyi değerlendiren Başkan Osman Genç, "Canik Belediyesi olarak kurduğumuz Dış İlişkiler Birimimiz öncülüğünde örnek olacak bir insani hizmet hareketine öncülük ediyoruz" dedi.

‘DIŞ İLİŞKİLER BİRİMİMİZ ÖNCÜ OLUYOR’
İnsanlığın acısının ortak olduğuna inandıklarına işaret eden Başkan Genç, "Bu coğrafya, bu havza bizim daha önce hamiliğini yaptığımız topraklar. Bu topraklarda yaşayan insanlara karşı da sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle kurduğumuz Dış İlişkiler Birimimiz vasıtasıyla Suriye, Bangladeş, Çad, Somali, Azerbaycan gibi ülkelerde mazlumlara elimizi uzatıyoruz, aynı zamanda ülkemizde misafir bulunan Iraklı, Suriyeli ve Afgan insanlarımıza kucak açıyoruz. Canik'’te 4 bin 700 misafir kardeşimiz var. Bunların topluma entegrasyonu, eğitimi noktasında çalışmalar yapıyoruz. Dünyada sadece ülkeler arasında değil, şehirler arasında da mülteci akışı var. Dolayısıyla, şehirler, yerel yönetimler üzerlerine düşen görevi yapmalıdır. Biz bunu Dış İlişkiler Birimimiz öncülüğünde yerine getiriyoruz"” diye konuştu.

MAZLUM COĞRAFYALARA YARDIM ELİ
Ülkelerinde yaşanan acılar nedeniyle Samsun'a gelen Suriyeli, Iraklı ve Afgan vatandaşlar için "Kalplere Hicret Gecesi" düzenlediklerini belirten Genç, "Ensar-Muhacir anlayışını şehrimizde yeniden tazeledik. Yine Suriyeli kardeşlerimize yardım tırları gönderdik. Azerbaycan'da Çeçen mülteciler için kurs merkezi inşa ettik. Ayrıca Bangladeş, Çad ve Somali'de su kuyuları açtık. Nasıl ki bizim medeniyetimizde Selçuklular, Osmanlılar mazlumun yanında olmuşsa, nasıl ki Sayın Cumhurbaşkanımız Filistin'de, Suriye'de mazluma sahip çıkmışsa, biz de Sayın Cumhurbaşkanımızın bu duruşuna bir nevi katkı sağlamayı amaçladık. Dünyanın neresinde olursa olsun eğer bir mağduriyet var ise insani sorumluluk çerçevesinde Türk halkının her zaman mazlumun ve mağdurun yanında olduğunu göstermek istedik" şeklinde konuştu.

ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİMİZİ YAPIYORUZ
Dünya İnsani Zirvesi'nin Türkiye'de yapılmasının çok anlamlı olduğuna da vurgu yapan Genç, şunları söyledi: "Mazluma en çok sahip çıkan, el uzatan, kucak açan ülke sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Türkiye olmuştur. Bu nedenle ilk zirvenin ülkemizde olması çok anlamlıdır ve mazlumlara kucak açan, el uzatan yerel bir yönetici olarak bu tarihi zirvede yer almak bizim için onur vericidir. Bizler aynı havzanın, aynı toprakların insanlarıyız. Burada zor durumda olan kardeşlerimizle tarihi bir bağımız var. Zor zamanlarında duyarsız kalmamız düşünülemez. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlet olmanın gereği olarak, Suriyeli, Iraklı, Afgan olan Müslüman kardeşlerimize kucak açmıştır. Biz de Canik Belediyesi olarak üzerimize düşen görevimizi yapıyoruz. Bugün onlara ulaştırdığımız yardımlar, medeniyetimizin, kültürümüzün, dinimizin, komşuluk hakkının gereğidir."EN ÇOK OKUNANLAR

Avcılar'da hava destekli DEAŞ operasyonu

1 Avcılar'da hava destekli DEAŞ operasyonu

Bursa'da tombala operasyonu

2 Bursa'da tombala operasyonu

İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

3 İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

4 Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

Düzce'de villa alev alev yandı

5 Düzce'de villa alev alev yandı

Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

6 Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

7 Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

8 Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu

9 Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu

Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye

10 Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye


SIRADAKİ HABER