HaberlerKılıçdaroğlu Ordu'da konuştu: Fındık stratejik bir ürün

Kılıçdaroğlu Ordu'da konuştu: Fındık stratejik bir ürün

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Fındıkla ilgili özel politikaların geliştirilmesi zorunlu. Bir fındık Ar-Ge'si oluşturulmalı' dedi.

Kılıçdaroğlu Ordu'da konuştu: Fındık stratejik bir ürün

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fındık Çalıştayı’na katılmak üzere geldiği Ordu’da ilk olarak sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu, toplantı sonrası kameraların karşısına geçerek toplantı hakkında bilgi verdi.

Fındığın bütün taraflarıyla birlikte bugün Ordu'da güzel bir toplantı gerçekleştirdiklerini dile getiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Fındık bu bölge için stratejik bir ürün. Çok sayıda aile, çok sayıda kişi ana gelir kaynağı olarak fındıkla geçiniyor. Dolayısıyla fındıkla ilgili özel politikaların geliştirilmesi zorunlu. 1935 yılında ilk ulusal fındık kongresi toplanıyor ve 1938 yılında da FİSKOBİRLİK kuruluyor. Bu çerçevede değerlendirdiğimizde Cumhuriyeti kuranların fındığın ne kadar önemli bir ürün olduğunu, bölge için ne kadar önemli olduğunu, birinci ulusal fındık kongresinin toplandığını ve hemen arkasından üreticilerin korunması için 1938 yılında FİSKOBİRLİK'in oluşturulduğunu hep beraber biliyoruz, okuduk, konuştuk ve değerlendirdik” dedi.

Fındık için Ar-Ge oluşturulması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Üzerinde mutabakat sağladığımız konular şunlar; fındık bahçeleri yaşlanıyor. Bunların mutlaka yenilenmesi lazım ama yenileme sürecinde üreticinin bir kaybı olmaması için de özel bir desteğe ihtiyaç var. Fındıkta katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi gerekiyor. Bu bağlamda bir fındık Ar-Ge'sinin oluşturulmasını, özellikle üniversitelerde bunun oluşturulmasını, fındığı fındık olarak değil işlenmiş ürün olarak ihraç edebilirsek çok daha fazla dövizin Türkiye'ye gelebileceği konusunda görüş birliği sağlandı. Ayrıca bir fındık kanunu var ama bu fındık kanunu yetersiz. Lisanslı depoculuğu, manavcılık dahil olmak üzere fındık ihtisas borsasını bir arada düşünüp, mükemmel, bütün tarafların katılımıyla olgunlaştırılmış yeni bir fındık kanununun çıkması gerektiği konusunda yine tarafların görüş birliği var. Bir endişe dile getirildi, yabancıların fındık konusunda Türkiye'de tekelleşmesi. Bu endişe dile getirildi. Dolayısıyla üreticinin zarar göreceğini, bizim yerli sanayicimizin zarar görebileceği ifade edildi. Tekelleşme konusunda hem siyaset kurumunun hem odaların daha dikkatli bir politika izlemeleri gerektiğinin de altı çizildi. Kısaca üzerinde mutabık kaldığımız görüş ifade eden arkadaşlarımızın düşünceleri bu bağlamda gerçekleşti” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}