HaberlerSamsun'da Saathane'den sonra sıra Bedestan'da

Samsun'da Saathane'den sonra sıra Bedestan'da

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Saathane'nin dönüşümünün ardından sıranın tarihi Bedastan'a geleceğini söyledi

Samsun'da Saathane'den sonra sıra Bedestan'da

Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu'nda Samsun Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Uğur Dede'nin Bedestan Çarşısı'na estetik bir dokunuş yapılması ve tarihi çarşının gün yüzüne çıkarılması talebi karşılık buldu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Saathane'nin ardından sıranın Bedestan Çarşısı'na geleceğini belirterek, "Bedestan'da dönüşüm yapmak çok zor bir iş değil. Ancak önceliğimiz Saathane. Çünkü Saathane şehir merkezinin ilk kurulduğu yer. Şehirler ilk defa kurucusu tarafından bir medresenin, hanın, hamamın, caminin kurulmasıyla başlayan ve sonra da etrafı ışınsal olarak gelişerek büyüyen dokulardır. Osmanlı şehirlerinin tümü böyledir. Saathane'de Samsun'un ışınsal olarak büyüdüğü bir merkezdir. Saathane'nin ardından Bedesten Çarşımıza da sıra gelecek" dedi.

STK'LARDAN DESTEK ALAMADIK
Başkan Yılmaz, karşı durulan ne kadar proje varsa şehrin prestijini artıran olgular haline geldiğini ancak bu çalışmalar sırasında STK'lardan en küçük destek alamadıklarını da ileri sürdü.

Yılmaz, "İnanın şehir için verdiğimiz mücadelelerde haksız ithamlarla karşı çıkmalar zorumuza gidiyor. Belki her yaptığımız şey doğru olmayabilir ama iz bırakabilmek mücadele gerektirir. İz bırakmak için mücadele edenlere de bir yurttaşlık görevi olarak herkesin yardımcı olması gerekir" diye konuştu.

Uğur Dede ise, Samsun Kültür ve Sanat Derneği olarak Saathane'de yapılan dönüşüme destek verdiklerini ve bunu her platformda dile getireceklerini ifade etti.

SIRADAKİ HABER
}