'Sen şoförsün' dediler, oğullarını vermediler!

Eskişehir'in ilk kadın otobüs şoförü olan Melek İlhan, 'Şoför olduğum için kimse bana oğlunu vermedi' dedi.

'Sen şoförsün' dediler, oğullarını vermediler!

Eskişehir'de hatlı otobüslerde 15 senedir şoförlük yapan Melek İlhan, şimdilerde Tepebaşı Belediyesi tarafından başlatılan örnek bir projede direksiyon sallıyor.

Pazar kurulmayan mahallelere yüzde 100 elektrikli otobüsü ile giden İlhan, alışveriş yapmak isteyen vatandaşları pazara, pazar alışverişlerini tamamlayanları ise evlerine bırakıyor. Kırmızı ışıkları da boş geçmeyen bayan şoför, makyajını tazeleyerek yoluna devam ediyor. Eskişehir'de vatandaşların kendisine artık alıştığını dile getiren Melek İlhan'dan yolcular ise bir hayli memnun. Pazar alışverişini tamamlayarak evine dönen Zeynep Yakar, bayanların birçok işi başararak daha da anlayışlı davrandıklarını söyledi.

Yolcu Belgin Geren ise, Melek İlhan'ı 2000 yılından bu yana tanıdığını anlattı. Erkeklere göre bayanların trafikte daha rahat olduğunu da belirten Geren, 'Bayan şoförlerden memnunuz. Zaten Melek hanım 2000 yılından beri Eskişehir içerisinde bütün otobüslerde çalıştı. O zamandan beri tanıyoruz. Buraya geçmesi iyi oldu. Şimdi daha çok görüyoruz. Bu belediyenin bize yaptığı bir faydadır. Erkeklere göre bayanlar da trafik konusunda daha rahatlar. Binen yolcular da şoförün bayan olmasından dolayı daha iyi davranıyorlar' dedi.

'AMCA DİYENLER OLDU'
Şoförlüğe ilk başladığı yıllarda birçok olumsuz tepki aldığını vurgulayan Melek İlhan, aradan geçen 15 yılın ardından insanların kendisine alıştığını ifade etti. İlhan, 'Eskişehir bana çok güzel alıştı. Yaklaşık 15 yıldır şoförlük yaptığım için insanlar beni tanıdı artık. İlk başlarda özellikle erkek şoförler 'Bayan yapamaz, kullanamaz, 3 ayda kaçar' derdi. Fakat ilk kışı geçirdikten sonra anladılar ki bayanlar her işi başarır. Artık kimisi beni kardeşi, kimisi de kızı gibi görmeye başladı. Yolcularımız da çok memnun. Zaten insan olarak biz güler yüzlü olmayı biliyorsak bence herkes birbirine alışır. Öyle değil mi? Sadece güler yüz. Onun dışında hiçbir şey beklemiyor kimse kimseden. Bana hatlı otobüslerde çalışırken 'amca' diyenler oluyordu. Sonra bir bakıyorlardı, 'Aaa bu kadınmış, bayanmış' diyorlardı. Çünkü hep amcaya ve abiye alışılmış. İlk başlarda çok yadırgadılar. Bayanlardan da tepki aldım. Kimisi 'Evinde otur' , kimisi 'Kocalarımız sizin gibilerin yüzünden iş bulamıyor' dedi. Kimi insanlar 'Açık insanlar toplumu bozuyor' dedi. Yani kapalı istediler ama zamanla hepsi alıştı' şeklinde konuştu.

'ESKİDEN ŞOFÖRLERE BAYAN VERMİYORLARMIŞ, BANA DA ŞİMDİ KİMSE OĞLUNU VERMEDİ'
Eskişehir'in ilk bayan otobüs şoförü olan İlhan, neden evlenemediğini de anlattı. Şoför olduğu için kimsenin oğlunu vermeye yanaşmadığını söyleyen İlhan, 'Bekarım, hiç evlenmedim. Otobüs kullandığım için kimse bana oğlunu vermedi. Eskiden şoförlere bayan vermiyorlarmış, bana da şimdi kimse oğlunu vermedi. Yine de çok memnunum. Nasipse olur, olmazsa önemli değil' dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Afrin sınırında üst düzey askeri hareketlilik

1 Afrin sınırında üst düzey askeri hareketlilik

Sadaka kutusu çalarken güvenlik kameralarına takılan hırsız yakalandı

2 Sadaka kutusu çalarken güvenlik kameralarına takılan hırsız yakalandı

Obüsler PKK/PYD hedeflerini vuruyor, tanklar sınıra yığılıyor

3 Obüsler PKK/PYD hedeflerini vuruyor, tanklar sınıra yığılıyor

Bakan Fatma Betül Sayan Kaya'dan Zeytindalı Operasyonu açıklaması

4 Bakan Fatma Betül Sayan Kaya'dan Zeytindalı Operasyonu açıklaması


SIRADAKİ HABER