İlaç alerjisi uyarısı

Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu, ilaç alerjisinin alerjik hastalıklar içerisinde en korkulan ve bazen ölümle sonuçlan bir tür olduğunu belirterek vatandaşları uyardı.

İlaç alerjisi uyarısı

Halk arasında her türlü ilaca bağlı yan etkilerin ilaç alerjisi sanılmasına rağmen gerçek anlamda ilaç alerjilerinin bu reaksiyonların ancak yüzde 5-10'unu oluşturduğunu kaydeden Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu, 'En sık antibiyotikler ve ağrı kesici ilaçlara karşı alerjik reaksiyonlar görülmekle birlikte bitkisel ilaçlarda dahil olmak üzere bütün ilaçlar alerjik reaksiyonlara yol açabilir' dedi.

'İLAÇ BAZEN KUTUDA DURDUĞU GİBİ DURMUYOR'

Prof. Dr. Ali Kutlu, şu bilgileri verdi: 'İlaç alerjileri genç-orta yaş grubu ve kadınlarda daha sık görülür. Bazı ilaç alerjileri için ailevi yatkınlık söz konusudur. Bir kişinin alerjik altyapıya sahip olması ilaç alerjisine yatkın olduğu anlamına gelmez. Fakat bu kişilerde alerjik reaksiyonlar ortaya çıktığında daha şiddetli olmaktadır. Alerjik hastalıklarda genellikle bir duyarlanma süresi mevcuttur. Bu süre ortalama 1 haftadan uzundur. Yani bir kişide gerçek anlamda ilaç alerjisi oluşması için kişinin daha önce bu ilacı kullanmış olması gerekir. Her zaman geçmişte kullandığımız ilaçları hatırlayamayabilir ya da benzer kimyasal yapıya sahip farklı ilaçları kullanmış olabiliriz. Bir kişi yıllar boyunca hiç bir sıkıntı yaşamadan kullandığı bir ilaca karşı şiddetli alerjik reaksiyon yaşayabilir. İlaçların çoğu için alerjik olduğunu gösteren güvenilir deri veya kan testleri yoktur. Bunun bir sebebi ilaçlar alındıktan sonra insan bünyesinde çok farklı yapılara dönüşmesidir. Yani ilaçlar kutuda durduğu gibi durmamaktadır.'

DOZU AZ İLAÇ BİLE REAKSİYON YAPABİLİYOR

Özellikle çok sayıda ilaç kullanan yaşlı hastalarda ilaç alerjisinin tanısının içinden çıkılmaz bir hal alabildiğini kaydeden Prof. Dr. Kutlu, şöyle devam etti:

'Şiddetli reaksiyonların olması için ilacı yüksek dozda kullanmak şart değildir, az miktardaki dozlarda da şiddetli reaksiyonlar gerçekleşebilir. Her hangi bir ilacı kullandıktan kısa süre sonra yaygın vücut kızarıklığı, nefes darlığı, çarpıntı, göz kararması gibi durumlar yaşanması halinde kesinlikle doktorunuza danışmalı, dozunu azaltarak dahi olsa ikinci kez aynı ilaç kullanılmamalıdır. Hastanın alerji yapan ilacı kullanma zorunluluğu olan haller için alerji kliniklerinde alternatif güvenli ilaçlar çok düşük dozlardan başlanarak hastalara kontrollü olarak verilebilmektedir. Bu işlem ancak donanımlı hastanelerde yapılmalıdır.'EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunda düğün kana bulandı

1 Samsun'da düğün kana bulandı

Samsunsporda Camara şoku

2 Samsunspor'da Camara şoku

HEDEF 20 BİN KOMBİNE

3 HEDEF 20 BİN KOMBİNE

Süper Furkan

4 Süper Furkan

Fornezzi listede

5 Fornezzi listede

Zabıtadan çekirdek operasyonu

6 Zabıtadan çekirdek operasyonu

Brezilyalı oyuncu Samsunda

7 Brezilyalı oyuncu Samsun'da!

Haber bekleniyor

8 Haber bekleniyor

10 yılda 12 milyon ehliyete el konuldu

9 10 yılda 1.2 milyon ehliyete el konuldu

Samsunda uyuşturucu ticaretine 3 tutuklama

10 Samsun'da uyuşturucu ticaretine 3 tutuklama


SIRADAKİ HABER