Samsun'daki Dr. Furtun cinayetinin ardından izin çelişkisi!

Furtun Ailesi'nin avukatı Selçuk Kılıç, İlkadım İlçe Kaymakamı Atlamaz'ın açıklamalarındaki çelişkileri ortaya koydu

Samsun'daki Dr. Furtun cinayetinin ardından izin çelişkisi!

Op. Dr. Kamil Furtun'un uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesinde ihmali bulunan hastane yönetici ve görevlileri hakkında 'soruşturma izni verilmemesi' kararında ortaya çıkan çelişkiler kafalarda soru işareti oluşturdu.

İlk başvuruda 7 kişiye soruşturma izni veren İlkadım Kaymakamlığı'nın, Bölge İdare Mahkemesi'nin 'inceleme genişletilmeli' diyerek bozma kararının ardından 11 kişi hakkında istenen yargılama iznini vermediği ortaya çıktı.

Bir yıl önce Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi'nde çalışan Dr. Kamil Furtun'un görevi başında İsmail Koyun tarafından silahla öldürülmesinin ardından başlatılan 'ihmal' soruşturmalarında şoke edici bilgiler ortaya çıktı.

7 KİŞİYE İZİN ÇIKTI
Olayın ardından Samsun Valiliği tarafından verilen izinle başlatılan ön incelemede, hastanedeki güvenlik şartlarını saldırıyı önleyecek şekilde düzenlemediği, gerekli tedbirleri almadığı gerekçesiyle hastanenin İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu'nun 7 üyesi hakkında soruşturma iznin kaldırılması istendi. İlkadım Kaymakamlığı, ön inceleme raporunu dikkate alarak kurulun 7 üyesiyle ilgili soruşturma izni verdi.

BİM KARARI BOZDU
Haklarında soruşturma izni verilen 7 kamu görevlisi, Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurarak karara itiraz etti. Bölge İdare Mahkemesi, "Hastane çalışanlarının sözlü uyarıları, güvenlik tedbirlerinin artırılması yolunda ilgili birimlere yazılan yazılar göz önüne alınarak Hastane yönetimi ve güvenlîğin sağlanması yolunda yazı yazılan birimlerde görev yapan kamu görevlilerinin üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirip getirmedikleri ile olayın meydana gelmesinde bir ihmal ya da kusur var ise sorumluluğu bulunan kamu görevlileri tespit edilerek bir karar verilmesi gerekirken sadece İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulunun sorumlu tutularak karar verildiği" gerekçesiyle kararı bozdu.

SAYI 11'E ÇIKTI İZİN VERİLMEDİ
Samsun Bölge İdare Mahkemesi'nin kararı üzerine yeniden yapılan ön incelemede 11 kişi hakkında soruşturma izni verilmesini içeren rapor İlkadım Kaymakamlığı'na gönderildi. İlk raporda 7 kişi için soruşturma izni veren İlkadım Kaymakamlığı, Bölge İdare Mahkemesi'nin iptal kararının ardından bu kez 11 kişi istenen soruşturma iznini vermedi. İlkadım Kaymakamlığı, soruşturma izni verilmemesine gerekçe kararında da şu ifadeleri kullandı: "Silahlı saldırı sonucu Kamil Furtun'un hayatını kaybetmesinde bir ihmal yada kusurları olduğuna dair delil olabilecek hukuken geçerli bilgi ve belge bulunmadığı ön inceleme raporu ve işlem dosyasının incelenmesinden anlaşılmıştır."

KARAR YARGIYI BAĞLAR
Bu arada dava avukatı Av.Selçuk Kılıç, İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz'ın yaptığı "Bizim kararımız yargıyı bağlamaz. Bağlayıcılığı bulunmadığı için böyle hareket ettik" şeklindeki sözlerini eleştirdi. Kılıç, "4483 sayılı yasa gereği soruşturma izni verip vermemeye tek yetkili makam İlkadım Kaymakamlığıdır. Anılan yasa gereği Cumhuriyet Savcılığının re'sen soruşturma yetkisi yoktur. Yani İlkadım Kaymakamlığının soruşturma izni vermemesi yargıyı bağlar" dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

1 Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

Samsunspor'da ikisi de olmayacak

2 Samsunspor'da ikisi de olmayacak

Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

3 Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

Şaşırmayın!..

4 Şaşırmayın!..

Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

5 Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

Samsunspor aşkına herkes stada gitmeli

6 Samsunspor aşkına herkes stada gitmeli

(ÖZEL) Şenol Güneş'i yaralayan kişi gözaltına alındı

7 (ÖZEL) Şenol Güneş'i yaralayan kişi gözaltına alındı

Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

8 Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

9 Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı

10 Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı


SIRADAKİ HABER