Kılıçdaroğlu: Erdoğan kendi partisinin Cumhurbaşkanıdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Ben hem yasamanın, yürütmenin hem de yargının Cumhurbaşkanıyım' açıklamalarına ilişkin, 'Siyaseti bilmesi gereken insanlar önce anayasayı bilecekler. Hiç kimsenin Cumhurbaşkanı değildir ancak kendi yandaşlarının Cumhurbaşkanıdır Erdoğan.' dedi.

Kılıçdaroğlu: Erdoğan kendi partisinin Cumhurbaşkanıdır

Kılıçdaroğlu; 'Ben herkesin Cumhurbaşkanıyım' diyor. Kusura bakmasın sadece ve sadece kendi partisinin Cumhurbaşkanıdır. Ortaya koyduğu tabloda budur" diyerek sözlerine devam etti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, AB Büyükelçileri ile kahvaltıda bir araya gelmesinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, Büyükelçilerle sabah kahvaltısı yaptıklarını belirterek, "Türkiye'nin AB'ye üyeliği sürecini tartıştık. 1963'ten beri süren yolculuğumuzun olumlu sonuçlanması için elimizden gelen her türlü çabayı CHP olarak gösterdiğimizi kendilerine aktardık. Vize konusunun bir başka koşula bağlanmasının doğru olmadığını ahde vefanın bir gereği olduğunu, birliğin etik değerleriyle bunun uyuşabileceğini ifade ettik. Herhangi bir koşul olmaksızın vize serbestisi olursa bunun daha uygun olacağı kendilerine ifade edildi. Türkiye'nin Ortadoğu, Rusya, Afrika, Balkanlar konusundaki bize sorulan sorularla ilgili cevaplar verdik. Onlara CHP'nin önümüzdeki günlerde bir dış politika strateji belgesini açıklayacağını da ifade ettik. Bu belgeyi merak ettiklerini ifade ettiler. Bizde önümüzdeki süreç içinde kamuoyuyla paylaştıktan sonra belgeyi kendilerine göndereceğimizi belirttik" diye konuştu.

ALMANYA BÜYÜKELÇİSİ TOPLANTIYA KATILMADI

Toplantıda Almanya Büyükelçisinin olup olmadığı sorusuna Kılıçdaroğlu, "Hayır. Özellikle sözde Ermeni soykırımıyla ilgili bir soru da geldi. O konuda düşüncelerimizi aktardık. Bunun bir siyaset konusu olmaması gerektiğini siyasete malzeme edilmemesi gerektiğini tarihçilerin işi olduğunu Türkiye'nin bütün arşivlerini açtığını gerçekleri sadece bizim değil bütün dünyanın görmeye hakkının olduğunu, arşivlerini açmayan Ermenistan'ın da arşivleri açması gerektiğini kendilerine aktardık. Biz davet ettik ama Türkiye'de mi değil mi bilmiyoruz ama gelmedi" ifadelerini kullandı.

"ERDOĞAN ANCAK KENDİ PARTİSİNİN CUMHURBAŞKANIDIR"

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Kılıçdaroğlu, kendisinin Yargıtay Danıştay başkanlarıyla ilgili eleştirilerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Siyaseti öğrenecekler alışacaklar bunlara. Ben hem yasamanın, yürütmenin hem de yargının Cumhurbaşkanıyım" şeklinde yanıt verdiğinin hatırlatılması üzerine şunları kaydetti:

"Siyaseti bilmesi gereken insanlar önce anayasayı bilecekler. Anayasayı bilmeden ben siyaseti biliyorum demek doğru değildir. Anayasada yargının bağımsızlığı var. Dün Sayın Kurtulmuş 'hepsi Cumhurbaşkanına bağlıdırlar' demişti. Bugün Sayın Kurtulmuş geri adım atıyor. Bir anlamda Erdoğan ile çelişiyor. Hiç kimsenin Cumhurbaşkanı değildir ancak kendi yandaşlarının Cumhurbaşkanıdır Erdoğan. Bunu herkesin bilmesi lazım. Cumhurbaşkanının tarafsız olması lazım. Çünkü tarafsız olacağına dair yemin etti. Nerede? TBMM'de. Yeminini tutmuyor. 'Ben herkesin Cumhurbaşkanıyım' diyor. Kusura bakmasın sadece ve sadece kendi partisinin Cumhurbaşkanıdır. Ortaya koyduğu tabloda budur. Yargı bağımsızdır, yargı tarafsızdır. Bütün dünyada böyledir.Çünkü bir gün gelir Erdoğan'ı da o yargı yargılar. Dolayısıyla yargının bağımsızlığının temelinde de bu yatıyor zaten. Yargıç ileride birisi önüme çıkar ve ben onu yargılarsam o nedenle benim tarafsızlığım ve bağımsızlığım çok önemlidir diyorsa hem yargı hem Cumhurbaşkanı yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına dikkat etmek zorundadır. Bu konuda atılacak adımların, yapılacak davranışların, söylenecek sözlerin son derece önemli bir ağırlığı vardır. Sayın Cumhurbaşkanı bize siyaset dersi vereceğine önce TBMM'nin önünde namusu ve şerefi üzerine ettiği yeminin gereğini yapsın. Ona sahip çıksın önce."EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

1 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

2 Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

Lime lime doğrandık

3 Lime lime doğrandık

Sakata geldik

4 Sakata geldik

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

5 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

MHP'li Usta birinci sıradan aday

6 MHP'li Usta birinci sıradan aday

Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

7 Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

8 Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

9 ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı

10 Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı


SIRADAKİ HABER