Kepçe kulağa ameliyat 5 yaşında

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Turgut Ortak, kepçe kulak ameliyatlarının çocukların 5 yaşını doldurmasından sonra yapılmasının daha uygun olacağını söyledi

Kepçe kulağa ameliyat 5 yaşında

Kepçe kulakların özellikle çocuklarda ve yetişkinlerde ciddi bir estetik problemi oluşturduğunu belirten FBM Tıp Merkezi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Turgut Ortak, “Çocuklar doğduklarından belli bir zaman sonra kepçe kulak durumu daha belirgin bir hale gelir. Bu durum çocuk okula başlamadan önce tedavi edilmesi gerekir. Çünkü okul dönemi de çocuklar arkadaşları tarafından alay konusu olabilir. Bu da onların kompleks sahibi olmasına neden olur. Bir çocukta kepçe kulak varsa ve o kepçe kulak çocuğu rahatsız ediyorsa mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavide en etkili yöntem de cerrahi tedavidir” dedi.

GEÇ KALMAYIN
Kepçe kulak ameliyatlarının çocukların 5 yaşını doldurmasından sonra yapılmasının daha uygun olacağını ifade eden Ortak, “Kulaktaki şekil bozukluğu özellikle ilkokula başlamadan önceki dönemlerde ameliyatı yapılabilen ve çocuğun arkadaşları tarafından dışlanmasını engelleyen, alay konusu olmasını engelleyen bir durumdur. 5 yaşına kadar kulağımızın büyümesi, gelişimi 5 yaşında erişkin seviyemizin yüzde 85 boyutuna ulaşır. Onun için ameliyatı yapma yaşının 5 yaşın ideal olduğunu düşünüyoruz. Birde çocuklar erişkin insanlar gibi bazı şeyleri tolere edemiyorlar. Ne görüyorlarsa bunu olduğu gibi yansıtıyorlar. Okula başlamadan önceki yaşla kepçe kulak deformasyonu varsa çocuğun kişiliğini, karakterini dalga ve alay konusu olmasını önlemek açısından bu yaşlardan itibaren yaptırılabilir. İleri yaşlarda özellikle kız çocukların bize başvurması, kulak deformasyonunun düzeltilmesi geç kalmış bir olaydır. Çünkü hayatı boyunca o çocuk saçlarını toplayamıyor. Kulağını saçını serbest bırakarak saklıyor. 1-1.5 saatlik bir ameliyatla ihtiyacına göre değişik teknikler kullanarak bu ameliyatlar yapılabiliyor” diye konuştu.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da polis ekiplerine silahlı saldırı!

1 Samsun'da polis ekiplerine silahlı saldırı!

Samsunspor'da Chibuike sürprizi

2 Samsunspor'da Chibuike sürprizi

Yusuf Yazıcı Samsun'da

3 Yusuf Yazıcı Samsun'da

Samsunsporlu o taraftar özür diledi

4 Samsunsporlu o taraftar özür diledi

Samsunspor Teknik Direktörü Engin İpekoğlu: 'Değişik kadroyla çıktım'

5 Samsunspor Teknik Direktörü Engin İpekoğlu: 'Değişik kadroyla çıktım'

Ameliyat sonrası ilk kez görüntülendi

6 Ameliyat sonrası ilk kez görüntülendi

Samsunspor'da mektuplu çağrı yanıt buldu

7 Samsunspor'da mektuplu çağrı yanıt buldu

Şüphelileri kovalayan polis otosu kaza yaptı, 1 polis yaralı

8 Şüphelileri kovalayan polis otosu kaza yaptı, 1 polis yaralı

İnsanlığın lüzumu...

9 İnsanlığın lüzumu...

Başbakan'dan 'asgari ücret' açıklaması

10 Başbakan'dan 'asgari ücret' açıklaması


SIRADAKİ HABER