Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Uyku apnesi Samsun'da konuşuldu

Büyük Anadolu Hastaneleri 'Uyku Apnesi ve Horlama Cerrahisi' konulu 2. Akademik Sempozyumu'nda uyku apnesi ve horlama cerrahisi enine boyuna tartışıldı.

Uyku apnesi Samsun'da konuşuldu

Büyük Anadolu Hastaneleri 'Uyku Apnesi ve Horlama Cerrahisi' konulu 2. Akademik Sempozyumu'nda uyku apnesi ve horlama cerrahisi enine boyuna tartışıldı.

'Uyku Apnesi ve Horlama Cerrahisi' konulu 2. Akademik Sempozyumu'na; Büyük Anadolu Hastaneleri İcra Kurulu Başkanı Dr. Hakan Taşlı, Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Genel Müdürü Güner Armutlu, Büyük Anadolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz(KBB) Hastalıkları ve Baş, Boyun Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdal Seren, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Uyku Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Derya Karadeniz, Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Kurumsal İlişkiler ve İş Geliştirme Müdürü Fatih Esen ve alanında uzman doktorlar katıldı. Büyük Anadolu Hastanesi'nin bu yıl ikincisini düzenlediği sempozyuma konuşmacı olarak; Büyük Anadolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz(KBB) Hastalıkları ve Baş, Boyun Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdal Seren ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Uyku Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Derya Karadeniz katıldı.

KARADENİZ: 'HASTAYA TANIYI İYİ KOYMAK GEREKİYOR Kİ TEDAVİYİ YAPABİLELİM'

Hastada sadece apneye değil arka plandaki uykudaki solunum bozukluğuna iyi bakmak gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Derya Karadeniz, 'Hastaya tanıyı iyi koymak gerekiyor ki tedaviyi yapabilelim. Bir de henüz hastalık olarak kabul edilmeyen, kenarda duran ama bilgi birikimi ileride bize bunlarında hastalık olduğunu bize göstereceği iki durum var. Bu da horlama ve uykuda inleme. Bunlarda solunum düzensizliği ile giden durumlardır' dedi.

SEREN: 'İLK APNE CERRAHİSİ MİLATTAN ÖNCE YAPILDI'

Anadolu'da ilk apne cerrahisinin Milattan Önce uygulandığını söyleyen Doç. Dr. Erdal Seren, 'Zonguldak Ereğli'de yapılan bir uygulama. Belki de ilk cerrahi teknik bu. M.Ö. 360'da Karadeniz yaşayan Kral Dionysius çok şişman birisi. Uykuda nefesinin durmasını cilt altına yağ dokusuna iğne batırarak kas dokusuna değerek uyandırmaya çalışıyorlardı. İlk apne cerrahisi uygulaması bu diyebiliriz. Apne cerrahisinde başarılı olmak için ilk olarak apne ve horlamanın neden arttığını belirlemek lazım. Neyi çözeceğimizi bilmek için neden olduğunu bilmemiz lazım' diye konuştu.

'UYKU APNESİ BÜYÜK BİR KİTLEYİ ETKİLEMEKTEDİR'

Horlamanın çok ciddi bir sağlık problemi olduğunu söyleyen Doç. Dr. Erdal Seren, 'Toplumumuzda çok sık görülmektedir. Erkeklerin yaklaşık yüzde 55'i, kadınların yüzde 45'i ara ara horlamaktadır. Horlamaktan daha önemli gece uykuda 10 saniye ve üzeri nefes durması şeklinde tanımladığımız uyku apnesi de çok önemlidir. Uyku apnesi yüzde 4-5'lere kadar çıkmakta ve bu da büyük bir kitleyi etkilemektedir. Aynı zamanda kalp hastalıklarının, inme, yüksek tansiyon gibi hastalıkların bile zeminini hazırlamaktadır. Dolayısıyla bu uyku apnesinden muzdarip olan kişiler sadece sağlık ile ilgili değil, sosyal problemler de yaşamaktadır. Bunlarda trafik kazası riski 7 kat fazla, iş gücü kayıpları 13 kat fazladır. Yine evlilik ile ilgili problemler yaşanmaktadır. Bizde hastanemizde uyku apnesiyle ilgili cerrahi tedavi uygulayarak şuana kadar 100'ün üzerinde Samsun'dan ve çeşitli illerden gelen hastalar oluşturmaktadır' diye konuştu.

'HEM HORLAMA APNE CERRAHİSİNDE HEM DE DİYABET CERRAHİSİNDE BÜYÜK BİR DONANIMA SAHİBİZ'

Hastane olarak hem diyabette hem de horlama apne cerrahisinde büyük bir donanıma sahip olduklarının altını çizen Seren, 'Sağlık kenti vizyonu içerisinde olan Samsun'a aynı zamanda bu cerrahi tedaviler büyük bir ivme kazandıracaktır. Özellikle şehir dışından gelen hastalarımızın Samsun'un hem ekonomisine hem de burada şifa bulmaları bizim için hem sevinç hem de gurur kaynağıdır. Büyük Anadolu Hastanesi olarak hem horlama apne cerrahisinde hem de diyabet cerrahisinde büyük bir donanıma sahibiz. Sadece bölge olarak değil, gelen hasta profillerine baktığımızda Türkiye'nin her tarafından hastalar geldiği için önemli bir horlama ve apne cerrahi merkezi konumuna gelme aşamasındayız' şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunun ilk yerli tramvayı test ediliyor

1 Samsun'un ilk yerli tramvayı test ediliyor

Samsundaki o dershanenin genel müdürüne FETÖ tutuklaması

2 Samsun'daki o dershanenin genel müdürüne FETÖ tutuklaması

Samsunda FETÖnün üniversite yapılanmasına dev operasyon

3 Samsun'da FETÖ'nün üniversite yapılanmasına dev operasyon!

Samsunsporda revizyon

4 Samsunspor'da revizyon

Samsun merkezli FETÖ operasyonunda yeni gözaltı dalgası

5 Samsun merkezli FETÖ operasyonunda yeni gözaltı dalgası!

Samsunlu genç adam düğünden sonra öyle bir hüsran yaşadı ki

6 Samsunlu genç adam düğünden sonra öyle bir hüsran yaşadı ki...

Samsunda feci kaza Hastaneye yetiştirilemeden hayatını kaybetti

7 Samsun'da feci kaza! Hastaneye yetiştirilemeden hayatını kaybetti

Samsun Adliyesinde FETÖ operasyonu 8 gözaltı

8 Samsun Adliyesi'nde FETÖ operasyonu! 8 gözaltı

Samsun yolunda faciadan dönüldü

9 Samsun yolunda faciadan dönüldü

Samsunspor kulübesinde telefon trafiği

10 Samsunspor kulübesinde telefon trafiği


SIRADAKİ HABER