HaberlerSamsun -14’ü Gördü

Samsun -14’ü Gördü

Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü yayımladığı raporda, iç ve yüksek kesimlerde kuvvetli, kıyı kesimlerde ise hafif ve orta kuvvette buzlanma ve dona karşı vatandaşları ve ilgilileri uyardı.

Samsun -14’ü Gördü

Samsun Valiliği afet ve acil durum raporuna göre, Samsun genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu geçeceği, rüzgarın batı ve kuzeybatıdan orta kuvvette, kıyı kesimlerde zaman zaman kuvvetli, iç kesimlerde ise zamanla güneyli yönlerden hafif kuvvette esmesi bekleniyor. Hava sıcaklığının Samsun merkezde gündüzleri 3 derece dolayında, gece saatlerinde ise eksi 4 dereceye kadar düşmesi tahmin ediliyor.

İç kesimlerde ise gündüzleri sıfırın altında eksi 4 derece, gece saatlerinde ise eksi 14 derece arasında seyretmesi bekleniyor. İç ve yüksek kesimlerde kuvvetli, kıyı kesimlerde ise hafif ve orta kuvvette buzlanma ve don olayı beklendiğinden oluşabilecek olumsuzluklara karşı (zirai don, karayolu ulaşımında aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Samsun Donuyor

SAMSUN’DA KAR KALINLIKLARI

Bugün ölçülen kar kalınlıkları şöyle: Atakum 4 cm, Ladik merkez 37 cm, Samsun Meteoroloji Radar (Şenyurt) 92 cm, Samsun Çakallı 5 cm, Bafra 90 cm, Samsun Çarşamba Havalimanı 50 cm, Çarşamba Dikbıyık 87 cm, Alaçam 107 cm, Canik 56 cm, Tekkeköy 85 cm, Terme 85 cm, Ayvacık 65 cm, Kavak 1 cm, Asarcık 2 cm, Kavak 3 cm, Bafra Mardar köyü 100 cm

ENERJİSİZ MAHALLE VE TRAFO SAYISI

Çarşamba 150 trafo, Alaçam 59 trafo, Bafra ilçesi 13 trafo, 19 Mayıs 26 trafo, Salıpazarı 10 trafo,

Tekkeköy 2 trafo, Terme 24 trafo ve Yakakent 27 trafo olmak üzere il genelinde 311 trafoda enerji kesintisi var.

ACİL VAKALARA MÜDAHALE

Samsun AFAD koordinasyonunda Çarşamba ilçesi Ulupınar köyünde akciğer kanseri olan ve solunum güçlüğü çeken Bahattin Şenyer yolun kapalı olması ve kısa sürede açılamayacağı bilgisi alınması üzerine öncelikle Samsun AFAD ekipleri ile UMKE ekipleri olay yerine sevk edildi. Olay yerine gitmeye çalışan Samsun AFAD ekibi ile UMKE ekibi yoğun kar nedeniyle hastaya ulaşamadıkları için Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan helikopter talep edildi. Samsun Sahil Güvenlik Hava Grup Komutanlığı’ndan helikopter kalkarak hastayı evinden almış olup gece yarısı saat 00.50’de hasta 112 ekiplerine teslim edildi.

Afet Yönetim Merkezi tarafından toplamda 156 ihbar alındı. İhbarların 146 tanesi sonuçlandırıldı, 10 tanesi ise devam etmekte. Olaylarda can kaybı yok.

112 KKM ile 122 AFAD Çagrı Merkezi ve Kriz Merkezi koordinasyonunda toplam 86 acil hastaya müdahale edildi.

Samsun-Çarşamba Havalimanı’nda uçuş seferleri sorun olmadan yapılıyor.

Samsun’da çok sayıda mahalle yolu kapalı. Büyükşehir Belediyesi ise kapalı kırsal mahalle yollarını açma çalışmalarını sürdürüyor.

SIRADAKİ HABER
}