HaberlerFiyatı Bir Anda Dörde Katlandı

Fiyatı Bir Anda Dörde Katlandı

Kireçlenmeye iyi geldiği söylenen bitkinin fiyatında don dönemde büyük artış var.

Fiyatı Bir Anda Dörde Katlandı

Çınar yaprağının kireçlenmeye iyi geldiğinin söylenmesi üzerine çınar yaprağı fiyatları 25 liradan 100 liraya çıktı. Durumdan oldukça memnun olan aktarlar satışların iki hafta içinde ciddi şekilde arttığını ifade ederek, çınar yaprağı satışlarının ıhlamuru geçtiğini söylüyor.

"SATIŞLARIN ARTMASI SOĞUK HAVADAN DEĞİL”

Satışların son iki haftada ciddi oranda arttığını ifade eden aktar Tayyar Çalık, "Soğuk havalarda vatandaşlar aktarlara yöneliyor. İki haftadan beri işlerde ciddi bir hareketlilik var. Fakat bu hareketliliğin nedeni havaların soğuk olması değil. Bunun nedeni çınar yaprağı. İbrahim Saraçoğlu'nun, tıpta pek çaresi olmayan, ilaçlarla da sorunun çözülmediği, kireçlenmenin çınar yaprağıyla çözüldüğünü söylemesi üzerine herkes aktarlara yöneldi. Çınar yaprağıyla kireçlenmeyi çözme formulü piyasayı ciddi şekilde canlandırdı" dedi.

“FİYATI 25-30 LİRADAN 100 LİRAYA ÇIKTI”

Çınar yaprağının Türkiye'de bütün illerde hatta ilçelere varıncaya kadar piyasayı hareketlendirdiğini ifade eden Çalık, "Son iki hafta içerisinde ciro da yüzde 25'e kadar bir artış oldu. Çınar yaprağını kullanan müşterilerimiz çok fayda gördüklerini söylüyor. Müşterilerimiz bir ay kullandıklarını ve iyi olduklarını söylediler. Sabahtan beri en az 50 kişi almıştır çınar yaprağı. Ihlamurdan daha fazla satılıyor. 25-30 liraya sattığımız çınar yaprağını şu anda 100 liraya satıyoruz. Ihlamuru şuan 70 liradan satıyoruz fakat çınar yaprağı ıhlamuru geçti. Piyasalar hazırlıksız yakalandı. İnsanlar birden yüklenince fiyatlarda tavan yaptı. Biz de çınar yaprağını bulmakta zorlanıyoruz" ifadelerini kullandı.

“ÖZELLİĞİNİ KAYBETMİŞ YAPRAKLARA DİKKAT”

Özelliğini kaybetmiş çınar yapraklarına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Çalık, "Sararmış ve özelliğini kaybetmiş yapraklar piyasa da daha düşük fiyatlara satılabiliyor. Fakat bu konuda uzmanlarda uyarıyor. Bu tür yaprakların vücuda faydadan çok zararı olabiliyor. İnsanlar bozulmuş çınar yaprağını gidip ağaçların altından toplamaya kalkıyorlar. Bu yaprakların vücuda zararı oluyor. Gölgede kurutulup yaprağının yeşil olması gerekiyor" dedi.

SIRADAKİ HABER
}