Samsun'daki öğretmenden alkışlanacak davranış

Cezaevinde annelerinin yanında kalan çocukların eğitimden mahrum kalmaması için Samsun Canik Belediye Evleri Anaokulu Öğretmeni Saniye Açıkalın'ın yaptığı 'Neşeli Duvarlar' projesi ile okul öncesi öğretmenleri tarafından cezaevindeki çocuklara eğitim veriliyor.

Samsun'daki öğretmenden alkışlanacak davranış

Cezaevi koşullarında yetişen çocukların bulundukları ortam itibariyle mahrum kaldıkları okul öncesi eğitim imkanlarından yararlanmalarının sağlanması için 'Neşeli Duvarlar' isimli proje hazırlandı. Proje kapsamında bazı okul öncesi öğretmenleri tarafından, cezaevinde annesinin yanında kalan çocuklara eğitim veriliyor.

Samsun E Tipi Kapalı Cezaevi'nde uygulanan proje 17 Haziran'da okulların tatile girmesiyle son bulacak. Birçok farklı ilçe ve okuldan destek gelen projede öğretmenler ders saatleri dışında cezaevine giderek oradaki çocuklar için gönüllü öğretmenlik yapıyor. Projeye; Terme, Bafra, Havza, Çarşamba, Canik, İlkadım ve Atakum ilçelerinden toplam 43 öğretmen katıldı.

"1 ÇOCUK BİLE OLSA EĞİTİME DEVAM EDİLDİ"

Yaptığı proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Saniye Açıkalın, "Cezaevinin olumsuz koşullarında yetişen çocuklar zaman zaman olumsuz davranışlara şahit olmaktadırlar. Çocukları bu ortamdan bir nebze de olsa uzaklaştırarak onların sağlıklı benlik gelişimine katkıda bulunmayı, özgüven sahibi kendini gerçekleştirecek bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmayı amaç edinerek hazırladığımız proje ile her yerde ve her şartta anaokulu eğitiminin verilebileceği fikrini yaymayı ve hayata geçirmeyi amaçlamaktayız. Cezaevi müdürlüğü tarafından proje için bize tahsis edilen görüş odasından okulumuz tarafından bir ana sınıfı oluşturulmuştur. Ardından proje Samsun’daki bütün okullara duyurulmuş ve birçok öğretmen büyük bir duyarlılık örneği göstererek cezaevinde annesinin yanında kalan çocuklara eğitim vermek için gönüllü olmuştur. İnsanların çoğu cezaevinin yanından geçerken bile tedirgin olurken öğretmenlerimiz burada birbirinden güzel etkinlikler gerçekleştirmişlerdir. Cezaevindeki çocuklar zaman zaman akrabalarının yanına verildiği için çocuk sayısı sürekli değişkenlik göstermiştir. Fakat cezaevinde bir çocuk bile olsa öğretmenlerimiz tarafından eğitime devam edilmiştir. Özellikle buradaki en büyük pay bu eğitime katılan öğretmenlerimizindir. Projeye katılarak eğitime destek oldukları için onlara teşekkür ediyorum" dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Adana'da ahır yangını

1 Adana'da ahır yangını

Derbi, Avrupa basınında manşetlerde

2 Derbi, Avrupa basınında manşetlerde

Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

3 Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

4 Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

(ÖZEL) Şenol Güneş'i yaralayan kişi gözaltına alındı

5 (ÖZEL) Şenol Güneş'i yaralayan kişi gözaltına alındı

Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı

6 Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı

Yörükler Anadolu'ya girişin bininci yılı için yola çıktı

7 Yörükler Anadolu'ya girişin bininci yılı için yola çıktı

Kırıkkale'de öğrenci apartında yangın

8 Kırıkkale'de öğrenci apartında yangın

Denizli'de trafik kazası: 3 ölü, 9 yaralı

9 Denizli'de trafik kazası: 3 ölü, 9 yaralı

Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı

10 Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı


SIRADAKİ HABER