Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Samsun'daki öğretmenden alkışlanacak davranış

Cezaevinde annelerinin yanında kalan çocukların eğitimden mahrum kalmaması için Samsun Canik Belediye Evleri Anaokulu Öğretmeni Saniye Açıkalın'ın yaptığı 'Neşeli Duvarlar' projesi ile okul öncesi öğretmenleri tarafından cezaevindeki çocuklara eğitim veriliyor.

Samsun'daki öğretmenden alkışlanacak davranış

Cezaevi koşullarında yetişen çocukların bulundukları ortam itibariyle mahrum kaldıkları okul öncesi eğitim imkanlarından yararlanmalarının sağlanması için 'Neşeli Duvarlar' isimli proje hazırlandı. Proje kapsamında bazı okul öncesi öğretmenleri tarafından, cezaevinde annesinin yanında kalan çocuklara eğitim veriliyor.

Samsun E Tipi Kapalı Cezaevi'nde uygulanan proje 17 Haziran'da okulların tatile girmesiyle son bulacak. Birçok farklı ilçe ve okuldan destek gelen projede öğretmenler ders saatleri dışında cezaevine giderek oradaki çocuklar için gönüllü öğretmenlik yapıyor. Projeye; Terme, Bafra, Havza, Çarşamba, Canik, İlkadım ve Atakum ilçelerinden toplam 43 öğretmen katıldı.

"1 ÇOCUK BİLE OLSA EĞİTİME DEVAM EDİLDİ"

Yaptığı proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Saniye Açıkalın, "Cezaevinin olumsuz koşullarında yetişen çocuklar zaman zaman olumsuz davranışlara şahit olmaktadırlar. Çocukları bu ortamdan bir nebze de olsa uzaklaştırarak onların sağlıklı benlik gelişimine katkıda bulunmayı, özgüven sahibi kendini gerçekleştirecek bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmayı amaç edinerek hazırladığımız proje ile her yerde ve her şartta anaokulu eğitiminin verilebileceği fikrini yaymayı ve hayata geçirmeyi amaçlamaktayız. Cezaevi müdürlüğü tarafından proje için bize tahsis edilen görüş odasından okulumuz tarafından bir ana sınıfı oluşturulmuştur. Ardından proje Samsun’daki bütün okullara duyurulmuş ve birçok öğretmen büyük bir duyarlılık örneği göstererek cezaevinde annesinin yanında kalan çocuklara eğitim vermek için gönüllü olmuştur. İnsanların çoğu cezaevinin yanından geçerken bile tedirgin olurken öğretmenlerimiz burada birbirinden güzel etkinlikler gerçekleştirmişlerdir. Cezaevindeki çocuklar zaman zaman akrabalarının yanına verildiği için çocuk sayısı sürekli değişkenlik göstermiştir. Fakat cezaevinde bir çocuk bile olsa öğretmenlerimiz tarafından eğitime devam edilmiştir. Özellikle buradaki en büyük pay bu eğitime katılan öğretmenlerimizindir. Projeye katılarak eğitime destek oldukları için onlara teşekkür ediyorum" dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor maçı bu fiyata stat dolmalı

1 Samsunspor maçı bu fiyata stat dolmalı

Samsunlu balıkçı evet afişleri astığı otomobilinin kundaklandığını iddia etti

2 Samsunlu balıkçı 'evet' afişleri astığı otomobilinin kundaklandığını iddia etti

Samsunun ilk işareti

3 Samsun'un ilk işareti...

Samsunspor Teknik Direktörü  Osman Özköylü Kazanmamız gereken bir maç

4 Samsunspor Teknik Direktörü Osman Özköylü: 'Kazanmamız gereken bir maç'

Samsunsor Sportif Direktörü Coşkun Zeren Daha da rahatlamak için

5 Samsunsor Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Daha da rahatlamak için'

İlkadımda hayır  önde gidiyor

6 İlkadım'da 'hayır' önde gidiyor

Bu otomobil Trabzondan Samsuna 2 TL yakıyor

7 Bu otomobil Trabzon'dan Samsun'a 2 TL yakıyor

Fındık üreticisine can suyu

8 Fındık üreticisine can suyu

KESKten okul tatili eleştirisi

9 KESK'ten 'okul tatili' eleştirisi

Samsunsporda pazartesi sendromu

10 Samsunspor'da pazartesi sendromu


SIRADAKİ HABER