Samsun Bafra Belediye Başkanı Şahin, derste 'Top Kandil'i anlattı

Samsun Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, öğrencilere eski 'Sele Sepet Top Kandil Şenlikleri'ni anlattı.

Samsun Bafra Belediye Başkanı Şahin, derste 'Top Kandil'i anlattı

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Türkiye’de sadece Bafra’da eski bir geçmişi olduğu ifade edilen Sele Sepet Şenlikleri’nin aslına uygun kutlanması için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Belediye Kültür Müdürlüğü ile beraber istişareler yürüterek bu yıl da güzel bir etkinlik yapılması için çalışmalara başladı.

Başkan Şahin, ilçe merkezinde bulunan bazı ilk ve ortaokulları ziyaret ederek öğrencilere Sele Sepet hakkında bilgi verdi. Öğrencilere kendi çocuklukları döneminin kutlamalarını anlatan Başkan Şahin, onlarla birlikte maniler söyledi. Öğretmen ve idarecilere de bu konu üzerinde hassasiyetle durmalarını istedi. İlçedeki bütün okulların Bafra Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü yetkilileri tarafından ziyaret edilerek bilgi sahibi yapılacağını söyleyen Başkan Şahin, bu etkinlikleri yaşatmak için ailelerin de çocuklarını gayretlendirmesini arzu ettiklerini ifade etti.

Başkan Şahin “Şehrimizde her yıl Ramazan ayının 14’ünü 15’ine bağlayan gece tarihi bir geçmişi olan ve coşkuyla kutlanan sele sepet şenlikleri yapılıyor. Şenlikler aslında çocuklar üzerine kurulu. Bu şenlik için çocuklarımız gündüzden her türlü hazırlığını yapar ve iftarı sabırsızlıkla bekler. İftardan hemen sonra hiç vakit kaybetmeden ellerinde fenerler dillerinde manilerle sokaklara çıkıp komşularını ziyaret ederler. Büyüklerin ellerinden öpüp onlara hayırlı ramazanlar dilerler. Komşular tarafından da onlara çeşitli hediyeler verilir. O akşam ilçe daha başka ışıldar ve büyük coşku yaşanırdı. Fakat son zamanlarda bu şenlikler halk konserlerinin gölgesinde kalmıştır. Ama geçtiğimiz yıl bu şenliklerimizi aslına uygun kutlamaya çalıştık. Bu yıl ve bundan sonra ki yıllarda da ilçemize has geleneğimizi eksiksiz ve daha güzel bir şekilde kutlayıp gelecek nesillere emanet etmek istiyoruz. Bu nedenle bu gün okullarda çocuklarımıza Sele sepet Top Kandil Şenliği’nden bahsederek bilgi sahibi olmalarını sağladık. Bütün okullarımızda çocuklarımıza etkinlikle ilgili bilgi veren kitapçık ve fener dağıttık. İçlerinden etkinliği bilenler olduğu kadar bilmeyenler de var. Onlar için faydalı olacağını düşünüyorum. Sosyal dayanışmayı, kardeşliği, beraberliği daha da geliştirme adına Ramazan ayında yüzyıllardır ilçemizde kutlana gelen Sele sepet şenliklerini aslına uygun bir şekilde kutlamak için özellikle çocuklarımıza bu geleneğimizi anlatıyoruz” dedi.

Bu yıl ki Sele Sepet Top Kandil Şenlikleri’nin her yönüyle coşkuyla kutlanmasını sağlayacaklarını belirten Başkan Şahin, aynı akşam da Kent Meydanı’nda bir dizi programın olacağını ifade etti.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunda düğün kana bulandı

1 Samsun'da düğün kana bulandı

Samsunsporda Camara şoku

2 Samsunspor'da Camara şoku

HEDEF 20 BİN KOMBİNE

3 HEDEF 20 BİN KOMBİNE

Süper Furkan

4 Süper Furkan

Fornezzi listede

5 Fornezzi listede

Zabıtadan çekirdek operasyonu

6 Zabıtadan çekirdek operasyonu

Haber bekleniyor

7 Haber bekleniyor

Solda rekabet

8 Solda rekabet

Geçen yılı unutturmak istiyor

9 Geçen yılı unutturmak istiyor

Torbacılara sıkı takip

10 Torbacılara sıkı takip


SIRADAKİ HABER