Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Karadenizli üreticinin derdi bitmiyor!

Türkiye'de kiraz üretiminde söz sahibi olan Tokat Kemalpaşa köyünde kiraz üreticisi zirai don, yağmur ve doluyla birlikte verimin düşmesi nedeniyle zor günler geçiriyor.

Karadenizli üreticinin derdi bitmiyor!

Tokat'ın Kemalpaşa Köyü'nden birkaç yıl öncesine kadar Rusya, İtalya, Hollanda, Almanya olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilen kiraz, şimdilerde ardı ardına yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle dalında çürüyor.

Birkaç haftadır aralıklarla devam eden yağmur ve akşamları hava sıcaklıklarının düşmesi nedeni ile çatlama ve yarılmaların oluştuğu kiraz meyvelerinde verim düşüşü yaşanıyor.

Tokat Ziraat Odası Başkanı Ahmet Dökülen, Kemalpaşa, Akyamaç ve Kocacık köylerinde yağmur yağışlarının kiraz meyvelerinde çatlamalar ve çürümeler oluşmasına neden olduğunu ifade ederek, “Kirazlarda yüzde 25-30 fire veriyor. 22 Nisan gecesinde zirai don nedeni ile birçok kiraz ağacı etkilenmişti. Son haftalarda aralıkla devam eden yağmur yağışı nedeni ile toplanamayan ve güneş görmeyen kirazlarda verim kaybı yaşanmaya başladı. Kirazlarda çatlak olması nedeniyle çürümeye başlıyor. Bölgesinde satılamaz ise çürüyor. 3 kasa kirazda 1 kasa sağlam çıkıyor” dedi.

ÇİFTÇİLER BORÇLARININ ERTELENMESİNİ BEKLİYOR

Yaklaşık 40 yıldır kiraz işi ile uğraşan Bektaş Çınar, kirazda büyük zararlarının olduğunu söyledi. Kirazı soğuk hava, dolu ve yağmur yağışlarının vurduğunu ifade eden Çınar, “Fiyatlar çok düştü, perişan durumdayız. Bu yıl ihracat yok, tuttuğumuz işçinin parasını ödeyemiyoruz. Kirazın en iyisi 2.5 liradan gidiyor. Ama kirazlarda verim kaybı olduğu için bu bizleri olumsuz etkiliyor. Devletimizden borçlarımızın ertelenmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Çiftçilerden Ali Çınar ise kirazda yüzde 70’e yakın verim kayıplarının olduğunu ileri sürerek, “Gübresi, mazotu, ilacı derken bayağı masraflı bu iş. Bir çoğunu karşılayamadık. Kredi borçlarımızın ertelenmesini istiyoruz. İhracat gelmediğinden kiraz fazla para etmiyor” şeklinde konuştu.

Komisyonculuk yapan Hasan Çetin ise Kazova bölgesinde en büyük sorunun zirai don ve aralıklı yağan yağmur nedeniyle kalite kaybı ve ürünün tonajında düşüş olduğunu kaydetti. 1,5 liradan kiraz aldıklarını ifade eden Çetin, çiftçiye bu işin maliyetinin 2 lira olduğunu ifade eden Çetin, açıklamalarına şöyle devam etti: “Yağmur yağışları nedeni ile kirazdaki çatlamalar nedeni ile fiyatlar aşağıya indi. Çiftçi bu nedenle zararda” ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Büyükşehir geç bile kaldı

1 Samsun Büyükşehir geç bile kaldı

Tütün Samsuna geri dönüyor

2 Tütün Samsun'a geri dönüyor

Samsunda 10 ayda 539 bin liralık ceza

3 Samsun'da 10 ayda 539 bin liralık ceza

Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü tribünde

4 Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü tribünde

Haydi Samsun

5 Haydi Samsun

Samsunsporun en büyük gücü stat

6 Samsunspor'un en büyük gücü stat

Sıra Samsunspor taraftarında

7 Sıra Samsunspor taraftarında

Samsunlu sanatçılar buluştu

8 Samsunlu sanatçılar buluştu

Samsun esnafı 2016da krediye saldırdı

9 Samsun esnafı 2016'da krediye saldırdı

Safları belli etmek

10 Safları belli etmek!..